کد مطلب: 72645
 
نزاع «بی‌پایان» کردها و دولت مرکزی عراق
واکاوی گزینه صادرات نفت عراق از طریق ایران
منفعت‌های انتقال نفت عراق
 
کاهش قیمت نفت باعث شده است تا بر دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق، فشار اقتصادی شدیدی وارد شود. این فشارها باعث شده تا از یک طرف، این دو بر سر میز مذاکره برای حل اختلافات نفتی بنشینند و از طرف دیگر، دولت مرکزی عراق، مذاکره بر سر صادرات نفت خام از طریق ایران را رسماً آغاز کرده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸
کاهش قیمت نفت باعث شده است تا بر دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق، فشار اقتصادی شدیدی وارد شود. این فشارها باعث شده تا از یک طرف، این دو بر سر میز مذاکره برای حل اختلافات نفتی بنشینند و از طرف دیگر، دولت مرکزی عراق، مذاکره بر سر صادرات نفت خام از طریق ایران را رسماً آغاز کرده است.
به گزارش نکونیوز، بر اساس توافقی که حکومت اقلیم کردستان عراق و دولت فدرالی در قانون بودجه سال ۲۰۱۶ این کشور گنجانده‌اند، قرار بود که بغداد ۱۷ درصد از بودجه کل عراق را پس از کسر مخارج ملی نظیر مخارج مرتبط با امنیت کشور، در اختیار حکومت اقلیم کردستان عراق قرار دهد و در عوض حکومت اقلیم، صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خامِ شرکت نفت شمال عراق و روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام تولیدی در منطقه اقلیم کردستان عراق را به شرکت بازاریابی نفت عراق واگذار کند.
شرکت نفت شمال عراق به دولت مرکزی این کشور تعلق دارد و میادین مهم اطراف کرکوک را مدیریت می‌کند. شرکت بازاریابی نفت عراق نیز بازوی وزارت نفت عراق در فروش کل نفت تولیدی در این کشور است.
با این حال، توافق گنجانده در قانون بودجه هیچ وقت عملی نشد.
اختلافات نفتی بین دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم از سال ۲۰۱۴ بالا گرفت. در این سال، حکومت اقلیم پس از اختلاف بر سر سهم هر یک از درآمدهای نفتی، نفت تولیدشده در مناطق تحت سلطه خود را به طور مستقیم به بندر جیهان ترکیه صادر کرد.
علاوه بر این، حکومت اقلیم پس از حمله داعش به شمال عراق، دو میدان نفتی مهم در اطراف کرکوک را تصرف کرد. این دو میدان به شرکت نفت شمال عراق تعلق داشتند که حکومت اقلیم هنوز آن‌ها را به دولت مرکزی عراق تحویل نداده است.
بنا به برخی گزارش‌ها حکومت اقلیم کردستان عراق در حال حاضر با دور زدن دولت مرکزی عراق، حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت به بندر جیهان ترکیه صادر می‌کند.
در این هفته حیدر العبادی نخست وزیر عراق و نچیروان بارزانی، نخست وزیر حکومت اقلیم، در مورد آغاز گفتگوها برای حل اختلافات نفتی به توافق رسیدند. با این حال، مشخص نیست که این گفتگوها به نتیجه برسد و ثانیاً مشخص نیست که در میان مدت، دوباره تنش بین کردها و دولت مرکزی عراق بالا نگیرد.
شاید به همین دلیل بوده است که دولت مرکزی عراق مذاکره با ایران برای صادرات بخشی از نفت خود از طریق خاک این کشور را آغاز کرده است.
علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، هفته جاری رسماً و برای اولین بار، انجام این مذاکرات را تأیید کرد. وی در یک نشست خبری گفت: مذاکراتی برای صادرات نفت خام این کشور (عراق) انجام شده است و آنها علاقه‌مندی خود را نشان داده‌اند. کاردر با بیان اینکه هنوز وارد جزئیات مذاکرات نشده‌ایم، عنوان کرد: باید شرایط را ارزیابی کنیم که اجرای این طرح چه منفعتی برای کشور دارد... با توجه به اینکه عمده بازار صادراتی نفت عراق به شرق آسیاست و ایران نیز به آنجا صادرات دارد، باید بررسی کنیم اجرای این طرح، بازار صادراتی ما را تحت تاثیر قرار ندهد.
نکته مهمی که در این مورد وجود دارد این است که صادرات نفت عراق از طریق ایران به سرعت نمی‌تواند صورت گیرد و این امر نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی است که فراهم کردن آن‌ها زمان‌بر است.
در واقع، دولت مرکزی عراق در میان مدت گزینه صادرات نفت خود از طریق ایران را به‌طور جد مدنظر دارد. در صورتی که قیمت نفت ظرف سالیان آینده افزایش یابد و مشکل مازاد عرضه موجود در بازار حل شود، ایران دیگر نگرانی‌ای نسبت به از دست رفتن بازارهای آسیایی خود نخواهد داشت و می‌تواند با دریافت هزینه‌های انتقال از دولت مرکزی عراق، نسبت به صادرات نفت این کشور اقدام کند.
بنابراین، در میان مدت صادرات نفت عراق از طریق مرزهای ایران، به نفع ایران است چرا که علاوه بر تولید نفت، در حوزه انتقال نفت نیز مزیت‌هایی برای بخش انرژی کشور ایجاد می‌کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵