داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 108556
 
واردات مداد ممنوع شد
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ، واردات مداد و مداد رنگی با توجه به ظرفیت‌های تولیدی ایجاد شده به منظور تامین کل نیاز کشور را ممنوع اعلام کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۹
وزیر صنعت، معدن و تجارت ، واردات مداد و مداد رنگی با توجه به ظرفیت‌های تولیدی ایجاد شده به منظور تامین کل نیاز کشور را ممنوع اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،جمعی از تولید کنندگان مداد در کشور با ارسال نامه ای به صالحی‌نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره واردات این محصول نوشتند در ماههای اخیر به واردات این محصول ارز 4200 تومان اختصاص یافته است درحالی که این محصول در کشور تولید میشود.

متن این نامه به شرح زیر است.

احتراما این نامه از طرف تولیدکنندگان مداد و مداد رنگی خدمتتان عرض می‌گردد.

پیرو نامه شماره 60/165539 حضرتعالی به ریاست محترم بانک مرکزی جناب آقای دکتر همتی معروض می‌داریم که در ردیف 6 تعرفه 96091000 مداد و مداد رنگی قبلا در ردیف کالاهای ممنوع‌الورود گروه 4 قرار گرفته و در نامه شماره 60/150010 مورخ 97/6/7 مقام محترم وزارت با شماره تعرفه 96091000 اشتباها با عنوان مغز مداد مشکی در فهرست اقلام مشمول ارز رسمی 4200 تومانی قرار گرفته بود که طی نامه شماره 60/155215 مورخ 97/6/12 مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولوزی سرکار خانم نباتی به مدیرکل محترم برنامه‌ریزی و تنظیم بازار اشتباه فوق تصحیح گردیده (تصویر نامه پیوست) و طی نامه اخیر حضرتعالی جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی با گمان گروه 1 بودن به گروه 2 تغییر و اشتباه فوق استمرار یافته در صورتی که تعرفه فوق جزء گروه کالایی 4 و ممنوع‌الورود بوده است.

در جلسه مورخ 97/6/19 معاونت مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولزی و معاونت امور اقتصادی و بازرگانی و نماینده سازمان حمایت از مصرف‌کننده، بانک مرکزی و تمامی تولیدکنندگان مفاد و مداد رنگی با شرط استمرار ممنوع‌الورود بودن واردات آن تعهدات لازم طی صورتجلسه‌ای از طرف تولیدکنندگان انجام و امضا گردیده خواهشمند است با توجه به اشراف کامل حضرت عالی در حمایت از تولیدکنندگان داخلی از این اشتباه فاحش در زمان مقتضی جلوگیری و از اشتغال بیش از 1500 نفر در کارخانه‌های داخلی حمایت گردد. با تشکر از حسن نظر وزیر محترم امیدواریم در سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی بتوانیم وظیفه اجتماعی خود را به نحو احسن انجام دهیم.

ظرفیت تولیدکل مداد مورد نیاز کشور تامین شد

بنابراین گزارش، پیرو این نامه محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به عبدالناصر همتیرئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با موضوع« گروه کالایی مداد»: پیرو نامه شماره 60/165539 مورخ 1397/6/21 و با عنایت به نامه شماره 612 پ 97 مورخ 1397/6/25 تولیدکنندگان مداد داخلی در مورد ظرفیت‌های تولیدی ایجاد شده به منظور تامین کل نیاز کشور (پیوست) بدین وسیله اعلام می‌شود گروه کالایی مداد و مداد رنگی با مغزی دارای غلاف سخت کماکان 4 بوده و ممنوع است.

ابلاغ ممنوعیت واردات مداد به گمرک

بنابراین گزارش، علی معقولی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک نیز با ارسال نامه ای به کلیه گمرکات اجرایی اعلام کرد: به پیوست تصویر نامه شماره 60/169752 مورخ 1397/6/27 وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص قرار داشتن مداد و مداد رنگی با مغزی دارای غلاف سخت در گروه چهارم کالایی، منضم به یک برگ درخواست تولیدکنندگان بزرگ داخلی، ارسال می‌گردد. با توجه به اینکه کالای یاد شده کمکانان در گروه چهارم کالایی قرار داشته و ورود آن به کشور ممنوع می‌باشد، لذا چنانچه دارای شرایط ترخیص و مشمول بخشنامه ردیف‌های 166 و 171 نگردد، امکان ترخیص را نخواهد داشت. مقتضی است دستور فرمایید ضمن توجه لازم، نسبت به مورد با رعایت کامل سایر مقررات اقدام نمایند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵