کد مطلب: 73176
 
چرخش مواضع سعودی‌ها و روس‌ها
از تلاش برای زمین زدن پوتین تا همکاری در بازار نفت
 
برای درک تغییرات رخ داده در روابط روسیه و عربستان کافی است به سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نگاه کنید. در این دو سال، درک عمومی تا حد زیادی این بود که عربستان قیمت نفت را عمداً کاهش داده تا به اقتصاد روسیه صدمه بزند. گفته می‌شد که سقوط قیمت نفت، دسیسه آمریکا و عربستان سعودی، به تلافی دخالت روسیه در اوکراین است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱
برای درک تغییرات رخ داده در روابط روسیه و عربستان کافی است به سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نگاه کنید. در این دو سال، درک عمومی تا حد زیادی این بود که عربستان قیمت نفت را عمداً کاهش داده تا به اقتصاد روسیه صدمه بزند. گفته می‌شد که سقوط قیمت نفت، دسیسه آمریکا و عربستان سعودی، به تلافی دخالت روسیه در اوکراین است.
به گزارش نکونیوز، چرخش مواضع و سیاست‌ها در کمتر دوره‌ای از تاریخ به اندازه سالیان گذشته بوده است. سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، کاهش قیمت نفت به چشم پدیده‌ای سیاسی دیده می‌شد که از طریق آن عربستان و آمریکا می‌خواهند اقتصاد روسیه و در نتیجه، شخص ولادیمیر پوتین را زمین بزنند.
عمدتاً گفته می‌شد
اکنون و در اواخر سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶، همکاری سعودی‌ها و روسی‌ها در بازار نفت رو به گسترش است. روس‌ها دگر نمی‌خواهند از سعودی‌ها انتقام بگیرند و دو طرف از همکاری برای ایجاد ثبات در بازار نفت حرف می‌زنند. زمانی گفته می‌شد که عربستان می‌خواهد انتقام دخالت روسیه در اوکراین را از ولادیمیر پوتین بگیرد و نفت سلاح عربستان در این راستاست.
که استراتژی مورد‌استفاده برای زمین‌گیر کردن اقتصاد روسیه، همان استراتژی‌ای است که فروپاشی شوروری را در پی داشته است. قیمت نفت در سال ۱۹۸۶، از ۲۷ دلار به ۱۰ دلار به ازای هر بشکه رسید و در نتیجه در اواخر دهه‌ی ۸۰ میلادی، اتحاد جماهیر شوروی درآمدهایی را از دست داد که بدون آن درآمدها، قادر به ادامه حیات نبود. به این ترتیب، شوروی با چالش‌های مالی جدی مواجه شد: از پرداخت بهای مواد غذاییِ وارداتی بازماند، کسب‌وکارها از رونق افتادند و نهایتاً زمینه‌ سقوط شوروی فراهم شد.
در خود روسیه نیز این طرز تلقی طرفداران زیادی داشت. بانک مرکزی روسیه در سال ۲۰۱۵، در رابطه با روند رو به ‌رشد ریسک مالی در اقتصاد این کشور در نتیجه دست‌اندازی عربستان سعودی به بازار سنتی صادرات نفت خام روسیه، یعنی بازار اروپا، هشدار داد.
روسیه حدود ۷۰ درصد نفت خود را به اروپا صادر می‌کند، اما در پی سقوط قیمت‌‌های جهانی نفت، عربستان سعودی نیز به بازار اروپا ورود کرد و ورود سعودی‌ها به این بازار باعث شد تا قیمت نفت اورال روسیه کاهش قابل توجهی را تجربه کند.
مقامات روسیه در سال ۲۰۱۵، سعودی‌ها را به رقابت غیرمنصفانه در بازار اروپا متهم کردند و ایگور سچین رئیس شرکت روسنفت حتی که روس‌ها این اقدام سعودی‌ها را تلافی خواهند کرد.
اما اکنون و در اواخر سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶، همکاری سعودی‌ها و روسی‌ها در بازار نفت رو به گسترش است. روس‌ها دگر نمی‌خواهند از سعودی‌ها انتقام بگیرند و دو طرف از همکاری برای ایجاد ثبات در بازار نفت حرف می‌زنند. زمانی گفته می‌شد که عربستان می‌خواهد انتقام دخالت روسیه در اوکراین را از ولادیمیر پوتین بگیرد و نفت سلاح عربستان در این راستاست.
اما اکنون دخالت روسیه در سوریه، که برای عربستان اهمیت حیاتی داشت، به امری «طبیعی» تبدیل شده؛ با این وجود، دیگر کسی نمی‌گوید که سعودی‌ها می‌خواهند از پوتین انتقام بگیرند. چرخش‌های آشکاری در مواضع دو کشور، حداقل در بُعد اقتصادی، دیده می‌شود.
تغییر مواضع آن‌چنان سریع و ناگهانی ظرف سال‌های اخیر رخ می‌دهند که انسان گاهاً به چشمان خود نیز شک می‌کند! همکاری عربستان و روسیه در بازار نفت یکی از این چرخش‌های ناگهانی و تعجب‌برانگیز است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵