کد مطلب: 103650
 
رونمایی از کارتخوان های جدید جایگاههای عرضه سوخت
آیا بنزین سهمیه بندی می شود؟
 
با نزدیک شدن به زمان رونمایی از کارتخوان های جدید در جایگاههای عرضه سوخت، شائبه سهمیه بندی سوخت و عرضه بنزین با کارت هوشمند تقویت شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۳
با نزدیک شدن به زمان رونمایی از کارتخوان های جدید در جایگاههای عرضه سوخت، شائبه سهمیه بندی سوخت و عرضه بنزین با کارت هوشمند تقویت شده است.
به گزارش نکونیوز، هرچند مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران امروز (یکشنبه) رونمایی از کارتخوان های جدید را صرفا به دلیل به روز رسانی اعلام کرده و مزایای جدید آن همچون انجام عملیات بانکی را ذکر کرده و با رد شایعات مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین یا افزایش قیمت سوخت گفه اقدام‌های انجام شده هیچ ربطی به افزایش قیمت یا سهمیه‌بندی بنزین ندارد و تنها برای خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان انجام می‌شود؛ اما به نظر می رسد دولت قصد دارد سهمیه بندی سوخت را دوباره کلید بزند. حدود سه ماه پیش هم سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از مردم خواسته بود در صورت مفقود شدن کارتهای هوشمند سوخت خود، نسبت به تهیه آن اقدام کنند.
از زمانی که بنزین تک نرخی شد عملا دلیلی برای استفاده از کارت هوشمند سوخت توسط دارندگان خودروها وجود نداشت و کارت سوخت که زمانی حکم کارتی گران بها داشت، عملا بی مصرف شد. چراکه با توجه به تک نرخی شدن بنزین، مردم از کارت سوخت خود استفاده نمی کردند و متصدیان جایگاهها با کارتهای خود، سوختگیری را برای دارندگان خودروها تسهیل می کردند. با توجه به اینکه بیژن زنگنه وزیر نفت از جدی ترین مخالفان عرضه بنزین دو نرخی بود، پیشبینی می شد دیگر شاهد بازگشت کارت سوخت نباشیم. هنوز هم هیچیک از مسئولان از احتمال بازگشت کارت سوخت سخن نگفته اند اما تجربه نشان داده این گونه تحرکات در ایران بی دلیل نیست.
به نظر می رسد به زودی شاهد سهمیه بندی بنزین و دو نرخی شدن آن خواهیم بود. مهمترین دلیل شاید نیاز دولت به منابع مالی بیشتر باشد. پابرجا ماندن یارانه های نقدی طی سالهای گذشته که فشار مالی زیادی به دولت تحمیل می کند و دولت هنوز موفق نشده راهکاری برای هدفمندساختن پرداخت این یارانه ها پیدا کند، و مخالفت مجلس در سال گذشته با افزایش قیمت بنزین هنگام بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ که پیشبینی های مالی دولت را دچار چالش کرد، مهمترین دلایلی است که نشان می دهد به زودی شاهد افزایش قیمت بنزین خواهیم بود. ضمن اینکه افزایش روزافزون مصرف بنزین در کشور نیز عامل دیگری برای نگرانی است تا شاید با افزایش نرخ بنزین، مصرف تا حدی کنترل شود. هرچند تجربیات قبلی نشان می دهد صرفا با افزایش قیمت بنزین نمیتوان امیدوار به کنترل مصرف بود و شاید در مدت زمانی محدود، این حربه تاثیرگذار باشد اما پس از گذشت چند هفته از شوک اولیه افزایش قیمت، شاهد بازگشت میزان مصرف به روال قبل هستیم. بویزه با توجه به اینکه ناوگان حمل و نقل عمومی در کلان شهرها از ظرفیت مناسب برخوردار نیست و همین امر شهروندان را به بهره گیری از خودروهای شخصی ترغیب می کند.
در این میان، آنچه بدیهی به نظر می رسد بازگشت فساد با دو نرخی شدن بنزین است که در زمان سهمیه بندی سوخت هم گریبانگیر اقتصاد شده بود. عده ای که مصرف بنزین کمتر از حد مشخص شده دارند، باقیمانده آن را می فروشند یا استفاده از تمام سهمیه مشخص شده را حق خود می دانند و عملا میزان مصرف بنزین این دسته از افراد کم مصرف هم کاهش نمی یابد.
هرچند بیژن زنگنه مایل به دو نرخی کردن بنزین نیست و گفته می شود او در سال گذشته هم از پیشنهاد افزایش قیمت بنزین به صورت تک نرخی حمایت کرده بود، اما از آنجا که وزارت نفت صرفا مجری است و تصمیم نهایی در دولت اتخاذ می شود، مخالفت زنگنه با دونرخی شدن بنزین، آن هم در شرایط کنونی که هم دولت برای تامین مالی نیازمند افزایش قیمت بنزین است و هم به دلیل افزایش لجام گسیخته مصرف بنزین، نیاز به کنترل مصرف بیش از هر زمان دیگری احساس می شود، چندان در دولت مورد توجه قرار نمی گیرد و به همین دلیل هم شرکت پخش فرآورده های نفتی شروع به به روزرسانی کارتخوان ها در جایگاههای عرضه سوخت کرده است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵