کد مطلب: 82580
 
تنش بر توسعه میدان گازی فرزاد ب و واردات نفت از ایران
اختلافات ایران و هند بر سر چیست؟
 
از ایران و هند انتظار می‌رفت در دوران جدید، شرکای مطمئنی در حوزه انرژی باشند؛ اما حالا هندی‌ها تهدید کرده‌اند که واردات نفت از ایران را ۲۰ درصد کاهش خواهند داد و ایرانی‌ها نیز در مقابل مشتریان هندی خود را تهدید کرده‌اند که تخفیف داده شده در هزینه حمل و نقل نفت خام به آن‌ها را ۲۰ درصد کاهش می‌دهند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۱
از ایران و هند انتظار می‌رفت در دوران جدید، شرکای مطمئنی در حوزه انرژی باشند؛ اما حالا هندی‌ها تهدید کرده‌اند که واردات نفت از ایران را ۲۰ درصد کاهش خواهند داد و ایرانی‌ها نیز در مقابل مشتریان هندی خود را تهدید کرده‌اند که تخفیف داده شده در هزینه حمل و نقل نفت خام به آن‌ها را ۲۰ درصد کاهش می‌دهند.
به گزارش نکونیوز، در روزهای گذشته رسانه‌های هندی از بالا گرفتن تنش بین ایران و هند بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب و واردات نفت خام خبر داده‌اند.
وزارت نفت هند از پالایشگاه‌های دولتی این کشور خواسته است تا واردات نفت خود را کاهش دهند. آن‌گونه که رویترز گزارش داده، مقامات هندی در جلسه با یکی از نمایندگان شرکت ملی نفت ایران گفته‌اند که هند قصد دارد واردات نفت خود از ایران را از ۲۴۰ هزار بشکه در روز به ۱۹۰ هزار بشکه در روز برساند.
علت همه این تنش‌ها به طرح توسعه میدان گازی فرزاد ب برمی‌گردد. هند خواهان این است تا با اعمال فشار بر ایران، ایران شرایط شرکت هندی را برای توسعه میدان گازی فرزاد ب بپذیرد.
یکی از مقامات هندی گفته است که هند واردات نفت از ایران را به صورت تدریجی کاهش خواهد داد و در صورتی که پیشرفتی در اعطای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب به شرکت هندی صورت نگیرد، واردات نفت از ایران تا میزان بیشتری کاهش خواهد یافت.
ماجرای هندی‌ها و توسعه میدان گازی فرزاد ب، سر دراز دارد. در آخرین تحولات، رسانه‌های هندی گزارش داده بودند که شرکت هندی او ان جی سی ویدش برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، یک طرح توسعه جدید به شرکت نفت فلات قاره ایران پیشنهاد داده که ارزش آن ۳ میلیارد دلار است. طرح توسعه این شرکت، تأسیسات مایع‌سازی گاز و تبدیل آن به ال ان جی را شامل نمی‌شود. با این حال، پیشتر گفته می‌شد که طرح شرکت هندی علاوه بر توسعه میدان فرزاد ب، تبدیل گازی تولیدی در این میدان به ال ان جی را نیز شامل می‌شود.
شرکت او ان جی سی ویدش، قبل از ارائه طرح توسعه ۳ میلیارد دلاری، برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری پیشنهاد داده بود که ۵ میلیارد آن هزینه توسعه میدان و ۵ میلیارد دیگر هزینه تبدیل گاز تولید شده به ال ان جی بود.
رسانه‌های هندی در پاییز سال گذشته گزارش داده‌ بودند که ایران برآورد ۵ میلیارد دلار هزینه برای توسعه این میدان را بالا می‌داند و معتقد که توسعه این میدان به این میزان سرمایه‌گذاری نیاز ندارد. هندی‌ها در مقابل می‌گفتند که مقایسه میدان فرزاد ب با پارس جنوبی درست نیست، چرا که فرزاد ب پیچیده‌تر از پارس جنوبی است و سولفور بالاتری دارد.
حال که اختلاف‌ ایران و هند بر سر طرح توسعه میدان گازی فرزاد ب به واردات نفت هند از ایران نیز کشیده است، مشخص می‌شود که ایران طرح جدید هندی‌ها را نیز رد کرده است.
هندی‌ها در سالیان گذشته تعلل زیادی در توسعه میدان گازی فرزاد ب به خرج داده‌اند. با این حال، آن‌ها از چند ماه پیش سعی کرده‌اند تا برای هرچه سریع‌تر امضا شدن قرارداد توسعه این میدان به ایران فشار وارد کنند. فشار هندی‌ها در مراحل ابتدایی به صورت لفظی و در قالب مصاحبه صورت می‌گرفت و آن‌ها از مقامات ایرانی می‌خواستند تا هرچه زودتر شرایط را برای امضای قرارداد آماده کنند.
در دیدار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از هند در آذر ۹۵، وزیر نفت هند از وی خواسته بود تا امضای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب تا اسفند ۹۵ صورت گیرد.
آخرین طرح توسعه ارائه شده توسط شرکت هندی، شامل ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و طول قرارداد نیز ۳۰ سال است. یک مقام آگاه در شرکت او ان جی سی ویدش پیشتر گفته بود که در هزینه‌های طرح توسعه میدان فرزاد ب تجدیدنظر صورت گرفته و با تغییر برخی از تأسیسات مورد استفاده در تولید، هزینه طرح، کاهش یافته است.
با این حال، تنش‌های جدید نشان می‌دهد که طرف ایرانی همچنان شرایط شرکت هندی را قبول ندارد.
حالا هندی‌ها ایران را تهدید به کاهش واردات نفت خام کرده‌اند و در مقابل ایران نیز به تهدید کرده که تخفیف اعطائی به شرکت‌های هندی در هزینه حمل و نقل نفت خام را از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد خواهد رساند.
بسیاری از کارشناسان انتظار داشتند که پس از لغو تحریم‌ها روابط ایران و هند در حوزه انرژی گسترش زیادی پیدا کند. هندی‌ها در ماه‌های گذشته واردات نفت خود از ایران را به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش داده بودند. آن‌ها برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار نیز ابراز تمایل می‌کردند و حتی دوباره طرح واردات گاز از ایران را روی میز قرار داده بودند.
باید دید اختلافات بین ایران و هند بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب در ادامه به کجا ختم می شود.
درباره تاریخچه میدان گازی فرزاد ب باید گفت که کنسرسیومی به رهبری شرکت او ان جی سی ویدش که بازوی سرمایه گذاری خارجی شرکت نفت و گاز هند است، میدان گازی فرزاد ب را در سال ۲۰۰۸ در آب‌های ایران کشف کرد که ذخایر آن ۱۸.۷۵ تریلیون فوت مکعب برآورد می‌شود.
میدان گازی فرزاد در خلیج فارس و در بلوک فارسی، بین ایران و عربستان مشترک است. بلوک فارسی شامل میدان نفتی بینالود و میدان گازی فرزاد ب است که ۵۰۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ۲۱۲ میلیون بشکه میعانات گازی دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵