کد مطلب: 65986
 
"نکونیوز" در آستانه ورود پارک گئون هی به ایران بررسی می کند:
محورهای نفتی سفر رییس جمهور کره جنوبی به تهران
 
رییس جمهور کره جنوبی در حالی امروز وارد تهران می شود که این سفر، نخستین سفر یک رییس جمهور این کشور به ایران، نخستین سفر یک مقام عالیرتبه کره ای به ایران در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نخستین سفر یک رییس جمهور زن غیرمسلمان به ایران پس از انقلاب است. اما این تنها ویژگیهای این سفر نیست و نفت می تواند یکی دیگر از ویژگیهای این سفر و تعمیق روابط ایران و کره جنوبی باشد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۶
رییس جمهور کره جنوبی در حالی امروز وارد تهران می شود که این سفر، نخستین سفر یک رییس جمهور این کشور به ایران، نخستین سفر یک مقام عالیرتبه کره ای به ایران در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نخستین سفر یک رییس جمهور زن غیرمسلمان به ایران پس از انقلاب است. اما این تنها ویژگیهای این سفر نیست و نفت می تواند یکی دیگر از ویژگیهای این سفر و تعمیق روابط ایران و کره جنوبی باشد.
به گزارش نکونیوز، پارک گئون هی امروز سفر سه روزه خود به ایران را به همراه هیاتی ۲۳۰ نفره آغاز می کند. روابط ایران و کره جنوبی در سال ۱۹۶۲ میلادی آغاز شد و در آبان ماه ۱۳۵۴، اولین کمیسیون مشترک اقتصادی و فنی دو کشور که همکاری در زمینه های مختلف همچون نفت را شامل می شد تشکیل شد. حجم کل مبادلات مالی و تجاری ایران و کره جنوبی، در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۷.۳ میلیارد دلار بوده که یک سوم آن را واردات ایران از کره جنوبی به خود اختصاص می داد. کره ای پیشبینی کرده اند میزان واردات ایران از این کشور از ۶.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی، به ۱۸.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد. ضمن اینکه صادرات کره جنوبی به ایران در سال ۹۴، نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، ۲۴ برابر افزایش یافته است.
اما علیرغم صادرات بالاتر کره جنوبی به ایران، حجم اصلی صادرات ایران به این کشور را نفت تشکیل می دهد بطوریکه كره جنوبی سه شنبه گذشته هفتم اردیبهشت ماه اعلام كرد كه كشورش واردات نفت خام و نفت سنگین خود از ایران به عنوان چهارمین دارنده بزرگ ذخایر نفت دنیا را تا دو برابر افزایش می دهد.
در حاشیه سفر «پارك» به ایران قرار است چند قرارداد و تفاهم نامه در باره نفت خام میان طرفین امضا شود. بر این اساس كره جنوبی كه سال گذشته میلادی روزانه ۱۱۵ هزار بشكه نفت از ایران وارد می كرد با امضای این قراردادها میزان واردات نفت روزانه از ایران را در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲۸۰ هزار بشكه افزایش خواهد داد.
میزان ارزشی واردات نفت كره از ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی ۹ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار بود اما به دلیل این تحریم ها در سال ۲۰۱۵ به دو میلیارد و ۲۰ میلیون دلار كاهش یافت. كره در سال گذشته میلادی نیز ۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشكه نفت تغلیظ شده موسوم به « كاندنسنت » از ایران وارد كرد كه برای پالایشگاه ها و همچنین صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.
برجام باعث شده است تا از همین ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۱۶) واردات نفت خام كره از ایران فزونی گیرد و این رقم در سه ماه اول امسال به ۲۲ میلیون و ۸۵۰ هزار بشكه و از لحاظ ارزشی به
در حاشیه سفر «پارك» به ایران قرار است چند قرارداد و تفاهم نامه در باره نفت خام میان طرفین امضا شود. بر این اساس كره جنوبی كه سال گذشته میلادی روزانه 115 هزار بشكه نفت از ایران وارد می كرد با امضای این قراردادها میزان واردات نفت روزانه از ایران را در سال 2016 میلادی به 280 هزار بشكه افزایش خواهد داد
۶۲۹ میلیون دلار رسید و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۱۷ ممیز شش دهم درصد افزایش یافت. ارزش صادرات نفت سنگین ایران به كره نیز در این مدت سه ماه به ۲۴۷ میلیون دلار رسید كه در مقایسه با كل سال گذشته كه فقط ۳۵۸ میلیون دلار بود افزایش چشمگیری به حساب می آید.
ضمن اینکه كره جنوبی در حال ایجاد یك مخزن بزرگ انباشت نفت برای انبار كردن ۲ میلیون بشكه نفت خام و نفت سنگین ایران در بخش جنوبی سئول پایتخت این كشور است. کره‌جنوبی را می‌توان یکی از هاب‌های انرژی شرق آسیا دانست. استراتژی این کشور بر ذخایر نفت کشورهای صادرکننده نفت مانند کشورهای نفتی خاورمیانه در خاک خود است و به این ترتیب علاوه بر تامین نیازهای نفتی خود نقش یک توزیع‌کننده برای کشورهای شرق و شمال شرق آسیا را نیز بازی می‌کند. مقامات کره‌یی قصد دارند در سفر خود به تهران تفاهمنامه‌یی با مسوولان وزارت نفت مبنی بر ذخیره‌کردن نفت ایران در خاک خود داشته ‌باشند. این اقدام برای ایران نیز که پس از روی کار آمدن بیژن زنگنه همواره تلاش کرده است، فروش نفت خود را تضمین کرده و گستره فعالیت‌های خود را به مناطق مختلف جهان بسط بدهد نیز مفید فایده است و به نظر می‌رسد این بازی برد- برد به ثبات بیشتر انرژی در شرق آسیا نیز کمک کند.
به نظر می‌رسد که نفت ایران قرار است، در تاسیسات انباری شرکت ملی نفت کره‌جنوبی واقع در شهر «سئوسان» در استان «چونگ‌چئونگ» جنوبی و در سواحل غربی این کشور ذخیره شود. این انبارها ظرفیت ذخیره ۱۱ میلیون بشکه نفت‌خام و ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه از فرآورده‌های نفتی را داراست.
۹سایت ذخیره‌سازی شرکت ملی نفت کره‌جنوبی در سراسر این کشور در مجموع ظرفیت ذخیره‌سازی ۱۴۶میلیون بشکه نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی را دارا هستند. از این رقم حدود ۱۲۷.۵میلیون بشکه برای نفت‌خام و حدود ۱۸.۵میلیون بشکه دیگر آن برای ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی است. از طرفی نگاه به سابقه کاری شرکت ملی نفت کره‌جنوبی نشان می‌دهد که این شرکت در توافق مشترکی که تا به حال با شرکت‌های نفت خارجی داشته، ‌حدود ۲۶.۶میلیون بشکه از نفت و فرآورده‌های نفتی این شرکت‌ها را در سایت‌های ذخیره‌سازی خود انبار کرده است. به‌طور مثال شرکت ملی نفت کره‌جنوبی در قراردادی که با شرکت دولتی نفت ابوظبی منعقد کرده حدود ۶میلیون بشکه از نفت امارات را در خاک خود ذخیره‌ کرده است. همچنین کره‌جنوبی در این قرارداد این اولویت را برای خود قائل شده است که در مواضع ضروری حق خرید این نفت را پیش از سایرین دارا باشد.
بر اساس داده‌های شرکت ملی نفت کره‌جنوبی در ماه مارس واردکنندگان نفت این جزیره، نفت ایران را ارزان‌تر از نفت تمام کشورهای خاورمیانه خریداری کرده‌اند. بر این اساس قیمت نفت ایران به‌طور متوسط در این ماه معادل ۲۹دلار و ۳۱سنت و پایین‌تر از نفت ۳۴دلار و ۲۲سنتی قطر، نفت ۳۴دلار و ۱۹سنتی امارات و نفت ۳۲دلار و ۸۹سنتی عربستان‌سعودی بوده است. این ارزان‌فروشی نفت قطعا به مذاق کشورهای منطقه‌یی رقیب ایران خوش نخواهد آمد و باید دید که واکنش آنها در برابر این سیاست بازاریابی نفتی ایران چیست.
بر پایه همین قیمت ارزان ارائه‌ شده از سوی ایران، واردات کره‌جنوبی از نفت ایران در سه‌ماهه اول سال جاری بیش از دوبرابر شده و به سطح ۲۲میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه رسیده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این رقم معادل ۱۰میلیون و ۲۵۰هزار بشکه بود. در سال ۲۰۱۵ مجموع واردات نفت کره‌جنوبی از ایران به ۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بود که نسبت به میزان واردات سال ۲۰۱۴ معادل ۵.۶درصد کاهش داشته است. میزان واردات نفت این کشور از ایران در سال ۲۰۱۴ معادل ۴۴میلیون و ۹۲۰هزار بشکه بوده است که این رقم نیز نسبت به واردات ۴۸میلیون و ۲۱۰هزار بشکه‌یی این کشور در سال ۲۰۱۳ و در خلال تحریم‌ها نیز ۶.۸درصد کمتر شده‌بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵