کد مطلب: 67407
 
نگاهی به شرایط بازار در آستانه اجلاس اوپک
قیمت مطلوب نفت برای تولیدکنندگان چقدر است؟
 
انتظار می‌رود اجلاس دوم ژوئن اعضای اوپک – پنجشنبه هفته جاری - هماهنگ با سیاست سعودیها مبنی بر فشار برای بیرون راندن رقبا از بازار که نشانه‎هایی از موفقیت آن به چشم می‌خورد، برگزار شود. بدین ترتیب به نظر می‌رسد این اجلاس نسبت به نشست قبلی که منتهی به انتقاد آشکار ونزوئلا و ایران از سیاست سعودیها شده بود، با آرامش بیشتری برگزار شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۴
انتظار می‌رود اجلاس دوم ژوئن اعضای اوپک – پنجشنبه هفته جاری - هماهنگ با سیاست سعودیها مبنی بر فشار برای بیرون راندن رقبا از بازار که نشانه‎هایی از موفقیت آن به چشم می‌خورد، برگزار شود. بدین ترتیب به نظر می‌رسد این اجلاس نسبت به نشست قبلی که منتهی به انتقاد آشکار ونزوئلا و ایران از سیاست سعودیها شده بود، با آرامش بیشتری برگزار شود.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، با کمک به سقوط بهای نفت، کشورهای تولیدکننده پرهزینه مجبور به ترک بازار می‌شوند و اثر مازاد عرضه بر قیمت نفت کاهش می‌یابد. همه ۲۷ تحلیلگر بلومبرگ به جز یک نفر گفته‌اند اوپک به حمایت از این استراتژی ادامه خواهد داد. راه‌حل جایگزین که تثبیت تولید و عدم افزایش است در نشست ماه گذشته دوحه پذیرفته نشد.
همچنین ممکن است جانشین دبیرکل فعلی «عبدالله البدری» که دوره مأموریتش به علت ناکامی اعضا در انتخاب جانشین، تمدید شده بود در این اجلاس تعیین شود. در سه ماه اخیر سه کاندیدای جدید برای اخذ این پست مطرح شده‌اند: «محمد بارکیندو» از نیجریه، «ماهندرا سیدگار» از اندونزی و«رودریگز» از ونزوئلا.
در ادامه، نظریات اخیر تحلیلگران و اعضای اوپک و سهم آنها در عرضه نفت بر اساس ماه آوریل را می خوانید.تخمین قیمت مطلوب نفت برای توازن بودجه در هر کشور براساس نظر صندوق بین‌المللی پول است.
الجزایر:
‌قیمت مطلوب نفت: ۸۷.۶ دلار سهم از تولید اوپک: ۳.۳ درصد
الجزایر سال گذشته موفق نشد ترتیب اجلاسی از سران اوپک و خارج از اوپک برای کاهش تولید را بدهد در حالی که سالهاست کاهش تولید نفت و بهای پایین به کسری بودجه آن دامن زده است. «صلاح الخبری» وزیر انرژی و معادن در مصاحبه اخیر خود گفته برای ثبات قیمت نیاز به توقف فوری افزایش تولید است. وی می‌افزاید: «پیغام اصلی ما برای اجلاس آتی اوپک، لزوم اتحاد برای منافع همه کشورهای عضو است.»
آنگولا:
‌قیمت مطلوب نفت: ۹۳.۱۴ دلار سهم از تولید اوپک: ۵.۴ درصد
در پی سقوط درآمدهای دولت، این کشور بدنبال دریافت وام از IMF است. اتکای بیش از حد این کشور به درآمد نفت سبب شده است ذخایر و میزان ورود سرمایه نسبت به نوسانات اقتصاد جهانی، بسیار آسیب‌پذیر باشد.
اکوادور:
‌قیمت مطلوب نفت: ۷۵.۱۶ دلار سهم از تولید اوپک: ۱.۷ درصد
اکوادور در اجلاس دوحه، حامی پیشنهاد کاهش تولید بود. وزیر این کشور «خوزه ایکازا» پیش از اجلاس با همتای ونزوئلایی خود برای بحث در خصوص بهای نفت ملاقات کرد تا موضع هماهنگی اتخاذ کنند. ایکازا به تازگی و پس از استعفای وزیر پیشین مقام وزارت را کسب کرده است.
اندونزی:
‌قیمت مطلوب نفت: به علت واردکننده نفت بودن، تعیین بهای مطلوب دشوار است. سهم از تولید اوپک: ۲.۲ درصد
اندونزی در اجلاس ماه دسامبر پس از تعلیق هفت ساله عضویت، مجددا به اوپک پیوست. وزیر انرژی و منابع معدنی این کشور در فوریه اعلام کرد حتی اگر بزرگترین تولیدکنندگان نفت تولید خود را کاهش دهند، اندونزی به برنامه افزایش تولید خود پایبند خواهد بود.
ایران:
‌قیمت مطلوب نفت: ۶۱.۵ دلار سهم از تولید اوپک: ۱۱ درصد
این کشور حوزه خلیج فارس در حال بازسازی صنعت انرژی و اعاده سطح فروش نفت پس از رفع تحریمهای بین‌المللی در ماه ژانویه است. صادرات فعلی در حدود ۲ میلیون بشکه در روز است که بر اساس گزارش IEA فاصله کمی با سطح پیش از تحریمها دارد. رئیس شرکت ملی نفت گفته است این کشور که طرفدار اصلی کاهش تولید در سالهای اخیر بوده است هیچ برنامه‌ای برای الحاق به طرح کاهش تولید ندارد و متمرکز بر اعاده وضع صادرات خود است.
عراق:
‌قیمت مطلوب نفت: ۵۹.۷ سهم از تولید اوپک: ۱۳ درصد
تولید این کشور از اواسط ۲۰۱۴ بیش از ۴۰ درصد رشد داشته است و نرخ صادرات نزدیک به رکورد است. اما سقوط درآمدهای دولت بر توان سرمایه‌گذاری دولت اثر گذاشته است و دومین تولیدکننده اوپک به سقف ظرفیت ذخیره و صادرات نفت طبق نظر تحلیلگران رسیده است. وزیر نفت «عادل عبدالمهدی» در ماه فوریه در بحبوحه آشوبهای سیاسی استعفا داد و وظایف او به «فیاد النیما» سپرده شده است.
کویت:
‌قیمت مطلوب نفت: ۵۲.۱ دلار سهم از تولید اوپک: ۸.۷ درصد
کویت برنامه افزایش تولید به بیش از ۳ میلیون بشکه در روز در چند ماه آینده را دنبال می‌کند. وزیر نفت فعلی این کشور «الصالح» در ماه می مدعی شد که سیاست اوپک عملکرد خوبی داشته است.
لیبی:
‌قیمت مطلوب نفت: ۱۹۵.۲ دلار سهم از تولید اوپک: ۰.۹ درصد
در این کشور دارای کمترین سهم تولید در اوپک، سازمانهای رقیب اداره‌کننده شرکت ملی نفت این کشور دو تکه شده در غرب و شرق، در ماه می توافق کردند برای کمک به احیای اقتصاد که از سال ۲۰۱۱ و آغاز شورشها علیه قذافی ۸۰ درصد سقوط کرده است، از Hariga به صادرات ادامه دهند. این کشور در اجلاس دوحه حضور نداشت و معلوم نیست نماینده‌ای در اجلاس آتی اوپک داشته باشد.
نیجریه:
‌قیمت مطلوب نفت: ۱۰۴.۴۹ دلار سهم از تولید اوپک: ۵.۱ درصد
افزایش حملات شبه‌نظامیان در مناطق نفت‌خیز سبب شده است تولید این کشور به نازلترین سطح در ۲۷ سال گذشته برسد و به افزایش نسبی بهای نفت کمک کند. یک گروه نظامی به نام Niger Delta Avengers هشدار داده است که به حملات خود خواهد افزود.
قطر:
‌قیمت مطلوب نفت: ۵۲.۴ دلار سهم از تولید اوپک: ۲ درصد
وزیر نفت و انرژی قطر که رئیس اوپک نیز هست گفته است تقاضای جهانی در حال نزدیک‌شدن به عرضه است و بازار در نیمه دوم سال بعلت کاهش تولید ناشی از سقوط بهای نفت، شاهد برقراری توازن مجدد خواهد بود. به گفته IMF انتظار می‌رود در سال جاری این کشور نیز دچار کسری بودجه گردد.
عربستان سعودی:
‌قیمت مطلوب نفت: ۶۶.۷ دلار سهم از تولید اوپک: ۳۱ درصد
انتظار می‌رود با وزارت «خالد الفالح» که متحد نائب ولیعهد این کشور «محمد بن سلمان» است، عربستان به تولید خود در سطح نزدیک به رکورد ادامه دهد. شاهزاده محمد با طرح کاهش تولید مخالف است و به نظر تحلیلگران انتصال الفالح نیز حکایت از عدم موافقت این کشور با طرحهای کاهش تولید دارد.
امارات متحده عربی:
‌قیمت مطلوب نفت: ۷۱.۸ دلار سهم از تولید اوپک: ۸.۹ درصد
به گفته «مطر النیادی» جانشین وزیر انرژی، این کشور همچنان حامی ثبات در بازار نفت است.
ونزوئلا:
‌قیمت مطلوب نفت: ۱۲۱.۰۶ دلار سهم از تولید اوپک: ۷.۴ درصد
ونزوئلا یکی از پنج کشور شکننده عضو اوپک است که در خطر بی‌ثباتی و آشفتگی قیمتها قرار دارد. وزیر انرژی این کشور «دل پینو» یکی از حامیان اصلی توافق شکست‌خورده کاهش تولید است. در حالی که اقتصاد این کشور در شرایط بحرانی است، احتمال می‌رود کاراکاس از استراتژی ریاض طرفداری نکند.
منبع: CNBC
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز 


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵