داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 100663
 
آثار اقتصادی حمله آمریکا
 
روزنامه استرالیایی" ساوث مورنینگ هرالد " نوشت یکی از برندگان اصلی تحولات اخیر عربستان است که با بالاتر رفتن قیمت نفت می تواند به اقتصاد نابسامان خود سر و سامان دهد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰


به گزارش ایسنا، این روزنامه نوشت: بحران سوریه تاکنون منجر به کشته شدن ۷۰۰ هزار نفر و آوارگی ۱۳ میلیون نفر شده است. مطمئنا اقتصاد سوریه نیز از این مساله آسیب های جدی دیده است و طبق گزارش ۲۰۱۷ بانک جهانی، خسارت این جنگ بین ۲۲۶ تا ۲۹۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود. همچنین به دلیل اینکه سه چهارم جمعیت در سن کار سوریه بیکار هستند کمبود نیروی کار بر روی رشد اقتصادی این کشور در بلندمدت هم تاثیر خواهد گذاشت.

حملات هوایی دیروز به سوریه احتمالا باعث افزایش خشونت ها در خاورمیانه و تلاطم در بازارهای سهام، ارز و اوراق قرضه در سطح جهان خواهد بود. ما در جهانی زندگی می‌کنیم که بازارهای سهام آن عموما تحت تاثیر کاخ سفید هستند. میلیارد ها دلار از معاملات اکنون تحت تاثیر جنگ تعرفه های آمریکا و چین، تحریم روسیه و تفکر ترامپ در خصوص حملات هوایی قرار گرفته است.

اکنون بسیاری از معامله‌گران که تا همین اواخر نمی‌توانستند سوریه را روی نقشه پیدا کنند، باید شرایط موجود را کاملا زیر نظر بگیرند.

علاوه بر مسائل فوق، این بحران می‌تواند نقطه عطفی در بازار نفت باشد، هفته گذشته نفت برنت به کمک تنش ها به ۷۲ دلار در هر بشکه نیز رسید که بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ محسوب می شود. سوریه یک تولید کننده کلیدی نفت نیست، اما منطقه خاورمیانه مهمترین صادرکننده نفت است.

عربستان یکی از کشورهایی است که به نفت گرانتر نیاز دارد چرا که با افزایش مخارج رفاهی و کاهش در ذخایر، ریاض به وجه نقد نیاز مبرمی دارد. همچنین در صورت رسیدن نفت به سطح ۸۰ دلار در هر بشکه، می تواند روی اقتصاد جهانی نیز موثر باشد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵