کد مطلب: 94137
 
احتمالات بررسی شده توسط گلدمن ساکس
کاهش چندصدهزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران با بازگشت تحریم‌ها
 
بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس در گزارشی گفته است که تنش‌ بین آمریکا و ایران، نسبت به تقابل دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان این کشور، خطر بزرگ‌تر و بلندمدت‌تری برای عرضه نفت به بازارهای جهانی است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۲
بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس در گزارشی گفته است که تنش‌ بین آمریکا و ایران، نسبت به تقابل دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان این کشور، خطر بزرگ‌تر و بلندمدت‌تری برای عرضه نفت به بازارهای جهانی است.
به گزارش نکونیوز، بانک گلدمن ساکس گفته است که تنش‌های بین آمریکا و ایران، خطر فوری‌ای را متوجه بازار نفت نمی‌کند و مشخص نیست که آیا آمریکا مجدداً «تحریم‌های ثانویه» را (شامل تحریم‌های نفتی و بانکی) علیه ایران اعمال می‌کند یا خیر؛ «اما در صورتی که این تحریم‌ها اعمال شوند، ما انتظار داریم که فوراً چندصد هزار بشکه از صادرات نفت ایران با خطر [بیرون افتادن از بازار نفت] روبرو شود».
گلدمن ساکس گفته است حتی در صورتی که آمریکا مجدداً تحریم‌ها را اعمال کند و سایر کشورها با آن همراهی نکنند بعید است که (مثل سال ۲۰۱۲) یک میلیون بشکه از تولید نفت ایران کاسته شود.
بانک گلدمن ساکس گفته است که تقابل دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق در کرکوک، عرضه ۵۰۰ هزار بشکه نفت را با تهدید مواجه ساخته است.
در این گزارش آمده است که در صورتی که به مدت سه ماه، تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت، یا به مدت شش ماه تولید روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت متوقف شود، قیمت نفت برنت ۲ دلار و ۵۰ سنت به ازای هر بشکه افزایش می‌یابد.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پیش‌تر گفته بود که موضع ترامپ در قبال برجام تأثیر چندانی بر بازار جهانی نفت نخواهد داشت.
کارشناسان نظر متفاوتی در مورد تأثیر تنش آمریکا و ایران بر بازار نفت دارند. بنجامین سالیسبری تحلیل‌گر ارشد اف بی آر کاپیتال مارکتس در مورد استراتژی ضد ایرانی ترامپ به سی ان بی سی می‌گوید: رئیس جمهور آمریکا این مسأله را به وضوح مشخص ساخت که او می‌خواهد فشارها بر ایران را افزایش دهد. بنابراین، حدوداً در اواسط سال آینده (۲۰۱۸) شما خواهید دید که توافق هسته‌ای رفته رفته در مسیر نابودی قرار خواهد گرفت و این مسأله تأثیر قابل توجهی بر عرضه نفت، خواهد داشت. درست در همان موقع، مازاد عرضه موجود در بازار نفت هم از بین رفته و عرضه محدودتر شده است. از نظر سالیسبری در حال حاضر بازار نفت با مازاد عرضه روبرو است و خطری قیمت‌ها را تهدید نمی‌کند. با این حال، ریسک برهم خوردن توافق هسته‌ای درست در حالی عمل خواهد کرد که پیش از آن عرضه و تقاضا از ابتدای سال ۲۰۱۸ به توازن رسیده است. بنابراین، از نظر وی اقدامات ضدبرجامی ترامپ از اواسط سال آینده تأثیرات خود بر قیمت نفت را نشان خواهد داد.
هیلما کرافت رئیس موسسه تحقیقاتی آر بی سی گلوبال نیز گفته است مشخص نیست در دراز مدت توافق هسته‌ای پابرجا خواهد ماند یا خیر. یک تاریخ کلیدی دیگر در اواسط ژانویه است و در آن موقع ترامپ باید تصمیم بگیرد که به تعلیق تحریم‌ها ادامه می‌دهد یا خیر. اگر وی در آن زمان تحریم‌ها را تعلیق نکند، آمریکا از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد و این مرگ توافق خواهد بود.
کرافت گفته است که در صورتی که آمریکا مجدداً تحریم‌های نفتی ایران را اعمال کند بعید است که چین حاضر شود واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد. وی گفته است که احتمال همکاری کره جنوبی و ژاپن نیز با آمریکا اندک است و حتی بعید است اروپایی‌ها نیز واردات نفت خود از ایران را متوقف کنند.
جیسون بورداف، مشاور باراک اوباما در کاخ سفید در امور انرژی پیشتر به فارین پالیسی گفته بود که ممکن است ترامپ شرایط را برای بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی مهیا کند، اما در صورتی که تحریم‌ها بازگردند، بعید است اثر سال ۲۰۱۲ را داشته باشند که در نتیجه آن، از صادرات نفت ایران، ۱ میلیون بشکه در روز کاسته شد.
گزارش کامل نکونیوز در این‌باره را بخوانید: استراتژی جدید ضدایرانی ترامپ، چه تأثیری بر بازار نفت خواهد داشت؟

اینفوگرافی نکونیوز در مورد کشورهای وابسته به نفت ایران را ببینید: تحریم نفت ایران به این سادگی‌ها نخواهد بود
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵