کد مطلب: 88981
 
چگونه طرح ریاض و ابوظبی ناکام ماند؟
بحران قطر در فاز فشار به فشارآورندگان
 
ریاض و ابوظبی در فاز جدید بحران قطر حالا باید فشار کشورهای غربی برای پایان دادن به انزوای قطر را تحمل کنند، انزوایی که فشار چندانی از حیث اقتصادی بر قطر وارد نکرده و نتایج سیاسی ملموسی نیز برای ابوظبی و ریاض در پی نداشته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۴
بحران قطر وارد فاز جدیدی شده است؛ چهار کشور تحریم‌کننده قطر به رهبری عربستان سعودی نه تنها نتوانستند همراهی غرب را برای اعمال فشار بر این کشور کوچک به دست آورند، بلکه حالا باید فشارهای کشورهای غربی برای پایان دادن هرچه سریع‌تر به محاصره قطر را نیز تحمل کنند.
به گزارش نکونیوز، قطر توانسته وضعیت محاصره اقتصادی را به خوبی مدیریت کند. این کشور وارد تقابل مستقیم با چهار کشور تحریم‌کننده (عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین) نشد؛ شیرهای گاز خط لوله دلفین را به روی ابوظبی نبست و با دیپلماسی فعال، صرفاً خواسته‌های این کشورها را رد کرد.
قطر در اوج بحران با ۴ کشور عربی، یک قرارداد جدید نفتی با توتال فرانسه امضاء کرد و منافع جدید متقابلی برای خود و فرانسه در میدان الشاهین تعریف کرد. این کشور همچنین به عنوان تهنا کشور عربی حاشیه خلیج فارس، یک تفاهم‌نامه با آمریکا در مورد رهگیری تأمین مالی تروریسم امضاء کرد تا با این تصور بلوک عربستان سعودی که دوحه «حامی تروریسم» است، مبارزه کند.
قطر رایزنی‌های خود با شرکت‌های بزرگ نفتی نظیر توتال، اکسون موبیل و شل را افزایش داد و سعی کرد این شرکت‌ها را به یک لابی برای خود در کشورهای غربی تبدیل کند. به طور خلاصه، دوحه از اهرم گاز نه برای فشار بر امارات از طریق بستن شیر گاز، بلکه برای نزدیکی هرچه بیشتر به شرکت‌های غربی استفاده کرد.
قطر در اوج مناقشه با ۴ کشور عربی، برنامه جدید خود برای افزایش ۲۰ درصدی تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی (که در قطر گنبد شمالی نامیده می‌شود) را اعلام کرد. بدین ترتیب بین ۵ تا ۷ سال آینده تولید ال ان جی قطر ۳۰ درصد افزایش می‌یابد و از ۷۷ میلیون تن فعلی به ۱۰۰ ملیون تن در سال می‌رسد. پروژه جدید، دور تازه‌ای از همکاری قطر با شرکت‌های غربی را رقم می‌زند و برای دوحه یک حفاظ در مقابل ریاض و ابوظبی ایجاد می‌کند.
از سوی دیگر، عربستان و امارات تنها توانستند مصر و بحرین را با هم همراه کنند که از این میان بحرین فاقد هرگونه سیاست خارجی مستقل است و دولت مصر نیز از دید بحران داخلی خود و مبارزه با اخوان المسلمین به بحران قطر می‌نگرد. حتی اردن که کاملاً به عربستان وابسته است نیز ترجیح داد در این بحران بی‌طرف بماند و در مجموع هیچ کشوری چه در غرب و چه در میان کشورهای عربی خاور میانه یا آفریقا حاضر به همراهی با این کشور نشد.
ریاض و ابوظبی در فاز جدید بحران قطر حالا باید فشار کشورهای غربی برای پایان دادن به انزوای قطر را تحمل کنند، انزوایی که فشار چندانی از حیث اقتصادی بر قطر وارد نکرده و نتایج سیاسی ملموسی نیز برای ابوظبی و ریاض در پی نداشته است.
سه‌چهارم صادرات قطر به ۴ کشور آسیایی ژاپن، کره جنوبی، چین و ژاپن است که به هیچ وجه تحت تأثیر تحریم‌های ۴ کشور عربی قرار نگرفته است. کمتر از ۸ درصد از صادرات قطر به ۴ کشور تحریم‌کننده است که تنها این بخش، آن هم به صورت ناچیزی تحت تأثیر محاصره قطر قرار گرفته است؛ چرا که قطر همچنان به مصر ال ان جی صادر می‌کند و صادرات گاز به امارات هم ادامه دارد.
وزرای خارجه سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه تاکنون به دوحه سفر کرده‌اند و در آخرین تحول وزیر امور خارجه فرانسه از ۴ کشور عربی خواسته تا به محاصره قطر پایان دهند. در یک کلام، بحران قطر وارد فاز فشار به فشارآورندگان شده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵