کد مطلب: 12777
 
افزایش مصرف روزانه بنزین در نوروز به ۱۰۰میلیون ‌لیتر
 
مدیرعامل شرکت ملی پخش از افزایش جایگاه‌های سوخت LPG در سال آینده خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم مصرف بنزین در ایام نوروز به ۱۰۰ میلیون لیتر نیز برسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۶
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مصطفی کشکولی در یک نشست خبری که صبح امروز در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد با اشاره به انجام فعالیت‌های مناسب برای تعطیلات نوروز گفت: خوشبختانه هم اکنون ذخیره مناسبی برای سوخت تعطیلات نوروز داریم.
وی ادامه داد: مقرر شده است با سه نوبت بازرسی از جایگاه‌های سوخت سراسر کشور انجام شود که اولین نوبت از تاریخ دوم تا ششم اسفند‌ماه انجام و هم اکنون مرحله دوم از ۲۵ اسفند تا ۲۹ اسفند ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به سومین مرحله بازرسی از جایگاه‌های سوخت سراسر کشور تصریح کرد: براساس برنامه زمان‌بندی شده قرار است سومین مرحله بازرسی از ۹ فروردین‌ماه تا سیزدهم در ۱۰ مسیر اصلی کشور انجام شود.
کشکولی با اشاره به پیش‌بینی مصرف بنزین در تعطیلات نوروز افزود:براساس حجم مصرف که سال گذشته به دست آمد و تعداد خودروهایی که امسال به بازار وارد شد پیش‌بینی می‌کنیم مصرف بنزین در برخی از روزهای تعطیلات به ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون لیتر نیز برسد.
وی ادامه داد: هم اکنون مصرف بنزین به میزان ۶۵ تا ۶۶ میلیون لیتر رسیده است. که با رشد ۶ درصدی نسبت به مدت سال گذشته روبرو هستیم.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به تأمین سوخت نیروگاه‌ها در روزهای سرد سال اظهار داشت: در سال جاری ۲۳ میلیارد لیتر به نیروگاه‌ها سوخت مایع تحویل دادیم که سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیتر نسبت به سال گذشته بیشتر بود.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه در روزهای دی‌ماه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع علاوه بر گاز طبیعی به نیروگاه‌ها تحویل داده شده است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به برنامه‌های سال ۹۲ این شرکت گفت: براساس برنامه اعلام شده قصد داریم ذخیره‌سازی را برای نیروگاه‌ها افزایش داده و بخش اعظمی از پروژه‌های نیمه تمام خود را در احداث جایگاه‌های CNG به اتمام برسانیم.
وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در اولویت کارمان قرار گرفته است تغییر سبد سوخت خودورها است به طوری که قصد داریم در این سال سوختLPGرا نسبت به گذشته توسعه دهیم که این کار با همکاری وزارت نفت انجام می‌شود به طوری که تعداد جایگاه‌های این نوع سوخت را سعی داریم در کنار مبادی تولید افزایش دهیم.
کشکولی تصریح کرد: از جمله مزایای سوخت ال‌ پی جی نسبت به سوخت سی‌ان‌جی را می‌توان به کم هزینه‌بودن، احداث جایگاه‌ها،آلایندگی کمتر و شرایط اقتصادی بهتر معرفی کرد.
کشکولی با اشاره به افزایش عرضه سوخت یورو در برخی از کلانشهرها گفت: شرکت ملی پخش آمادگی دارد سوخت یورو را در سال آینده نسبت به امسال با افزایش تولید در پالایشگاه‌ها بیشتر عرضه کند.
وی ادامه داد: هم اکنون در تهران گازوئیل یورو ۵ در تمام جایگاه‌های سوخت عرضه می‌شود، همچنین یک محموله ۱۲ میلیون لیتری از این نوع سوخت را به مشهد ارسال کردیم که بر این اساس می‌توان گفت: شهر مشهد دومین کلانشهری است سوخت یورو در آنجا عرضه می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به عرضه بنزین یورو ۴ گفت: با افزایش تولید این نوع بنزین قصد داریم عرضه آن را نیز در تهران آغاز و پس از آن کلانشهر‌های دیگر را تحت پوشش قرار دهیم.
وی همچنین با اشاره به عدم اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها در سال آینده گفت: پیش‌بینی شده است اگر فاز دوم این قانون اجرا نشود، مصرف بنزین ۸ درصد افزایش پیدا می‌کند، به طور متوسط شاهد مصرف ۷۰ میلیون لیتری بنزین در کشور خواهیم بود و از طرفی مصرف گازوئیل نیز ۷ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵