کد مطلب: 88331
 
بحران قطر در فاز فریز
قطر چگونه از اهرم گاز استفاده کرد؟
 
با پایان یافتن اولتماتوم عربستان و متحدانش (امارات متحده عربی، مصر و بحرین) به قطر، و تشکیل جلسه وزرای امور خارجه این ۴ کشور در قاهره پایتخت مصر، مشخص شد که بحران قطر وارد فاز جدیدی شده است: فاز فریز
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۰
با پایان یافتن اولتماتوم عربستان و متحدانش (امارات متحده عربی، مصر و بحرین) به قطر، و تشکیل جلسه وزرای امور خارجه این ۴ کشور در قاهره پایتخت مصر، مشخص شد که بحران قطر وارد فاز جدیدی شده است: فاز فریز.
به گزارش نکونیوز، پاسخ قطر به خواست‌های ۱۳ گانه عربستان سعودی و متحدانش، منفی بود اما عربستان سعودی و سه کشور دیگر عربی در این مرحله تحریم و محاصره اقتصادی علیه دوحه را تشدید نکردند و به جای آن فریز بحران در وضعیت فعلی را انتخاب کردند.
پیش از این امارات گفته بود که در صورت مخالفت قطر با درخواست‌ها اقدامات تنبیهی بیشتری علیه دوحه انجام خواهد گرفت، حلقه تحریم‌ها تنگ‌تر خواهد شد و حتی ممکن است عضویت قطر در شورای همکاری خلیج فارس به حالت تعلیق درآید.
وزیر خارجه مصر گفته است که «پاسخ قطر منفی و فاقد هرگونه محتوا» بود. اما در مقابل ۴ کشور عربی ترجیح دادند که تحریم‌های جدیدی علیه قطر وضع نکنند. عربستان و متحدانش اعلام کردند که محاصره اقتصادی قطر تا زمانی که این کشور سیاست‌ها خود را تغییر ندهد، ادامه خواهد یافت.
اعمال تحریم‌های بیشتر علیه قطر می‌توانست مخالفت کشورهای غربی را برانگیزد و دست قطر در این بحران بالاتر برود.
دیروز وزیر امور خارجه قطر به درخواست عربستان و متحدانش در دوحه حمله کرده بود و گفته بود که این کشورها خواهان این هستند که قطر از حق حاکمیت خود دست بشوید؛ اما قطر هرگز حاضر نیست حاکمیت خود را واگذار کند.
وی در مورد همکاری قطر با ایران گفته بود: ما با ایران یک میدان گازی مشترک داریم و باید در کنار هم زندگی کنیم.
قطر برنامه جدید خود برای افزایش ۲۰ درصدی تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی (که در قطر گنبد شمالی نامیده می‌شود) را اعلام کرده است. بدین ترتیب بین ۵ تا ۷ سال آینده تولید ال ان جی قطر ۳۰ درصد افزایش می‌یابد و از ۷۷ میلیون تن فعلی به ۱۰۰ ملیون تن در سال می‌رسد.
رویترز گزارش داده که سه شرکت بزرگ نفتی غربی از هم‌اکنون لابی خود برای مشارکت در پروژه جدید گازی قطر را آغاز کرده‌اند. اعلام پروژه جدید قطر مبنی بر افزایش تولید گاز از پارس جنوبی احتمالاً باعث خواهد شد تا این کشور کوچک، طرفداران جدیدی بین شرکت‌ها و کشورهای غربی در مقابل عربستان پیدا کند.
احتمالاً قطری‌ها آگاهانه از اهرم افزایش تولید گاز از پارس جنوبی استفاده کرده‌اند و زمان اعلام شروع پروژه‌ای جدید در این میدان تصادفی نبوده است.
مدیرعامل قطر پترولیوم در فرودین ماه سال جاری و همزمان با افزایش تولید گاز ایران از پارس جنوبی گفته بود که میزان گاز تولیدی در پروژه جدید قطری‌ها در پارس جنوبی، ۲ میلیارد فوت مکعب در روز است. اما با بالا گرفتن بحران قطر و محاصره اقتصادی این کشور توسط عربستان و متحدانش، قطری‌ها میزان گاز تولیدی در این پروژه را دو برابر، یعنی ۴ میلیارد فوت مکعب در روز، عنوان کرده‌اند.
قطر گرچه تاکنون از اهرم گاز صادراتی این کشور به امارات متحده عربی استفاده نکرده و همچنان بخش قابل توجهی از گاز ابوظبی را تأمین می‌کند، ولی در مقابل با تعریف یک پروژه بزرگ، شرکت‌های نفتی غربی را به خود نزدیک‌تر کرده است.
شرکت‌های اروپایی و آمریکایی حضور چشمگیری در تولید گاز و ال ان جی قطر دارند و اخیراً نیز در اوج بحران قطر، مدیرعامل اکسون موبیل آمریکا با امیر قطر دیدار کرده بود. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵