کد مطلب: 38200
 
با ادامه کاهش بی‌سابقه قیمت نفت
بازیگران کوچک نفتی از میدان خارج می‌شوند
 
با سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی و نبود هیچ نشانی از بازگشت فوری، صنعت نفت شاهد پسرفت سرمایه‌گذاری بازیگران کوچکتر در این عرصه خواهد بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۱
با سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی و نبود هیچ نشانی از بازگشت فوری، صنعت نفت شاهد پسرفت سرمایه‌گذاری بازیگران کوچکتر در این عرصه خواهد بود.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از اویل پرایز، کاهش حدود 30 درصدی قیمت نفت از تابستان تاکنون تولیدکنندگان نفت را در اقصی نقاط جهان نگران کرده است. با این حال اغلب بازیگران مهم این صنعت از نتایج غیرمستقیم این کاهش قیمت نه تنها متضرر نشده بلکه به عنوان مثال در بخش پالایشگاهی منتفع هم شده‌اند. به عنوان مثال، شرکت اکسون موبیل و شورون در سه ماهه سوم سال به دلیل رونق در بخش محصولات پالایشگاهی از سود نسبتا زیادی برخوردار شدند. سیر نزولی قیمت نفت ممکن است که در بخش‌های تولید به ضرر آنان باشد اما واقعیت این است که با نفت ارزانتر به عنوان ورودی، تولید محصولات پالایشگاهی برای آنان به مراتب ارزانتر و سودآورتر است.
شرکت اکسون موبیل گزارش داده است که درآمدهایش در سه ماهه سوم سال جاری سه درصد نسبت به سه ماهه سوم سال 2013 میلادی افزایش یافته است. این افزایش درآمد مستقیما به فعالیت پالایشگاه این غول نفتی در تگزاس آمریکا مربوط می‌شود. سود این پالایشگاه در مدت زمان مشابه از 529 میلیون دلار به بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار رسیده که سودی 70 درصدی را نشان می‌دهد. شرکت شورون نیز در سه ماهه سوم سودی چهار برابری را داشته است، سودی که توانسته ضرر و زیان ناشی از کاهش بی‌سابقه قیمت نفت را جبران کند.
اما شرایط برای شرکت‌های کوچکتر، به‌ویژه آن‌هایی که سرمایه‌گذاری چندانی در زمینه محصولات پالایشگاهی نداشته‌اند، چندان مطلوب نیست و با ادامه روند کاهش قیمت نفت نشانه‌های رکود در حال آشکار شدن است.
شرکت خدمات نفتی بیکر هیوز (Baker Hughes) که در صنایع نفت و گاز فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات حفاری، مشاوره، ارزیابی، تولید و ساخت مخازن اشتغال دارد از کاهش چشمگیر دکل‌های فعال نفتی در اواخر نوامبر خبر داده است. به نظر می‌رسد برخلاف شرکت‌هایی نظیر اکسون موبیل و شورون که از کاهش قیمت نفت واهمه‌ای ندارند، شرکت‌هایی چون "منابع قاره" در ایالت داکوتای شمالی از کاهش بی‌سابقه نفت شدیدا متضرر شده به‌طوری که اعلام کرده با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر ادامه روند موجود، سال آینده حفاری‌های بیشتر نخواهد داشت. شرکت منابع طبیعی پیونر (Pioneer) نیز به دلیل کاهش قیمت نفت، برنامه‌های خود برای سال 2015 را تا حد زیادی تغییر داده است.
با توجه تغییراتی که در بازار نفت به وجود آمده (ورود آمریکا به عرصه تولید و اختلاف در اوپک) به نظر می‌رسد که روند کاهش قیمت نفت ادامه خواهد داشت و این شرایط احتمالا به تولیدکنندگان نفت و شرکت‌های خدماتی نفتی در سراسر جهان فشار بیشتری را وارد خواهد کرد که نتیجه‌اش کاهش بیشتر برنامه‌های تولیدی از سوی بازیگران ضعیف‌تر و خارج شدن آنان و سرمایه‌های آنان از این بازار خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵