کد مطلب: 108188
 
سرمایه گذاری های گازی و نفتی عربستان و چین در پاکستان
بازار انرژی همسایه شرقی هر روز از ایران دورتر می شود
 
در شرایطی که تکلیف صادرات گاز ایران به پاکستان بیش از دو دهه است نامعلوم است و مسوولان به بهانه تحریم یا ناتوانی پاکستان در خرید گاز ایران به دلیل فقدان تاسیسات، بدون پیگیری این موضوع، این مشتری گاز ایران را هر روز از خود دورتر می کنند، خبر رسیده که عربستان و چین در حال سرمایه گذاری های جدیدی در پاکستان هستند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۱
در شرایطی که تکلیف صادرات گاز ایران به پاکستان بیش از دو دهه است نامعلوم است و مسوولان به بهانه تحریم یا ناتوانی پاکستان در خرید گاز ایران به دلیل فقدان تاسیسات، بدون پیگیری این موضوع، این مشتری گاز ایران را هر روز از خود دورتر می کنند، خبر رسیده که عربستان و چین در حال سرمایه گذاری های جدیدی در پاکستان هستند.
به گزارش نکونیوز، با تغییر دولت پاکستان که به سمت ایران نیز گرایش داشت پیشبینی می شد ایران بیش از پیش خود را به همسایه شرقی نزدیک کرده و از این تغییر دولت به سود منافع خود بهره ببرد. اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه هم اکنون عربستان که در بازار نفت در تلاش برای پرکردن جای خالی نفت ایران پس از تحریمهاست، در بازار گاز نیز انگشت روی پاکستانی گذاشته که بیش از دو دهه است مشتری بالفعل گاز ایران باقی مانده است!
در تازه ترین رویداد وزیر انرژی پاکستان گفت:اعضای هیات اقتصادی عربستان سعودی، موافقت خود را در سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری در طرح خط لوله گاز شمال به جنوب پاکستان اعلام کرده است.
آنگونه که ایرنا از تارنمای خبری روزنامه پر تیراژ «داون» پاکستان خبر داده «غلام سرور خان» پس از پایان نشست دو جانبه با اعضای هیات عربستانی به خبرنگاران گفت:عربستان سعودی برای احداث پالایشگاه بزرگ در بندر گوادر و همچنین سرمایه گذاری در دیگر پروژه های انرژی بسیار جدی است. وی اضافه کرد:با تصویب اسناد سرمایه گذاری عربستان برای احداث پالایشگاه در شهر بندری گوادر در جنوب ایالت بلوچستان در کابینه دولت فدرال پاکستان، زمینه امضای یادداشت تفاهم با عربستان نیز هموار می شود و تا اواخر ماه میلادی جاری وزیر انرژی عربستان به اسلام آباد سفر می کند تا یادداشت تفاهم احداث پالایشگاه در بندر گوادر امضا شود.
وزیر پاکستانی با بیان اینکه در مذاکرات با هیات عربستانی، از ریاض خواسته شده تا فروش نفت خام با تسهیلات مناسب به پاکستان را افزایش دهد، افزود:پس از تکمیل پالایشگاه در بندر گوادر، اسلام آباد می تواند روزانه 500 هزار بشکه نفت خام را به مواد پتروشیمی و بنزین و دیگر سوخت ها تبدیل کند. وی هزینه ساخت این پالایشگاه را هشت میلیارد و 900 میلیون دلار اعلام کرد و افزود:ساخت این پالایشگاه می تواند کمبودهای انرژی پاکستان را رفع کرده و به شکوفایی اقتصاد پاکستان کمک کند.
یک مقام دولتی که در جریان گفت و گوهای مشترک بین مقامات پاکستانی و عربستانی قرار دارد نیز گفت که پاکستان از عربستان سعودی خواسته که در هشت یا 9 طرح کوچک زودبازده این کشور با هزینه یک تا دو میلیارد دلار سرمایه گذاری کند تا زمینه سرمایه گذاری های بزرگ فراهم شود. وی با اظهار خرسندی از دستاوردهای سفر هیات سرمایه گذاری و اقتصادی عربستان به پاکستان نیز گفت:توانسته ایم نظر آنها را درباره سرمایه گذاری در بیشتر پروژه ها جلب کنیم. این مقام که نامی از وی برده نشده است در ادامه به روزنامه داون پاکستان گفت:هیات عربستانی برای سرمایه گذاری در پروژه های گاز مایع اعلام آمادگی کرده است.
اعضای هیات عربستانی که یکشنبه هفته جاری هشتم مهرماه وارد اسلام آباد شده اند، تا دیروز سیزدهم مهرماه به مذاکرات با مقامات پاکستانی ادامه دادند. اعضای هیات عربستان سعودی به ریاست 'احمد حمید الغامدی' مشاور امور انرژی صنایع و معادن ریاست هیات عربستان با مقامات پاکستانی در اسلام آباد گفت وگو و اعلام کرده اند که ریاض به اسلام آباد، نفت خام با بازپرداخت بلندمدت می فروشد. دولت پاکستان برای غلبه بر فشار کمبود منابع مالی از دولت عربستان خواستار خرید 100 تا 200 هزار بشکه نفت با بهره مند شدن از تسهیلات پرداخت بلندمدت شد.
اما این فقط عربستان نیست که در بازار انرژی پاکستان حضور خود را گسترده تر می کند. چینی ها هم برای پاکستان برنامه دارند اما ایران که در همسایگی آن کشور قرار دارد گامی برای به نتیجه رساندن یک قرارداد موجود گازی هم برنداشته است. روز چهارشنبه گذشته «یاو جینگ»سفیر چین در پاکستان، با «مخدوم خسرو بختیار» وزیر طرح و توسعه پاکستان ملاقات کرد. وزیر پاکستانی در این دیدار ساخت پالایشگاه نفت در گوادر را در راستای طرح کریدور اقتصادی چین و پاکستان (سی - پک) خواند و گفت: پس از ساخت این پالایشگاه 18 میلیارد دلار از هزینه دولت برای واردات محصولات پتروشیمی کاهش خواهد یافت. وی اظهار کرد که تامین نیازمندی ها در حوزه مواد پتروشیمی از جمله بنزین و دیگر سوخت ها در داخل کشور می تواند به دولت پاکستان برای اقدامات دیگر آزادی عمل دهد. دو طرف همچنین درباره برنامه های دیدار عمران خان نخست وزیر پاکستان در سفر به چین به رایزنی پرداختند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵