داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 19077
 
دلایل کاهش ۹۲ درصدی صادرات خودرو
 
دبیر انجمن خودروسازان با تشریح دلایل کاهش ۹۲ درصدی صادرات خودرو طی ۴ ماهه اول امسال، گفت: برخی اظهارنظرهای نسنجیده از سوی پلیس در مورد استاندارد خودروها و وضع هزینه شماره‌گذاری خودروهای وارداتی به عراق دلیل اصلی کاهش صادرات است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۲۲
احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در سال گذشته ۹۰ درصد صادرات خودروهای ایرانی به عراق صورت گرفت اما اظهارنظر برخی مسئولان از جمله مسئولان پلیس راهور مبنی بر پایین بودن سطح استاندارد برخی خودروها باعث کاهش صادرات خودرو طی سال جاری شده است.
وی با تأکید بر اینکه خودروهای ایرانی از نظر سطح کیفی و استاندارد در سطح قابل قبولی قرار دارند، تصریح کرد: اظهارنظر برخی مسئولان در این مورد باعث ایجاد تردید در بین مسئولان عراقی برای واردات خودروهای ایرانی به این کشور شده است.
وی توضیح داد: ضمن اینکه دولت عراق بابت واردات هر دستگاه خودروی CBU هزینه شماره‌گذاری ۶ هزار دلاری را از ابتدای امسال وضع کرده است.
نعمت‌بخش با بیان اینکه پراید، سمند و پژو ۴۰۵ خودروهای ارزان‌ قیمتی هستند که از ایران به عراق صادر می‌شوند، گفت: متوسط قیمت خودروهای صادراتی در ۴ ماهه اول امسال حدود ۷ هزار دلار بوده است که هزینه شماره‌گذاری حدود ۸۵ درصد قیمت این خودروها را شامل می‌شود.
وی توضیح داد: ایران خودرو و سایپا برای حل این مشکل به طور مشترک یک خط تولید خودرو در شهر اسکندریه عراق احداث می‌کنند تا خودروهای ایرانی به صورت CKD به عراق وارد و در آن جا مونتاژ شوند.
به گفته وی، برخی محصولات ایران خودرو و سایپا در اسکندریه تولید خواهد شد.
نعمت بخش ادامه داد: خط تولید خودروسازان ایرانی در اسکندریه عراق تا پایان شهریور امسال افتتاح خواهد شد که البته تحقق این مسأله به میزان همکاری وزارت صنعت عراق بستگی دارد.
دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه ایجاد خط تولید خودرو در اسکندریه عراق باعث افزایش صادرات خودروی ایران خواهد شد، گفت: امیدواریم با راه‌اندازی این خط تولید، صادرات خودروهای ایرانی تا پایان سال به اندازه صادرات سال گذشته باشد.
وی ایجاد بازارهای جدید مانند آذربایجان، اکراین، مصر، نیجریه، الجزیره و روسیه را از جمله اقدامات خودروسازان ایرانی برای افزایش صادرات خودرو عنوان کرد. 
طی ۴ ماه اول سال جاری ۱۲۶۹ دستگاه خودروی تولید داخلی به ارزش ۱۰ میلیون دلار از ایران صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۹۳.۹۷ درصد و به لحاظ ارزشی ۹۲.۵۳ درصد کاهش داشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵