کد مطلب: 92436
 
نکات کلیدی آخرین گزارش اوپک
از کاهش تولید اوپک تا افزایش 6 درصدی قیمت نفت ایران
 
آخرین گزارش ماهیانه اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت ۱۴ کشور عضو این سازمان، در ماه اوت ۷۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲.۷۶ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید نفت ایران تغییر چندانی نداشته اما قیمت نفت خام ایران حدود ۶ درصد افزایش یافته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹
آخرین گزارش ماهیانه اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت ۱۴ کشور عضو این سازمان، در ماه اوت ۷۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲.۷۶ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید نفت ایران تغییر چندانی نداشته اما قیمت نفت خام ایران حدود ۶ درصد افزایش یافته است.
به گزارش نکونیوز، تولید نفت اوپک در ماه اوت نسبت به ماه ژوئیه کاهش داشته است. افزایش تولید نفت لیبی که یکی از نگرانی‌های عمده اوپکی‌ها بود متوقف شده و تولید نفت این کشور در ماه اوت ۱۱۲ هزار بشکه در روز نسبت به ماه ژوئیه کاهش یافته است.
با این حال، دیگر عضو معاف از توافق نفتی، یعنی نیجریه، تولید نفت خود را در ماه اوت نسبت به ماه ژوئیه ۱۳۸ هزار بشکه در روز کاهش داده است.
تولید نفت عربستان سعودی، گرچه در ماه اوت نسبت به ماه ژوئیه ۱۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته اما همچنان بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز است. ماه اوت، سومین ماه متوالی بود که عربستان بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کرده است. تولید نفت عربستان در این ماه ۱۰.۰۲۲ میلیون بشکه در روز بوده است.
تولید نفت خام ایران نیز در ماه اوت ۳ میلیون و ۸۲۸ هزار بشکه در روز بوده است. تولید نفت خام ایران نسبت به ماه ژوئیه تغییر چندانی نکرده است.
قیمت نفت خام سنگین ایران که بخش اعظم سبد صادراتی این کشور را تشکیل می‌دهد در ماه اوت به ۴۸ دلار و ۷۰ سنت به ازای هر بشکه رسید که نسبت به ماه ژوئیه افزایش ۵.۸ درصدی را نشان می‌دهد.
گزارش اوپک حاوی نکات تازه‌ای در مورد بازار نفت است. اوپک پیش‌بینی کرده است که تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷، ۱.۴۲ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد. اوپک میزان رشد تقاضا برای سال ۲۰۱۸ را نیز ۱.۳۵ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است.
اوپک همچنین پیش‌بینی کرده است که عرضه نفت خام توسط کشورهای غیرعضو اوپک در سال ۲۰۱۷، ۷۸۰ هزار بشکه در روز رشد داشته باشد.
اوپک گزارش داده که موجودی انبارهای تجاری نفت در کشورهای صنعتی عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه ژوئیه ۱۸.۷ میلیون بشکه کاهش یافته ولی با این حال هنوز بیش از ۳ میلیارد بشکه است. در واقع، موجودی انبارهای تجاری نفت ۱۹۵ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج‌ساله است. یکی از اهداف توافق نفتی اوپک و غیراوپک این بود که کاری کنند که با کاهش تولید نفت، موجودی انبارهای نفت خام به زیر میانگین پنج ساله سقوط کند. گزارش اوپک نشان می‌دهد که هنوز تا رسیدن به این هدف فاصله زیادی وجود دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵