کد مطلب: 32351
 
فراکسیون انرژی، تعدیل کننده سیاست ها
محمد پارسا*
 
تشکیل فراکسیون انرژی را نوعی موازی کاری با فعالیت های کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نمی دانم. البته باید هماهنگی های لازم بین بخش های مختلف اقتصادی با این فراکسیون وجود داشته باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۷
تشکیل فراکسیون انرژی در مجلس در صورت همراهی کمیسیون انرژی خانه ملت، می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بودجه مصوب کشور از طریق بخش انرژی تامین می شود. تشکیل فراکسیون انرژی را نوعی موازی کاری با فعالیت های کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نمی دانم. البته باید هماهنگی های لازم بین بخش های مختلف اقتصادی با این فراکسیون وجود داشته باشد.
معمولا کمیسیون انرژی ۱۲ تا ۱۳ نفر عضو دارد اما یک فراکسیون می تواند تا ۹۰ نفر عضو بپذیرد. در نتیجه افراد با گرایش ها و تخصص های مختلف می توانند در این فراکسیون ورود پیدا کنند. این فراکسیون می تواند در قیمت گذاری ها تاثیرگذار باشد و جلوی مشکلات ناشی از ناهماهنگی ها را بگیرد.
در گذشته دیدیم که خوراک پتروشیمی ها که به قیمت ۷.۵ سنت عرضه می شد به ۲.۵ سنت تغییر کرد. با کاهش قیمت ها دولت باید بلافاصله بهای خوراک را به ۷.۵ سنت می رساند. اما نه تنها این کار را نکرد بلکه ظرف ۳-۲ سال صنایع پتروشیمی را به دریافت یارانه عادت داد . در نهایت در مراحل بعدی مجبور شد به یکباره قیمت خوراک پتروشیمی ها افزایش دهد. در این جهش یکباره قیمت ها، به جای آنکه بهای خوراک را به ۷.۵ تا ۱۰ سنت برسانند، بهای ۱۳ سنت را برای آن اعلام کرد که این مسئله سرمایه گذاری در بخش را کند خواهد کرد و به کشور لطمه می زند. به نظر من فراکسیون انرژی مجلس از طریق تعامل با صاحبنظران بخش انرژی و انتقال نظرات بخش خصوصی و غیر دولتی به مجلس می تواند جلوی بسیاری از مشکلات این چنینی را بگیرد.
*نایب رییس فدراسیون انرژی اتاق بازرگانی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵