کد مطلب: 60576
 
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت:
نفت ما به اندازه کافی مشتری دارد
پاییز آینده نفت به 60 دلار می رسد
 
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت معتقد است حتی در شرایط فعلی که عرضه نفت بیش از تقاضا است، نفت ایران در بازارهای جهانی به اندازه کافی مشتری دارد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۹
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت معتقد است حتی در شرایط فعلی که عرضه نفت بیش از تقاضا است، نفت ایران در بازارهای جهانی به اندازه کافی مشتری دارد.
به گزارش نکونیوز، امیرحسین زمانی نیا گفت: ما نفت مان را با کمتر از ۱۰ دلار استخراج می کنیم و این موضوع قدرت مانور و اختیارمان را در بازار افزایش می دهد. در بروز وضعیت فعلی نیز ما نقشی نداشته ایم که با تغییر سیاست هایمان بخواهیم قیمت نفت را به وضعیت ایده آل آن برسانیم. مشکلات فعلی بازار نفت ناشی از شیطنت های برخی از کشورهای منطقه نسبت به ناخشنودی از موفقیت های منطقه ای و جهانی ایران است اما در هر صورت معتقدم که نرخ فعلی نفت نمی تواند تداوم چندانی داشته باشد. به باور بسیاری از تحلیلگران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ عرضه و تقاضای نفت متعادل تر شده و قیمت ها به ۶۰ تا ۷۰ دلار خواهد رسید.
وی تصریح کرد: به ضرس قاطع اعلام می کنم که مشتری برای این افزایش تولید وجود دارد. اما اینکه ما سهمیه تولیدی مان را به چه صورتی در چارچوب اوپک افزایش خواهیم داد را اجازه دهید تا مشخص شدن برخی موارد اعلام نکنیم. ایران هنوز امیدوار است که اعضای اوپک بتوانند به سیستم سهمیه بندی سابق بازگردند و هر کشوری بر مبنای معیارهای گذشته اقدام به تولید و عرضه نفت در بازار کند. ما معتقدیم با برنامه ریزی می توان به گونه ای عمل کرد که در سقف تولید اوپک تغییری حاصل نشود اما پروسه اعمال سهمیه ها نیز به قوت خود باقی باشد.
مشاور حقوقی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران همچنین گفت : تصمیم برای بازگشت به جایگاه گذشته ایران در بازار نفت در سطح تولیدکنندگان انجام نمی گیرد. این تصمیمی است که در سطح دولت ها و نظام ها اتخاذ می شود. برای همین است که معتقدم اعضای اوپک می توانند به تصمیمی مشترک در رابطه با سهمیه بندی نفت دست پیدا کنند و به گونه ای برنامه ریزی کنند که سهم تولیدات اوپک بیشتر از ۳۰ میلیون بشکه در روز نباشد.
زمانی نیا در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی با بیان اینکه کشورهای خارج از سازمان نیز در این امر تاثیرگذار خواهند بود گفت : مقدار عرضه نفت در جهان توسط اعضای اوپک و غیر اوپک تعیین می شود. بنابراین اعضای غیراوپک مانند آمریکا و روسیه هم در تعیین قیمت بازار نفت نقش دارند.
معاون امور بین الملل وزارت نفت افزود : بازار نفت مانند صفحه شطرنجی است که هر کشور و دولتی تنها به پیشبرد منافع خود می اندیشد. اما موقعیت استراتژیک ایران به لحاظ منابع نفتی و گازی جایگاه در خور توجهی را به ما در میان همسایگانمان و کشورهایی چون عربستان،امارات، بحرین، پاکستان و هند بخشیده است که با این دست از سیاست ها خدشه بردار نیست.
زمانی نیا همچنین با اشاره به میدان گازی پارس جنوبی گفت : برداشت ما از پارس جنوبی تنها مقداری کمتر از قطر است که آن هم تا سال آینده جبران خواهد شد و به همان اندازه می رسیم و حتی از آن پیشی هم می گیریم. برای رسیدن به این جایگاه تقریبا با تمامی کشورهای فعال در حوزه نفت و گاز مذاکراتی داشته ایم و شرکت های غیرآمریکایی که صاحبان آمریکایی دارند نیز می توانند در قالب همکاری با شرکت های چندملیتی به ایران بیایند. این شرکت ها هم درخواست های خود را مطرح کرده اند اما پاسخ به آنها هم موکول به مذاکرات در فضای پسا برجام شده است.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵