کد مطلب: 60665
 
پروژه ای که چند ماه پیش از افتتاح وارد مدار تولید شد....
تولید اتان فازهای 15 و 16 چه زمانی آغاز شده بود؟
 
با افتتاح فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی، نه تنها تولید گاز کشور افزایش یافت، بلکه دغدغه بخشی از واحدهای پتروشیمی کشور نیز برای دریافت خوراک کاهش یافت. اما نکته جالب اینجاست که تولید از فازهای ۱۵ و ۱۶ از چند ماه پیش آغاز شده بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۳
با افتتاح فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی، نه تنها تولید گاز کشور افزایش یافت، بلکه دغدغه بخشی از واحدهای پتروشیمی کشور نیز برای دریافت خوراک کاهش یافت. اما نکته جالب اینجاست که تولید از فازهای ۱۵ و ۱۶ از چند ماه پیش آغاز شده بود.
به گزارش نکونیوز، یکی از انتقادات به دولت گذشته این بود که پروژه های پارس جنوبی را نیمه کاره و بدون رسیدن به ظرفیت لازم تولید افتتاح می کرد اما در مورد فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی که امروز (دوشنبه) با حضور رییس جمهور افتتاح شد، این اتفاق رخ نداده است به گونه ای که دکتر روحانی در سخنان خود به صراحت اعلام کرد تمایلی به افتتاح نمایشی یک پروژه یا کلنگ زنی چندین باره پروژه ها ندارد و فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا نیز در سخنان امروز خود به تدبیر وزیر نفت در راه اندازی این پروژه اشاره کرد و گفت: این پروژه با همت وزیر نفت تکمیل شده و سپس به بهره برداری رسیده است. عبدالهی تصریح کرد: تدبیر این بود که همه بخشهای مختلف فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی تکمیل شود تا سپس به بهره برداری برسد که این موضوع، شیرینی افتتاح این پروژه را دو چندان کرده است.
این پروژه نه تنها در تولید گاز بلکه در تولید پتروشیمی کشور نیز موثر خواهد بود. هدف‌ از توسعه‌ فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی، تولید روزانه‌ ٥٦,٦ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ٧٥ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌،٤٠٠ تن‌ گوگرد و تولید سالانه‌ ١.٠٥ میلیون‌ تن‌ گاز مایع "LPG" (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است؛ با افتتاح این فازها پس از ٩ سال، روزانه ٢٠ میلیون دلار به درآمد ارزی کشور اضافه می شود. با توجه به کمبود خوراک گاز اتان در مجتمعهای پتروشیمی کشور، راه اندازی این فازها می تواند تحولی سازنده در بحث خوراک پتروشیمی ها ایجاد کند.
اما بد نیست بدانید که تولید اتان از این فاز، از تابستان امسال یعنی پنح ماه پیش از افتتاح رسمی پروژه آغاز شده بود. در واقع تحویل اتان تولیدی فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی به میزان ١٠ تا ١٥ تن به مجتمع های پتروشیمی کاویان، مروارید و جم از اواخر مرداد ماه آغاز شده بود که به مرور زمان افزایش یافته است. پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی توان تولید ١٢٥ تن اتان را در هر ساعت دارد و پیش بینی می شود با تولید حداکثری تولید اتان در فازهای ١٥ تا ١٨ این میدان، تحویل اتان امسال نسبت به پارسال بیش از ١,٤ میلیون تن افزایش یابد. سال گذشته هم در مجموع بیش از ٢,٨ میلیون تن اتان از محل پالایشگاههای پارس جنوبی به مجتمع های پتروشیمی تحویل شده است. در سال های گذشته فازهای ۴ و ۵ و فازهای ۹ و ۱۰ میدان گازی پارس جنوبی به دلیل کمبود گاز در کشور راندمان تولید اتان خود را کاهش داده اند که با توجه به افزایش تولید متان از فازهای ۱۵ و ۱۶، در صورت افزایش تولید اتان در فازهای دیگر نیز شاهد افزایش تولید در مجتمع های پتروشیمی خواهیم بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵