داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 18059
 
افتتاح بزرگترین حوضچه‌های ساخت و تعمیر کشتی‌های اقیانوس‌پیما در بندر عباس
 
بزرگترین حوضچه‌های ساخت و تعمیر کشتی‌های اقیانوس‌پیما در کشور با حضور رییس‌جمهور در بندرعباس رسماً افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۰
به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) طرح احداث حوضچه‌های ساخت و تعمیر کشتی‌های نفتکش با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن با ابعاد ۳۷۰ متر طول، ۸۰ متر عرض و به عمق ۱۴.۵ متر و کشتی‌های حمل گاز مایع با ظرفیت ۱۴۰ هزار مترمکعب با ابعاد ۴۷۰ متر طول ، ۸۰ متر عرض و ۱۴.۵ متر عمق با تجهیزات مرتبط از سال ۱۳۸۰ در دستور کار قرار گرفته بود.
با توجه به افزایش تقاضای جهانی برای نفت و گاز اجرای این طرح برای ایران که از تولیدکنندگان اصلی این انرژی‌ها می‌باشد، اجتناب‌ناپذیر بود.
با اجرای این پروژه برای ۵ هزار نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال پایدار شده و توسعه صنایع جانبی در منطقه به طور غیرمستقیم تا حدود ۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد. بهره‌برداری از این پروژه سالیانه حدود ۳۰۰ میلیون یورو از بابت ساخت سالیانه دو فروند شناور نفتکش و گازبَر و نیز تعمیر حداقل ۱۷ فروند شناور برای کشور، صرفه‌جویی ارزی حاصل خواهد شد.
اجرای این پروژه در کنار ثمرات فراوان از نظر فنی و مهندسی اقدامی مهم در راستای عبور از تحریم‌های گسترده و متنوع علیه صنعت دریایی کشورمان نیز می‌باشد.
صنعت تعمیر کشتی امروز از جمله پردرآمدترین صنایع مرتبط با دریا در دنیا است که با وجود توسعه این صنعت، کشتی‌ها بعضاً تا ۶ ماه در نوبت تعمیر باقی می‌مانند.
بهره‌برداری از این پروژه گام مهمی در راستای رسیدن به خودکفایی در عرصه صنایع کشتی‌سازی کشور به حساب می‌آید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵