کد مطلب: 11371
 
کریستین ساینس مانیتور گزارش داد:
غولهای بزرگ نقتی در سراشیبی انحطاط
 
نکونیوز:در سالهای اخیر عملکرد اجرایی شرکت های بزرگ نفتی و گازی که به غولهای انرژی شهرت دارند بسیار تضعیف شده است.بنابر گفته برخی تحلیلگران شاید برای رقابت با تازه وارد میدان شده های پر انرژی بهتر باشد که این شرکت ها کوچک شوند تا شاید بزرگ باقی بمانند .
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۸
به گزارش نکونیوز به نقل از "ساینس مانیتور" در پنج سال اخیر کار خارق العاده و تاثیرگذاری از سوی شرکت های بزرگ و شناخته شده نفتی و گازی صورت نگرفته این در حالی است که در این دوره شاهد شکوفایی و حضور گسترده شرکت های نوظهور در مناطق نفت خیز مانند کردستان عراق و یا حتی در ایالت تگزاس آمریکا بوده ایم.
در اواخر دهه ۱۹۹۰ آنچه باعث ظهور غولهای بزرگ نفتی شد به شرح زیر بود : شرکت بریتیش پترولیوم سهام دو شرکت "آرموکو" و "آرکو" را خریداری کرد.شرکت اکسون سهام "موبایل " را خرید و توتال نیز سهام دو شرکت "فینا" و "الف" را از آن خود کرد . در این میان کنکو با فیلیپس و از سوی دیگر شورون با تگزاکو ادغام شدند.
اقدامات اینچنینی و گسترش دارایی ها در آن دوره زمانی جواب می داد اما در حال حاضر آنچه باعث می شود که یک شرکت بزرگ نفتی سر پا بایستد این ادغام هاو افزایش دارایی های شرکتی نیست.در سالهای اخیر به غیر از افزایش تولیدات نفتی این شرکت ها دستاوردهای چشمگیر و شایانی نداشته اند و اگر پیشرفتی هم حاصل شده در صنایع گازی صورت گرفته تا صنایع نفتی.
در سالهای اخیر چشمگیرترین دستاوردها در آفریقا ،خاورمیانه و شمال آمریکا و از سوی شرکت های نوظهور حاصل شده است این شرکتها حتی در زمینه گسترش فعالیت های نفتی فراساحلی نیز پیشرفت های بسیار جدی داشته اند.
از جمله شرکت "آفریقا اویل" در کانادا عملیات نفتی گسترده ای در سومالی و کنیا آغاز کرده و شرکت جنرال انرژی ترکیه به اپراتور اصلی کردستان عراق مبدل شده و اکتشافات زیادی در سومالی انجام داده است. شرکت "هریتج اویل" انگلیسی در صنایع نفتی نیجریه حضور یافته و شرکت کانادایی " "امپرر اویل" در سودان و ترکیه فعالیت دارد .
در پایان این گزارش آمده است که شاید بهترین راه چاره برای غولهای بزرگ نفتی آن است که کوچکتر شوند تا بزرگ باقی بمانند .طبق گفته برخی تحلیلگران نفتی تنها راه رقابت با نوظهورهای برخوردار از تیم های مدیریتی بی پروا و جسور، کوچک کردن حجم دارایی های شرکتی و حضور در میادین نفتی و گازی پرچالش است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵