داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 24927
 
ماجرای موافقت ایران با بازرسی از نیروگاه آب سنگین اراک چیست
 
ساعاتی پیش یکی از خبرگزاری های داخلی از موافقت ایران با بازرسی از نیروگاه آب سنگین اراک خبر داد. تابناک برای تعیین صحت و سقم این خبرگاه گفت و گویی را با یکی از مقامات شورای عالی امنیت ملی کشورمان انجام داد و در نهایت مشخص شد این خبر بدین صورت که نقل شده نیست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۹
هرچند شنیده می‌شود که ایران مجوز بازرسی آژانس از کارخانه آب سنگین اراک و همچنین معدنی در جنوب کشور را صادر کرده است، ولی این موافقت، پیش شرط‌هایی برای اجرا نیاز دارد که می‌بایست محقق شود.

به گزارش «تابناک»، ساعاتی پیش، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که پس از گفت‌وگوی چند ساعته با یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به میان خبرنگاران آمده بود، از امضای بیانیه مشترک همکاری‌ میان ایران و آژانس خبر داد و گفت: با مجوز شورای عالی امنیت ملی و به منظور نشان دادن حسن نیت ایران، مجوز بازرسی آژانس از کارخانه آب سنگین اراک و همچنین معدن گچین بندرعباس را صادر کردیم.

وی با ابراز خوشحالی از امضای این بیانیه، افزود: بر اساس تعهدات پادمانی، ایران وظیفه‌ای در این خصوص نداشته و همکاری‌های ما با آژانس از ابتدا وسیع و شفاف بوده است، منتها درباره فرآیندی که در ارتباط با برخی مسائل باقیمانده وجود داشت، همکاری‌ها آغاز شده بود اما متاسفانه نتوانسته بودیم به یک تفاهم دوجانبه برسیم؛ با رویکرد جدیدی که دولت یازدهم در پیش گرفته و با استفاده از تجارب گذشته، خوشحالیم که بالاخره توانستیم به یک تفاهم دوجانبه برسیم.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد نه تنها دو طرف توانسته‌اند نقشه راه آینده را بر اساس مدالیته ترسیم شده، مشخص نمایند، بلکه کشورمان گام بزرگی جهت ابهام زدایی و حتی گرفتن بهانه از طرف خارجی برداشته است. اما اجرای این گام مهم چگونه خواهد بود و آژانس چگونه و در چه چارچوبی می‌تواند از دو سایت هسته‌ای کشورمان بازرسی نماید؟

یک مقام آگاه در این باره به خبرنگار «تابناک»، می‌گوید: بر اساس مدالیته توافق شده میان ایران و آژانس، چارچوب همکاری‌ها و پاسخ‌های ایران به سوالات از پیش مشخص و زمان بندی شده است؛ به این صورت که موارد و ابهامات و ادعاها ابتدا مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد و بعد جزئیات آن بررسی و مشخص شده و قابلیت اجرا می‌یابد؛ بر این اساس باید گفت که صدور مجوز جدید بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات آب سنگین اراک و یا هرجای دیگری، به معنای اجازه «دسترسی مدیریت شده» به آژانس برای بازرسی خواهد بود که محدودیت زمانی سه ماهه دارد.

وی می‌افزاید: با امضای تفاهم نامه و بیانیه میان ایران و آژانس، در موضوعات معینی اجازه بازرسی به آژانس داده شده و این اجازه زمانی قابلیت اجرا خواهد یافت که کارشناسان جزئیات آن را بررسی کرده و چارچوب آن تعیین شود؛ روندی که همیشه جاری بوده و با توافق طرفین شکل می‌گیرد.

این مقام آگاه در شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به در دستور کار قرار دادن تعیین چارچوب‌های بازرسی آژانس از آب سنگین اراک و معدن گچین، در آینده نزدیک گفت: بازرسی از این دو سایت زمانی آغاز خواهد شد که دسترسی مدیریت شده آژانس به این تاسیسات تعریف شده باشد؛ آن زمان بازرسان آژانس می‌توانند به این مراکز سرکشی کرده و گزارش خود را تنظیم نمایند.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵