کد مطلب: 34511
 
جدیت آمریکا در تداوم تحریمهای نفتی
پیامهای تحریمهای جدید آمریکا چیست؟
 
دولت آمریکا بیش از ۲۵ شرکت، بانک و اشخاص حقیقی را به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریمها، هدف تحریم‌های جدید خود قرار داد تا این پرسش در افکار عمومی ایجاد شود که پیام این تحریمهای جدید چیست؟
تاریخ انتشار : شنبه ۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۰

دولت آمریکا بیش از ۲۵ شرکت، بانک و اشخاص حقیقی را به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریمها، هدف تحریم‌های جدید خود قرار داد تا این پرسش در افکار عمومی ایجاد شود که پیام این تحریمهای جدید چیست؟ آن هم در شرایطی که وضعیت روابط ایران و غرب طی یک سال گذشته بهبود یافته است.
به گزارش نکونیوز، تحریمهای جدید آمریکا بر ضد ایران را که باز هم نفتکشهای ایرانی و معاملات مالی و پولی با ایران را همراه با صادرات میعانات گازی هدف قرار داده، می توان در تداوم اقدامات آمریکا بر ضد شرکتها و دولتهایی ارزیابی کرد که در حال تعامل و همکاری با ایران هستند. این تحریمها قطعا با فشار افراطیون در آمریکا و لابی های ضد ایرانی ایجاد شده که از زمان آغاز مذاکرات جدی ایران و غرب از زمان روی کار آمدن دولت جدید با این مذاکرات و هرگونه توافق با ایران مخالفند. این تحریمها نشان می دهد که هنوز روند مذاکرات به گونه ای نبوده که امیدوار به لغو کامل تحریمها باشیم و پیام روشن تحریمهای جدید این است که آمریکا با جدیت در پی ایجاد محدودیت برای صنعت نفت ایران در عرصه بین المللی است. اما مخاطب پیام تحریمهای جدید آمریکا بر ضد ایران دو گروه خواهند بود.
گروه اول، شرکتهای غربی هستند که پس از گشایش در تعاملات دیپلماتیک ایران و غرب پیش بینی می کردند با بهبود اوضاع بتوانند خیلی زود دوباره به بازار ارزشمند ایران برگردند. اما تحریمهای جدید نشان داد آنها به زودی نمی توانند شاهد بازگشت ثبات سیاسی – اقتصادی به صنعت نفت ایران از ناحیه لغو تحریمها باشند. پیام روشن این تحریمها به شرکتهای غربی و سایر شرکتهای بین المللی که تمایل به بازگشت به ایران داشتند این بود که با ایران همکاری نکنید چرا که هنوز تحریمهای ضد ایرانی با جدیت رصد می شود.
گروه دوم مخاطبان این پیام، دولتمردان ایران و مسئولان وزارت نفت هستند که طی یک سال گذشته امیدوار بودند با گشایشهایی که از ناحیه لغو تحریمها یا کاهش آنها در صنعت نفت و صنایع وابسته رخ می دهد شاهد بهبود اوضاع و فراهم شدن زمینه بازگشت شرکتهای غربی به ایران باشیم. اما به نظر می رسد فعلا خبری از این بازگشت نیست و مدیران صنعت نفت باید سیاستهای اقتصادی خود را همچنان بدون برنامه ریزی جدی برای بازگشت سرمایه گذاران خارجی تدوین کنند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵