داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 19068
 
بورس کالای ایران یکی از مراجع تعیین قیمت قیر در جهان شد
 
معاونت عملیات و نظارت بورس کالای ایران اعلام کرد: برای اولین بار، قیمت‌های کشف شده قیر در تالارهای معاملاتی بورس کالای ایران به عنوان مرجع قیمتی در منابع و نشریات معتبر بین المللی بازار این محصول ثبت شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۹
به گزارش خبرگزاری مهر، مهرزاد نامداری اعلام این خبر گفت: با توجه به ظرفیت های بالا و مزیت های نسبی کشورمان در تولید برخی محصولات از جمله فرآورده های نفتی و پتروشیمی، سال ها بود که فعالان اقتصادی کشور آرزو داشتند، ایران بتواند در تعیین قیمت این محصولات در بازارهای جهانی نقش داشته باشد و در اصطلاح « قیمت ساز » باشد.
وی در ادامه اظهار کرد: با درج قیمت های کشف شده برای قیر در تالارهای معاملاتی بورس کالای ایران در نشریات معتبر بین المللی، این آرزو تحقق یافت و ایران توانست به عنوان یکی از تعیین کنندگان قیمت قیر در جهان نقش آفرینی کند.
معاونت عملیات و نظارت بورس کالای ایران تشریح کرد: هم اکنون در بازار جهانی فرآورده های نفتی و پتروشیمی، نام بورس کالای ایران به عنوان یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین مراجع عرضه و کشف قیمت قیر در سطح منطقه و بین الملل شناخته شده است.
نامداری توضیح داد: نشریه آرگس (Argus) به عنوان یکی از معتبرترین منابع داده های قیمتی و تحلیل بازار فرآورده های نفتی و پتروشیمی از جمله قیر، در گزارش « Asphalt Report » خود که درباره بازار جهانی قیر و قیمت های این فرآورده در قطب های تولید آن در سطح بین المللی است، مدتی است که نام بورس کالای ایران و قیمت های کشف شده در تابلوهای رینگ صادراتی آن را به عنوان قیمت های مرجع و معتبر ذکر می کند.
وی با بیان اینکه از جمله مهمترین مزیت های مرجعیت قیمت می تواند افزایش توان چانه زنی یک کشور در سطح مذاکرات بین المللی باشد، اذعان کرد: یکی از اهداف بورس کالای ایران، تبدیل شدن به مرجعیت قیمت در خصوص کالاهای مورد معامله در حوزه های فرآورده های نفتی و پتروشیمی و محصولات صنعتی و معدنی است.
معاونت عملیات و نظارت بورس کالای ایران افزود: هم اکنون نام بورس کالای ایران و قیمت های معاملاتی در تابلوی آن، جای خود را به عنوان یکی از مراکز معتبر کشف نرخ محصولات پایین دستی صنایع نفتی بویژه در حوزه صادراتی در ستون های خبری-تحلیلی نشریات بین المللی باز کرده است که امیدواریم این رویه را به دیگر کالاهای دارای مزیت نسبی و با پتانسیل در کشور نیز تسری دهیم.
وی اظهارداشت: با این اقدام، فرصتی فراهم شده است که تولیدکنندگان بخش خصوصی باتوجه به عرضه محصولات خود در تالار صادراتی بورس کالای ایران و به دنبال آن درج نامشان در مراجع و نشریات بین المللی، در عرصه بین المللی شناخته و معرفی شوند.
نامداری در پایان گفت: بدون شک پتانسیل های موجود در بخش فرآورده های نفتی و پتروشیمی و محصولات صنعتی و معدنی کشور در حد و اندازه ای هست که بتواند زمینه را برای مرجع قیمتی شدن در برخی از این محصولات ایجاد کند
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵