کد مطلب: 44466
 
کاهش مازاد بودجه ٢٠١٤ قطر
 
بانک مرکزی قطر اعلام کرد که مازاد بودجه عمومی سال ٢٠١٤ این کشور را طی ٩ ماه و با وجود کاهش بی سابقه قیمت نفت، حدود ٢٧ میلیارد دلار اعلام کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۶
بانک مرکزی قطر اعلام کرد که مازاد بودجه عمومی سال ٢٠١٤ این کشور را طی ٩ ماه و با وجود کاهش بی سابقه قیمت نفت، حدود ٢٧ میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، عبدالله بن سعود آل ثانی، گفت: مازاد بودجه سال مالی قطر که از ماه آوریل سال گذشته آغاز شده است با ثبت ٢٧ میلیارد دلار نسبت به مازاد بودجه سال مالی پیش از آن که در ماه مارس ٢٠١٤ به پایان رسید (با رقم حدود ٣١ میلیارد دلار) کاهش داشته است.

بن سعود ادامه داد: نرخ تورم در سال گذشته از سطح ٣ درصد تجاوز نکرده که این موضوع نتیجه سیاست گذاریهای بانک مرکزی برای مهار کردن خطرات تهدید کننده سیستم مالی این کشور به ویژه خطر تورم است.

وزارت برنامه ریزی توسعه و آمار قطر در گزارش ماه دسامبر ٢٠١٤ پیش بینی کرد: در سال ٢٠١٥ نرخ تورم این کشور به ٣,٥ و تا سال ٢٠١٦ میلادی به ٣.٧ درصد خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، امروز قانونی صادر کرد که بر اساس آن قرار است سال مالی و بودجه این کشور از سال آینده از ماه ژانویه آغاز شود.

این درحالیست که سال مالی بیشتر کشورها از ماه آوریل آغاز می شود و در ماه مارس سال بعد پایان می یابد.

بزرگترین بانک قطر در بولتن ماهانه خود پیش بینی کرده است که ذخایر مالی این کشور در سال ٢٠١٥، به سطح بی سابقه ای می رسد و طی ١٢ ماه آینده در سایه تنوع بخشی به منابع درآمد به رشد اقتصادی خود ادامه می دهد.

در این بولتن آماده است: انتظار می رود با آغاز اجرای پروژه های زیربنایی و افزایش ورود مهاجران به این کشور که منجر به رشد بخش غیر نفتی قطر به بیش از ١٠ درصد می شود، سرعت رشد اقتصادی در سال ٢٠١٥ افزایش پیدا کند.

در سال ٢٠١٣ جمعیت قطر ٩ درصد افزایش یافت و به دو میلیون و ٢٤٠ هزار نفر رسید.

بر اساس گزارش بانک ملی قطر، رشد اقتصادی این کشور به طور ویژه از طریق پروژه های مرتبط با جام جهانی ٢٠٢٢ که قرار است در قطر برگزار شود، پشتیبانی می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵