کد مطلب: 83616
 
نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با "نکونیوز" تصریح کرد:
شائبه وجود رانت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه
 
علیرغم گذشت ماهها از واگذاری پالایشگاه کرمانشاه، همچنان انتقادات درباره نحوه واگذاری این پالایشگاه قدیمی ادامه دارد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۱
علیرغم گذشت ماهها از واگذاری پالایشگاه کرمانشاه، همچنان انتقادات درباره نحوه واگذاری این پالایشگاه قدیمی ادامه دارد.
به گزارش نکونیوز، پالایشگاه نفت کرمانشاه که در سال ۱۳۰۱ با ظرفیت روزانه ۲ هزار بشکه به بهره برداری رسید پس از پالایشگاه آبادان، دومین پالایشگاه ایران بود. از سال ۱۳۴۸ با نیاز به افزایش تولید نفت، تاسیسات این پالایشگاه تغییر کرد و مجددا در سال ۱۳۵۰ این پالایشگاه با ظرفیت روزانه ۱۵ هزار بشکه آغاز به کار کرد. هم اکنون ظرفیت شرکت پالایش نفت کرمانشاه ۲۵۰۰۰ بشکه در روز و ظرفیت عملیاتی آن ۳۰۰۰۰ بشکه در روز است. این پالایشگاه در طول جنگ تحمیلی هم بارها هدف حملات عراق قرار گرفت که یک بار در نخستین روزهای جنگ در سال ۵۹، ۴ بار در سال ۶۵ و ۲ بار در سال ۶۶ بود. اما در همان زمان جنگ، ۵ بار بازسازی شد تا به حیات خود ادامه دهد. با این حال برخی اعتقاد دارند خساراتی که در جنگ به این پالایشگاه وارد شد قابل جبران است اما خسارات ناشی از خصوصی نادرست این پالایشگاه، به این راحتی جبران نخواهد شد.
احمد صفری نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با "نکونیوز" ضمن انتقاد از نحوه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه می گوید: در سال ۹۳ قیمت پایه این پالایشگاه یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود اما پس از دو سال تورم قیمت پایه همین پالایشگاه را ۱۷۹ میلیارد تومان تعیین کردند که ابهام برانگیز است.
وی با اعلام اینکه پالایشگاه کرمانشاه ۹۰ هکتار زمین دارد گفت: از این مقدار حدود ۴۰ هکتار آن مسکونی است و البته تمامی ۹۰ هکتار امکان کاربری مسکونی دارد. صفری با اعلام اینکه تجربه تلخی از خصوصی سازی داریم گفت: کارخانه کشمیر و نساجی کرمانشاه را خصوصی سازی کردند، اما یک باره همین کارخانه ها تبدیل به برج شد و این نگرانی در خصوص پالایشگاه کرمانشاه نیز مشاهده می شود.
وی با بیان اینکه در مجمع نمایندگان استان کرمانشاه دست به دست هم دادیم تا این مشکل را رفع کنیم گفت: کرمانشاه با دو میلیون نفر جمعیت رتبه اول بیکاری را دارد و در این شرایط صلاح نیست که خصوصی سازی به این شیوه ادامه پیدا کند.
وی با تاکید بر اینکه نسبت به نحوه واگذاری و مزایده این پالایشگاه اعتراض داریم گفت: خریداران این پالایشگاه هیچگونه اهلیتی در زمینه نفت ندارند. درحالیکه برای واگذاری پالایشگاه باید مدیریت و اهلیت برای خریداران در نظر گرفته شود. خریداران باید حداقل پنج سال سابقه داشته باشند که بتوانند دومین پالایشگاه کشور را خریداری کنند. اما خریداران پالایشگاه کرمانشاه الفبای نفت را نمی دانند و بیشترین تجربه ای که در مورد نفت دارند، رفتن به پمپ بنزین و پرکردن باک ماشینشان است.
این عضو کمیسیون انرژی گفت: ما مخالف واگذاری پالایشگاه کرمانشاه هستیم و اگر این اتفاق بیفتد، برخورد جدی با همه کسانی که در این زمینه نقش دارند، خواهیم داشت.
وی با تاکید بر اینکه با اعضای کمیسیون انرژی به پالایشگاه کرمانشاه رفتیم گفت: تمامی کسانی که در این زمینه تخصص دارند و اعضای کمیسیون انرژی مجلس تاکید دارند که پالایشگاه کرمانشاه را مفت واگذار کردند.
صفری با اشاره به دارایی های پالایشگاه کرمانشاه گفت: در حال حاضر انباری دراین پالایشگاه وجود دارد که سه هزار قلم جنس در آن وجود دارد. انباری داریم که مقدار زیادی طلای سفید در آن است و حدود ۲۴۰ کیلو پلاتین در این انبار وجود دارد. اما متاسفانه آن را با چشم بسته واگذار کردند.
وی با ابراز تاسف از اینکه پالایشگاه در مدت سه ساعت بازدید و قیمت گذاری شد و به فروش رفت گفت: در حال حاضر چهار جرثقیل ۸۰ تنی در کشور داریم که یکی از آنها در پالایشگاه کرمانشاه است. اما آقایان قیمت این جرثقیل را ۵۰۰ میلیون تومان گذاشته اند. قیمت برق این پالایشگاه ۵۰ میلیارد تومان است اما آقایان ۲۰ میلیون تومان برای آن قیمت گذاری کرده اند.
نماینده کرمانشاه با اعلام اینکه همان کسانی که در سال ۹۳ برای این پالایشگاه قیمت گذاری کردند، پس از دو سال همانها برای قیمت گذاری دوباره به پالایشگاه آمدند گفت: املاک کرمانشاه قیمت خودش را دارد اما کارشناسی از تهران آوردند که در جریان قیمتهای زمین کرمانشاه نبود و هیچیک از آنها تفاوت بین املاک صنعتی و مسکونی را نمی دانستند.
وی با اعلام اینکه کارشناسان را سازمان خصوصی سازی معرفی کرده است گفت: تمام مردم کرمانشاه و مسوولان و حتی نماینده ولی فقیه استان بارها تاکید کرده اند که رانتی در این واگذاری اتفاق افتاده است.
صفری با بیان این که به قوه قضاییه، ریاست جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان بازرسی، وزیر اطلاعات و ... اعتراض رسمی کرده ایم گفت : به هیچ وجه موافق واگذاری این پالایشگاه نیستیم. با وزیر نفت و معاون اول رییس جمهور مکاتبه کرده ایم که بخشی از فعالیتهای نفتی به کرمانشاه منتقل شود نه اینکه همین مقدار فعالیت را نیز به بحران بکشانند تا مشکل بیکاری در استان افزایش یابد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵