کد مطلب: 84507
 
فرآیند صادرات مشتقات مایع نفت و گاز
 
گمرک ایران اعلام کرد: ارتباط پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه ثبت الکترونیکی معاملات نفتی از این پس به شکل الکترونیکی انجام می شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۶
گمرک ایران اعلام کرد: ارتباط پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه ثبت الکترونیکی معاملات نفتی از این پس به شکل الکترونیکی انجام می شود.
به گزارش روز شنبه ایرنا، گمرک ایران در دستورالعملی به گمرکات اجرایی کشور از حذف اسناد کاغذی محمولات صادراتی مشتقات مایع نفت و گاز خبر داد و اعلام کرد: ارتباط پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه ثبت الکترونیکی معاملات نفتی الکترونیکی شده است.
بر اساس این دستور العمل و از 15 اردیبهشت، همه اسناد منشأ مواد اولیه به کار رفته در تولید محمولات صادراتی مشتقات مایع نفت و گاز تنها از طریق سامانه ثبت الکترونیکی معاملات نفتی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز (ثامن) اخذ می شود و دیگر گمرک این اسناد را به صورت کاغذی دریافت نمی کند.
صادرکنندگان نیز باید محموله های خود را تنها از بخش «دوراظهاری صادرات» در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی (EPL) استفاده کنند و امکان دوراظهاری از طریق سامانه فاکتور غیرفعال شده است.
پیشتر گمرک ایران در دستورالعملی گمرکات مجاز برای صادرات فرآورده ها و مشتقات مایع نفت و گاز را مشخص کرده بود که بر اساس آن گمرکات جلفا، بازرگان، بندر امام خمینی(ره)، شهید رجایی، دوغارون، باشماق، آستارا، خسروی، آبادان، خرمشهر، مهران، بوشهر، نوردوز، سرخس، میرجاوه، سهلان (برای خروج ریلی از طریق گمرک رازی و صرفا حهت انجام تشریفات صدور محموله های نفتی واحدهای تولیدی مستقر در استان آذربایجان شرقی)، زاهدان (برای اظهار محموله های ریلی که از میرجاوه خارج می شود)، خارک (صرفاً برای تولیدات پتروشیمی خارک)، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی (برای صدور محصولات تولیدی واحدهای تولیدی مستقر در مناطق مذکور)، میل 78 (ماهیرود)، کرمانشاه، سمنان، غرب تهران، اصفهان، اراک، یزد، شیراز، قم، مشهد (صرفاً برای خروج گمرکات مرزی سرخس و دوغارون)، میلک (تنها برای خروج محموله های شرکت های خوشنام و محموله های بسته بندی مشمول استاندارد ملی) گمرک پیشین و پیرانشهر (تنها به عنوان گمرکات خروجی) منطقه ویژه اقتصادی کاوه، لرستان مجاز به انجام صادرات این محصولات هستند.
این دستور العمل در راستای اجرای اهداف عالی گمرک ایران برای تسریع و تسهیل انجام تشریفات گمرکی که منجر به بهبود فضای کسب‌وکار خواهد شد و با توجه به ارتباط سیستمی برقرار شده بین سیستم پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه ثبت الکترونیکی معاملات نفتی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز (ثامن) ابلاغ شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵