کد مطلب: 93885
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از انتظار طولانی برای امضای قراردادهای جدید تا انتصابهای پرحاشیه
 
امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در تیرماه امسال با کنسرسیومی به رهبری شرکت فرانسوی توتال، این امید را ایجاد کرد که تفاهمنامه های قبلی نیز به زودی تبدیل به قرارداد شود. اما این انتظار طولانی تر شد و خبرهای این هفته هم نشان از آن داشت که بعید است تا پیش از پایان سال جاری میلادی شاهد امضای قرارداد نفتی دیگری باشیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۵
امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در تیرماه امسال با کنسرسیومی به رهبری شرکت فرانسوی توتال، این امید را ایجاد کرد که تفاهمنامه های قبلی نیز به زودی تبدیل به قرارداد شود. اما این انتظار طولانی تر شد و خبرهای این هفته هم نشان از آن داشت که بعید است تا پیش از پایان سال جاری میلادی شاهد امضای قرارداد نفتی دیگری باشیم.
به گزارش نکونیوز، سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو سه شنبه ۱۸ مهرماه با حضور وزیر نفت آغاز شد و پنجشنبه، با برگزاری چند کارگاه آموزشی به کار خود پایان داد. آیین پایانی این کنگره عصر روز چهارشنبه با حضور معاونان وزیر نفت برگزار شد. طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه، وزیر نفت و معاونان وزیر و سایر مدیران نفتی، در سخنرانی های خود مسایل مخحتلفی را مطرح کردند و در حاشیه کنگره نیز بعضا به پرسشهای خبرنگاران پاسخ دادند.
بیژن زنگنه وزیر نفت در سخنرانی افتتاحیه کنگره، به برخی حاشیه سازی ها در قبال باشگاه نفت و نیرو با این استدلال پاسخ داد که این باشگاه، پیش از روی کار آمدن دولت روحانی تشکیل شده است. او البته روند اجرای قراردادهای جدید نفتی و مذاکرات آن را دارای پیشرفت قابل قبول و خوبی ارزیابی کرد و گفت: وزارت نفت در اجرای این قراردادها دو اولویت توسعه میدان‌های مشترک و افزایش ضریب بازیافت از میدان‌ها را مدنظر قرار داده است که البته هنگامی که میدان‌های مشترک توسعه پیدا کنند، افزایش ضریب بازیافت نیز مورد نظر قرار می‌گیرد. وزیر نفت با تاکید بر این که تا پایان دولت دوازدهم هیچ میدان مشترکی نخواهد بود که تعیین تکلیف نشده باشد، تصریح کرد: البته این موضوع به معنی توسعه همه میدان‌های مشترک نیست، بلکه به معنی تعیین تکلیف میدان‌ها و آغاز کار پیمانکاران روی میدان‌ها است. عمده این میدان‌ها نفتی بوده، اما قراردادهایی برای توسعه میدان‌های گازی با شرکت‌های خارجی که یک شرکت ایرانی همراه هم دارند بسته خواهد شد. زنگنه در ادامه از آماده سازی یک بسته پنج میلیارد دلاری برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره برداری خبر داد و گفت: یک بسته پنج میلیارد دلاری در حال آماده سازی است که قرار است در طول دو سال برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره برداری اجرا شود که بخشی از آن شامل تعمیر چاه‌ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه‌های جدید در مناطق مختلف نفتی از جمله مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و غیره می‌شود. در این راستا از شرکت‌های ایرانی دعوت می‌کنیم که آنها می‌توانند یک شریک خارجی داشته باشند.
از سوی دیگر، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه مناقصه میدان نفتی آزادگان در سال ۲۰۱۷ برگزار نمی‌شود، گفت: شرکت‌ها همچنان در حال بررسی مدل‌های فنی هستند و برخی از آنها هنوز ایده‌های ما را اجرا نکرده‌اند. شورا ایده‌های آنها را مورد بررسی قرار داده و برخی از آنها را برای اعمال تغییرات برگردانده است. وی با تاکید بر اینکه برای توسعه میدان نفتی آزادگان کنسرسیوم تشکیل خواهد شد، تصریح کرد: هنوز اسامی شرکت‌هایی که می‌خواهند کنسرسیوم تشکیل دهند، اعلام نشده است. ما دو هفته به آنها فرصت داده بودیم اما باز هم این فرصت تمدید شد. زیرا آنها بین خودشان فرآیند سختی را طی می‌ کنند. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه هفت شرکت به طور جدی خبر مناقصه آزادگان در حال مذاکره هستند، مناقصه در سال ۲۰۱۷ برگزار نخواهد شد. کاردر با اشاره به تغییر سیاست آمریکا گفت: این موضوع فعلا شرایط را تغییر نداده است. کشورهای چین و شوروی عکس‌العملی نداشته است. اروپا هم محکم است و شرکت‌های معتبر خودشان را فرستاده و پیامشان این است که همراهی خواهند کرد.
نکونیوز در هفته ای که گذشت در گزارشی به بررسی تأخیر در توسعه میادین آزادگان، فرزاد ب و لایه نفتی پارس جنوبی پرداخت که گزارش را در لینک ذیل می توانید بخوانید: 
چرا انتظار برای امضای IPCهای جدید طولانی شد؟

برنامه هایی برای افزایش ضریب بازیافت
در دومین روز از کنرگه نفت و نیرو، موضوع افزایش ضریب بازیافت از میادین نفت مورد توجه قرار گرفت. موضوعی که زنگنه بارها بر آن تاکید کرده و یکی از مهمترین اولویتها در جذب سرمایه گذاری و فناوری خارجی را افزایش ضریب بازیافت بیان کرده است. این درحالیست که آمارها درباره ضریب بازیافت میادین نفتی در ایران چندان امیدوارکننده نیست. نکونیوز در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته که در لینک ذیل می توانید بخوانید: 
رویای افزایش ضریب بازیافت

۴ کشور، خریدار ۶۳ درصد از نفت ایران
صادرات نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی به بالاترین میزان از ماه فوریه تاکنون رسید. ایران ۲.۲۸ میلیون بشکه نفت خام در این ماه صادر کرده است که بخش اعظم آن به ۴ کشور آسیایی چین، هند، ژاپن و کره جنوبی صادر شده است. میزان تولید نفت ایران هم اندکی افزایش یافته است. گزارش نکونیوز درباره صادرات نفت ایران را همراه با اینفوگرافی اختصاصی در لینک ذیل ببینید: 
نفت ایران و مشتریان آسیایی‌اش

انتصاب حاشیه ساز، رسما اعلام شد
نخستین انتصاب حاشیه ساز زنگنه در سطح معاونان وزیر، سرانجام پس از نزدیک به سه هفته گمانه زنی و طرح نظرات متفاوت در این زمینه، سرانجام روز چهارشنبه در قالب سه خبر جداگانه اعلام شد. ابتدا در بعدازظهر روز چهارشنبه اعلام شد که عباس کاظمی مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران استعفا داده و وزیر نفت ضمن موافقت با جدایی کاظمی از شرکت پالایش و پخش طی حکمی عباس کاظمی را به عنوان مشاور خود منصوب کرده است. ساعتی بعد اعلام شد بیژن زنگنه، علیرضا صادق آبادی را برای مدت سه سال به عنوان عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران منصوب کرده است. ساعاتی بعد، خبرگزاری شانا، انتخاب صادق آبادی به عنوان مدیرعامل پالایش و پخش را رسما اعلام کرد.
صادق آبادی دانشجوی دکترای مدیریت عالی کسب و کار، فوق لیسانس و لیسانس مهندسی مکانیک است. وی از سال ۹۳ تاکنون مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف بوده است. همچنین از دیگر سمت‌های او در گذشته می‌توان به نایب رئیس هیئت مدیره پتروشیمی مرجان، عضو اصلی هیئت مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصاد انرژی پارس، مدیریت پروژه‌های پایین دستی شرکت انرژی دانا، عضویت در هیئت مدیره موسسه مطالعات بین المللی نفت و مدیرعاملی شرکت توان نیروی آراد اشاره کرد. صادق آبادی و ختلان دو گزینه قطعی زنگنه برای مدیریت بر شرکتهای پالایش و پخش و پتروشیمی بودند که هنوز حکم ختلان ابلاغ نشده است. به نظر می رسد حواشی فراوانی که انتخاب این دو فرد به دلیل فقدان تجربه کافی در مسوولیتهای مربوطه، ایجاد کرده بود در تاخیر در ابلاغ حکم آنها بی تاثیر نبوده باشد. وزیر نفت معتقد به جوانگرایی است اما منتقدان او معتقدند جوانگرایی را می توان به شیوه ای موثرتر از طریق نیروهای توانمند موجود در بدنه شرکتهای زیرمجموعه هم انجام داد. در افتتاحیه کنگره نفت و نیرو، ختلان که همانند صادق آبادی، زمانی دانشجوی زنگنه بوده، در کنار زنگنه در ردیف اول نشسته بود تا زنگنه نشان دهد در تصمیم خود جدی است و احتمالا حکم او را هم به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ابلاغ خواهد کرد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵