کد مطلب: 60837
 
نفت در هفته ای که گذشت
طلسم تعیین فرمول قیمت خوراک پتروشیمی ها شکسته شد
 
هفته ای که گذشت با خبر تاخیر صادرات گاز ایران به عراق آغاز شد و با افتتاح رسمی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی ادامه یافت و به ابلاغ فرمول پیشنهادی وزارت نفت برای تعیین قیمت فروش گاز طبیعی به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی از سوی معاون اول رییس جمهور به پایان رسید.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۴
هفته ای که گذشت با خبر تاخیر صادرات گاز ایران به عراق آغاز شد و با افتتاح رسمی فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی ادامه یافت و به ابلاغ فرمول پیشنهادی وزارت نفت برای تعیین قیمت فروش گاز طبیعی به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی از سوی معاون اول رییس جمهور به پایان رسید.
روز پنجشنبه ۲۴ دی ماه اعلام شد که پس از آنکه وزیر نفت فرمول پیشنهادی تعیین قیمت گاز طبیعی خوراک واحدهای پتروشیمی را به اسحاق جهانگیری ارائه کرد، معاون اول رییس جمهور فرمول یاد شده را فرمولی مناسب ارزیابی کرد که می تواند اطمینان لازم را به سرمایه گذاران در صنعت مهم پتروشیمی بدهد. به دلیل اهمیت موضوع، وزارت نفت هماهنگی‌های لازم را با وزارت امور اقصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به عمل آورده است و فرمول پیشنهادی به امضاء وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز رسیده است. جزئیات فرمول تعیین قیمت گاز طبیعی خوراک واحدهای پتروشیمی که از سوی معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده است، به زودی توسط وزارت نفت اطلاع رسانی خواهد شد. اما گفته شده فرمول یادشده قیمت خوراک پتروشیمی ها را از ۱۳ سنت به کمتر از ۹ سنت کاهش می دهد.
صادرات گاز به عراق باز هم به تاخیر افتاد
در شرایطی که از اوایا سال جاری وعده های مختلفی درباره صادرات گاز به عراق مطرح شده، سرانجام روز شنبه ۱۹ دی ماه مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران از صادرات گاز ایران به عراق در سه ماهه نخست سال ٩٥ خبر داد. گویا همان مشکلی که بر سر راه صادرات گاز ایران به پاکستان وجود دارد در مورد عراق هم صدق می کند و در حالیکه ایران آمادگی کامل برای صادرات گاز به این کشور را دارد و به گفته عزیزالله رمضانی هم اکنون خطوط انتقال، ایستگاه اندازه گیری در نفتشهر و ...برای صادرات گاز به عراق آماده است، ایران منتظر آمادگی عراق برای دریافت گاز از ایران است. صادرات گاز به بغداد با حجم روزانه چهار میلیون مترمکعب آغاز می شود و تا ٣٥ میلیون مترمکعب در روز قابل افزایش است.
اما همان روز خبر قابل تاملی از محمدحسین عادلی دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) مخابره شد که گفت: گاز یکی از منابع قدرت ایران در عرصه بین المللی است که باید از آن استفاده کرد اما مصرف و شدت انرژی در ایران از چین با بیش از یک میلیارد جمعیت بیشتر است و این موضوع می تواند تهدیدی برای صادرات گاز ایران باشد.
مخالفتی دیگر با خروج پتروشیمی ها از بورس کالا
پس از آنکه معاون اجرایی رییس جمهور با ارسال نامه ای به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، عرضه محصولات پتروشیمی خارج از این بازار متشکل را تخلف از قانون اعلام کرد، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز روز یکشنبه گذشته بیستم دی ماه طی گزارشی بر لزوم اجرای کامل مصوبه ستاد هدفمندی یارانه ها برای عرضه پتروشیمی‌ها در بورس کالا تاکید کرد. بر اساس درخواست ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیرامون ارایه گزارشی در مورد وضعیت عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تلاش داشته است با برگزاری جلسات کارشناسی و اخذ نظر از سازمان های متولی نسبت به شناسایی الزامات قانونی و مزایا و معایب الزام تمامی فعالان حوزه پتروشیمی به عرضه محصولات در بورس کالا اقدام کند. دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس در این گزارش پس از بررسی های همه جانبه در مورد «الزامات قانونی»، «عملکرد عرضه محصولات پتروشیمی»، «مزایای عرضه محصولات پتروشیمی در بورس»، «محدودیت های عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا» و همچنین تجربیات بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا و بازار آزاد وسیاست های اقتصاد مقاومتی، پیشنهاد کرده است، اجرای کامل مصوبه ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها جهت ارائه فروش داخلی محصولات پتروشیمی در بورس کالا تداوم یابد.
افتتاح فازهای ۱۵ و ۱۶
فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی صبح روز دوشنبه ۲۱ دی ماه با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد. با افتتاح این فازها ٢٠ میلیون دلار به درآمد ارزی کشور اضافه خواهد شد. ویژگی مهم این فازها نقش آنها در تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است. جالب اینجاست که همانگونه که رییس جمهور طی سخنان خود در مراسم افتتاحیه اعلام کرده بود، این فازها به صورت کامل افتتاح شده و خبری از افتتاح ناقص یا نمایشی نبود. چراکه در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ به طور جداگانه طی مراسمی به بهره برداری رسیده بود در حالیکه تا افتتاح کامل پروژه، زمان زیادی باقی مانده بود و حالا پس از سه سال از افتتاح نمایشی در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، شاهد افتتاح کامل فازهای ۱۵ و ۱۶ هستیم. این پروژه از تیرماه ۱۳۸۵ آغاز شده بود و حالا پس از گذشت نزدیک به یک دهه به بهره برداری رسید.
نقشه راه صنعت نفت در برنامه ششم توسعه
روز سه شنبه ۲۲ دی ماه سید کاظم وزیری هامانه، قائم مقام وزیر نفت درافتتاحیه نمایشگاه بین المللی انرژی در کیش ضرورتهای اجرایی، اولویتها و چالشهای آینده صنعت نفت در قالب برنامه ششم توسعه را تشریح کرد و گفت که نقشه راه صنعت نفت در برنامه ششم توسعه ترسیم شده است. هامانه از تبدیل ایران به بازیگر کلیدی بازار جهانی انرژی در برنامه ششم توسعه وزارت ئفت خبر داد و گفت: ارتقاء صنعت نفت به عنوان صنعتی سرآمد، در آمد زا با تکیه بر توانمندی های داخلی و همکاری های بین المللی از اهداف کلان وزارت نفت در برنامه ششم توسعه است.
اوپک نشست اضطراری نخواهد داشت
بهای نفت برنت در بازار‌های جهانی به مرز ۳۰ دلار در هر بشکه و پایین‌ترین سطح ۱۲ سال گذشته سقوط کرده است. نفت برنت از اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون تقریبا سه چهارم قیمت خود را از دست داده است. همین موضوع باعث شد که امانوئل ایبه کاچیکوو وزیر نفت نیجریه در حاشیه کنفرانس انرژی در ابوظبی به خبرنگاران بگوید چنین شرایطی در بازار باعث شده که گمانه‌زنی‌ها در خصوص یک نشست اضطراری برای بررسی احتمال تغییر استراتژی اوپک بالا بگیرد. اما سهیل بن محمد المزروعی وزیر انرژی امارات پس از سخنان وزیر نفت نیجریه در همان کنفرانس اعلام کرد که استراتژی کنونی اوپک در حال جواب دادن است و برای این‌که این استراتژی اوپک به نتیجه برسد به زمان نیاز دارد که ممکن است بین یک تا ۱.۵ سال باشد. المزروعی خاطرنشان کرد: معتقدم صرفا به خاطر اینکه قیمتها در بازار کاهش یافته اوپک به تنهایی نمی‌تواند شرایط را تغییر دهد و همچنین یک جانبه نمی‌تواند این استراتژی را تغییر دهد. وزیر انرژی امارات افزود: در شرایطی که نیمه اول ۲۰۱۶ یک دوره سخت برای بازار نفت خواهد بود، در نیمه دوم به مدد کاهش احتمالی در تولید کشورهای خارج از اوپک، اوضاع به تدریج بهبود خواهد یافت و مطمئنا اوپک هیچ برنامه‌ای برای برگزاری نشست اضطراری برای بررسی کاهش قیمت نفت قبل از نشست برنامه‌ریزی شده در ماه ژوئن نخواهد داشت. وزیر انرژی امارات همچنین گفت: فکر می‌کنم تمام اعضای اوپک از جمله ایران این حق را دارند تولید خود را افزایش دهند. فکر نمی‌کنم ما هیچ کس را محدود کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵