کد مطلب: 88017
 
تفاوت نگاه انگلیس و آمریکا به کودتای 28 مرداد
اسناد جدید سازمان سیا چه می‌گویند؟
از تدارک اسلحه و مهمات برای کودتا تا رشوه‌های نجومی
 
اسناد تازه انتشار یافته در مورد کودتای ۲۸ مرداد نشان می‌دهند که هدف انگلیسی‌ها کوتاه مدت و مبتنی بر کنترل منایع نفتی ایران بوده، اما آمریکایی‌ها با ورود به کودتا هدف استراتژیک‌تری را در چارچوب رقابت با اتحاد جماهیر شوروی دنبال می‌کرده‌اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
اواخر ماه گذشته، اسناد دخالت آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ پس از ۶۴ سال منتشر شد. انتشار این مجموعه که بیش از ۱۰۰۷ صفحه را شامل می‌شود، ابعاد جدیدی از طرح و برنامه‌ریزی سازمان سیا برای سرنگونی دولت مصدق را نشان می‌دهد.
به گزارش نکونیوز، چند ماه و احتمالاً چند سالی طول خواهد کشید تا اسناد جدیداً منتشر شده توسط وزارت امور خارجه توسط تحلیل‌گران و تاریخ‌نویسان بررسی شوند و مخاطبان عام در جریان ابعاد دیگری از سرنگونی دولت مصدق و کودتای ۲۸ مرداد قرار بگیرند. احتمالاً در سال‌های آینده کتاب‌های جدیدی با محوریت اسناد تازه منتشرشده در مورد این حادثه‌ مهم در تاریخ ایران نوشته خواهد شد.
با این حال، تا همین جای کار این اسناد اطلاعات جدیدی را در اختیار ما قرار می‌دهند. این اسناد نشان می‌دهند که مقامات آمریکایی از یک سال قبل از وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۳۲، بحث در مورد آن را شروع کردند. بنابراین، برنامه‌ریزی برای سرنگونی دولت مصدق از طریق کودتا از مدت‌ها پیش از وقوع آن، عملاً آغاز شده بود.
این اسناد نشان می‌دهند که برخی از مقامات دستگاه‌های امنیتی در دولت پهلوی، «عامل حقوق‌بگیر» یا همان مزدور سازمان سیا بوده‌اند.
اسناد تازه‌انتشار یافته نشان می‌دهند که می‌دهند که سازمان سیا اسلحه و مهمات برای مصرف شش ماهِ یک «سازمان چریکی» با ۱۰ هزار عضو، تدارک دیده بود و ۵.۳ میلیون دلار به قیمت آن روز برای رشوه دادن و سایر امور هزینه کرده بود. این میزان چیزی معادل ۴۸ میلیون دلار به ارزش دلار فعلی است.
اسناد جدید تفاوت دیدگاه انگلیس و آمریکا را نیز نشان می‌دهند. انگلیسی‌ها از زوایه نفت و تداوم کنترل شرکت نفت انگلیس و ایران بر منابع نفتی جنوب ایران به کودتا نگاه می‌کنند. آن‌ها هدف اصلی‌شان این است که منافع نفتی استعماری‌شان را در ایران حفظ کنند.
اما آمریکایی‌ها «بیم» این را دارند که از طریق ملی شدن صنعت نفت در ایران و تحولاتی که در ادامه آن بوجود می‌آید، ایران به شوروی که در آن زمان ابرقدرتِ رقیبِ آمریکا بود، نزدیک شود. یکی از تحلیل‌های سازمان سیا در آن زمان می‌گوید: «ملی شدن صنعت نفت و احتمالاً ترکیب شدن آن با ترور بیشتر مقامات ایرانی، حتی از جمله خود شاه، می‌تواند به راحتی به درهم شکستن کامل دولت ایران و نظم اجتماعی [آن] منجر شود و از دل این شرایط یک رژیم طرفدار شوروی بیرون بیاید که ایران را به یکی از اقمار شوروی تبدیل کند».
اسناد تازه انتشار یافته در مورد کودتای ۲۸ مرداد نشان می‌دهند که هدف انگلیسی‌ها کوتاه مدت و مبتنی بر کنترل منایع نفتی ایران بوده، اما آمریکایی‌ها با ورود به کودتا هدف استراتژیک‌تری را در چارچوب رقابت با اتحاد جماهیر شوروی دنبال می‌کرده‌اند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵