کد مطلب: 37716
 
دلایل افزایش نیافتن صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا
 
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح دلایل عدم افزایش صادرات محصولات پتروشیمی به کشورهای اروپایی، گفت:رفع تحریم‌ها آنطور که باید در بخش پتروشیمی گشایش ایجاد نکرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۹
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح دلایل عدم افزایش صادرات محصولات پتروشیمی به کشورهای اروپایی، گفت:رفع تحریم‌ها آنطور که باید در بخش پتروشیمی گشایش ایجاد نکرد.

علی محمد بساق زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،درباره آخرین وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی پس از مذاکرات ایران و ۱+۵ به اروپا و دلیل افزایش نیافتن صادرت به کشورهای اروپایی ‌اظهار کرد:در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی سعی بر این است که مقصد جایی باشد که قیمت بالاتری داشته باشد.

وی در ادامه افزود: به عنوان مثال اگر محصولات پتروشیمی را به آسیای دور صادر کنیم، به دلیل این‌که هزینه حمل پایین‌تر است صرفه اقتصادی بیشتری دارد این در حالی است که صادرات به اروپا هزینه حمل بیشتری دارد و با توجه قیمت محصولات باید به گونه ای تعیین شود که قابل رقابت با قیمت آسیای دور باشد، بنابراین اگر مازاد بر فروش در آسیای دور و آفریقا داشته باشیم باید صادرات را به اروپا انجام دهیم.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه به مشکل دریافت پول محصولات صادراتی به اروپا و نقل و انتقال ارز اشاره و اضافه کرد:اگرچه تحریم‌ها تاحدودی برطرف شده اما هنوز از نظر بانکی جابه‌جایی ارزی راحت نشده و در نتیجه محصولات کمتر به مقاصد اروپایی صادر می‌شود و استقبال برجسته‌ای در این بخش وجود ندارد.

بساق زاده افزود:در سال‌های پیش از تحریم با توجه به اینکه قیمت رقابتی و دریافت ارز آسان بود و خرید از کشورهای اروپایی سهل‌تر بود، ۲۵ درصد میزان تولید را به اروپا صادر می‌کردیم این در حالی است که اکنون حجم صادرات به اروپا به ۵ تا ۱۰ درصد است.

وی مشتریان اصلی محصولات پتروشیمی را چین،هند، کره جنوبی ، آفریقا، آمریکای لاتین و کشورهای شمالی ایران اعلام کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵