کد مطلب: 18545
 
ایران چگونه طلب های خود را از پاکستان و ترکیه وصول می کند
 
نکونیوز: طی سالهای اخیر، ایران هدف سه سری تحریم های مالی از سوی سازمان ملل متحد ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته است .تشدید تحریم ها موجب شده که هم ایران و هم کشورهای وارد کننده انرژی از ایران به خصوص ترکیه و پاکستان در خصوص انجام امور مالی خلاق تر شوند .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۵
به گزارش نکونیوز به نقل از " اویل پرایس"، ایران ۴۴ درصد نفت مورد نیاز ترکیه را تامین می کند و این کشور بزرگترین مشتری گازی ایران است . قوانین تحریمی اخیر به روش های وصول مطالبات ایران از ترکیه صدمات زیادی وارد آورد و حتی موجب شد که این دو کشور برای تداوم معاملات انرژی طلا را جایگزین پول کاغذی کنند .
از آنجا که تحریم ها موجب شد ترکیه نتواند پول ایران را به دلار و یورو پرداخت کند ترکیه برای مدتهای مدید به ایران لیره پرداخت می کرد که این لیره ها در هالک بانک ترکیه پس اندازی شد و ایران از این پول برای وارد کردن طلا از ترکیه استفاده می کرد .طلاهای خریداری شده از ترکیه وارد امارات متحده عربی می شد تا در انجا برای تهیه ارز خارجی فروخته شوند و یا به داخل ایران انتقال داده شوند .
بر اساس آمار ارائه شده از سوی موسسه آماری ترکیه تنها در ماه فوریه سال جاری ترکیه در خصوص ۱۲۰ میلیون دلار طلا به ایران فروخته و در ماه مارس صادرات طلای ترکیه به ایران به ناگهان به ۳۸۱ میلیون دلار صعود کرده است .اما از ماه جولای سال جاری به دنبال اجرای سری جدید تحریم ها علیه ایران روند انجام معاملات طلایی نیز تحت تاثیر قرار گرفت .
کشور دیگری که در میان تمامی تحریم ها علیه ایران به راههای خلاقیت آمیزی برای انجام معاملات مالی با ایران دست یافته پاکستان است . نخستین بار در اواسط ماه فوریه پیشنهاد انعقاد قرارداد تهاتری میان دو کشور برای تامین ۱۰۰ هزار تن گندم از سوی پاکستان در برابر مطالبات رو به فزونی ایران برای صادرات برق به این کشور مطرح شد اما تصمیم گیری در خصوص آن به بعد از برگزاری انتخابات ۱۱ می پاکستان موکول شد .
پس از برگزاری انتخابات محمد اشرف سخنگوی وزارت بازرگانی اعلام کرد که با توجه به بدهی ۵۳ میلیون دلاری پاکستان به ایران در ازای واردات برق ، پاکستان به ایران گندم صادر خواهد کرد . وی افزود : کابینه موقتی تصمیم را تایید کرده و صادرات گندم به ایران سریعا آغاز خواهد شد . این میزان گندم از محل ذخایر گندمی پاکستان تامین می شود و بر اساس توافقات صورت گرفته در سال ۲۰۱۲ قیمت آن ۳۰۰ دلار به ازای هر تن تعیین شده است .
پاکستان یکی از کشورهایی است که به شدت با کمبود انرژی برق روبرو است و این امر زمینه ساز نارضایتی های عمومی و کاهش بازده صنعتی در این کشور را فراهم آورده است .در حال حاضر قطعی برق در شهر های بزرگ پاکستان به یک امر رایج مبدل شده است .
طبق گفته اشرف، پاکستان یک کشور نیازمند به منایع انرژی است و هم اکنون با قطعی های گسترده انرژی برق روبرو است که به شدت برای صنعت زیانبار بوده است . هزینه واردات برق از ایران برای پاکستان ماهانه ۳ میلیون دلار است .این برق انرژی مورد نیاز شهرهای مرزی پاکستان مانند بندر گوادار را تامین می کند . اکنون میزان مطالبات ایران از محل صادرات برق به پاکستان به ۵۳ میلیون دلار رسیده است .
البته علاوه بر مشکلات نقل و انتقالات پولی ایران دلیل دیگری نیز برای تمایل به واردات گندم از پاکستان دارد . بیماری زنگ گندم اوگاندا ۹۹ ،یک بیماری کشنده است که نخستین بار در سال ۱۹۹۹ در اوگاندا متولد شد . این بیماری که به Ug ۹۹ شهرت دارد می تواند گیاه گندم و دانه های کوچک غلات را از بین ببرد .این بیماری در سال ۲۰۰۶ از اوگاندا به سمت شمال و کشور سودان حرکت کرد و از آنجا به جنوب دریای سیاه به یمن و نهایتا در سال ۲۰۰۷ به ایران رسید . بر اساس گزارش مرکز بین المللی توسعه گندم و ذرت بیماری "زنگ زرد" نخستین بار در ماه ژانویه ۲۰۱۳ تشخیص داده شد و اکنون بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی ایران دچار این بیماری شده اند .
در پایان این گزارش آمده است اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا واشنگتن می تواند روشهای ابداعی ایران و مشتریان وابسته به منابع انرژی در این کشور را در فضای سیاسی جدید تحمل کند؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵