کد مطلب: 79520
 
لزوم جذب سرمایه گذاری خارجی
 
رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه در یک سال گذشته انتظارها از برجام بسیار بالا بوده است، گفت: امروز باید جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی اولویت نخست کشور باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۸
رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با بیان اینکه در یک سال گذشته انتظارها از برجام بسیار بالا بوده است، گفت: امروز باید جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی اولویت نخست کشور باشد.
«علیرضا کلاهی» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با یادآوری نخستین سال اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) افزود: 70 درصد مشکلاتی که کشور از گذشته با آن مواجه بوده، مربوط به سوء مدیریت های داخلی و فقط 30 درصد آنها متاثر از تحریم ها بوده است و این موضوع بویژه در بخش وزارت نیرو صدق می کند.
وی ادامه داد: در بیان موفقیت یا عدم موفقیت برجام، باید در آغاز از خود بپرسیم اگر این برنامه اجرایی نمی شد و دولت یازدهم جلوی اقدام های پوپولیستی (عوام گرایانه) دولت پیشین را نمی گرفت، امروز ایران به چه وضعی دچار بود؟
وی تصریح کرد: امروز باید جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی اولویت نخست کشور باشد؛ به این معنی که شرکت های خارجی بتوانند به ایران آمده و در مدیریت شرکت های داخلی مشارکت کنند.
کلاهی یادآوری کرد: صِرف استقراض یا تامین فاینانس، سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیست، بلکه سرمایه گذاری ها باید دارای ارزش افزوده مولد و موثر بوده و موجب ارتقای نظام بهره وری و مدیریتی کشور شود.
وی با بیان اینکه کشور در طول یک سال گذشته و پس از برجام در رسیدن به این مهم ناموفق بود، بخش زیادی از دلایل آن را به درگیری های جناحی داخلی مرتبط دانست و گفت: با وجود این شرایط، برخی قراردادها با خارجی ها منعقد و سرمایه گذاری هایی انجام شد، اما مطابق قابلیت و ظرفیت بالقوه موجود در کشور نبود.
به گزارش ایرنا، شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵