داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 107999
 
اروپا سرانجام در برابر تحریم ایستاد
 
یک رسانه مهم شرق آسیا گزارش کرد اتحادیه اروپا نهایتا حاضر شد با ایجاد یک سامانه پرداختی مستقل برای تعاملات تجاری و نفتی با ایران، در برابر باج خواهی آمریکا بایستد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۵
یک رسانه مهم شرق آسیا گزارش کرد اتحادیه اروپا نهایتا حاضر شد با ایجاد یک سامانه پرداختی مستقل برای تعاملات تجاری و نفتی با ایران، در برابر باج خواهی آمریکا بایستد.

به گزارش ایرنا آسیا تایمز روز دوشنبه با اشاره به اینکه اروپا می کوشد تا مقاومت جدی در برابر زیاده خواهی آمریکا نشان دهد اضافه کرد ایجاد سامانه ویژه برای معامله با ایران حرکتی تاریخی در برابر اقدامات مخرب تحریمی آمریکا علیه ایران و دیگر کشورها محسوب می شود.
گزارش ادامه می دهد که 'فدریکا موگرینی' رییس سیاست خارجی اروپا و شمار زیادی از مقام های این اتحادیه، با ایران برای این منظور به توافق رسیده اند تا به آمریکا یادآوری کنند که کشورها و شرکت ها حق دارند معاملات مشروع، حقوقی و قانونی با ایران داشته باشند و زورگویی هایی آمریکا نمی تواند مانع این کار شود.
آسیا تایمز می نویسد اروپا این پیام را به آمریکا می دهد که با ایران معاملات انجام خواهد شد و دنیا نیز در می یابد که می توان با تهران تجارت کرد و به تحریم های آمریکا پشت کرد و اجازه نداد تا دور تازه تحریم های نفتی واشنگتن علیه تهران به نتیجه برسد.
این گزارش تاکید می کند اروپا حالا نشان داده است که دیگر نمی خواهد در برابر باج خواهی آمریکا و زورگویی واشنگتن سرتعظیم فرود آورد.
آسیا تایمز اضافه می کند ایجاد این سامانه این پیام را در خود دارد که اروپا از این پس یک بازیگر بسیار مهم در عرصه اقتصاد و تجارت دنیا و یک عامل مهم ژئوپلتیک در ارتباط با ایران خواهد بود.
رسانه شرق آسیا ادامه می دهد: شاید دیگر لازم نباشد این موضوع تکرار شود که آمریکا ناقض بزرگ برجام، یک سند بین المللی است که شورای امنیت با قطعنامه ای قاطع آن را به تصویب رسانده است و کشورهای اروپایی، چین و روسیه نیز آن را امضا کرده اند.
آسیا تایمز نوشته است: امروز اروپا به نتیجه ای رسید که پیشتر روسیه و چین به آن رسیده اند اینکه باید به دوران تسلط دلار پایان داد و این ارز را پشت سر گذاشت و با تهران در زمینه های مختلف تجارت کرد و نیازی به دلار هم وجود نخواهد داشت.
شرکت های اروپایی بنا به این گزارش از این پس و با ایجاد این سامانه تا قبل از تحریم های جدید آمریکا می توانند با ایران با یورو کار کنند و از تحریم های واشنگتن هم مصون بمانند.
گزارش تاکید می کند که در کنار معامله با یورو با ایران و حضور شرکت های اروپایی در تهران، چین و روسیه هم به موازات آن با روبل و یوان ارزهای ملی خود با ایران معامله خواهند کرد.
آسیا تایمز نوشته است: سامانه جدید پرداختی که به 'اس پی وی' شهرت یافته است، باعث تشویق کشورهای دیگر از جمله اقتصادهای نوظهور بریکس مانند هند خواهد شد و این امکان را به ایران خواهد داد که دستکم 40 درصد از صادرات نفتی را که به اروپا می رود، تضمین کند و شرکت های اروپایی هم به ادامه سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران مبادرت خواهند ورزید.
گزارش، این سامانه را مهمتر از خیلی از نظام های پرداختی دیگر می داند و می نویسد که 'اس پی وی' حالا می تواند دوران گذار از سوئیفت را نیز شکل دهد تا آمریکا نتواند با این ابزار ایران را تحت فشار قرار دهد و وقتی شکل گرفت یک سامانه بزرگ پرداختی جهانی خواهد شد که دلار را نفی می کند و معاملات با ایران و دیگر کشورها را تسهیل می کند.
این رسانه از قول شماری از دیپلمات های اروپایی بدون ذکر نام آنها به دلیل حساسیت موضوع آورده است: ما این سامانه را با درایت ایجاد می کنیم و اطمینان حاصل می کنیم که متوقف نمی شود و کسی نمی تواند آن را مختل و متوقف کند ما تصمیم گرفته ایم دیگر تسلیم زورگویی های آمریکا نشویم.
آسیا تایمز موضوع را فراتر از اینها بررسی کرده و آورده است: وقتی این سامانه شکل گیرد در واقع یک اتحاد آسیایی و اروپایی شکل خواهد گرفت که چین، روسیه و ایران را در کنار قدرت های اقتصادی اروپا قرار می دهد.
گزارش اضافه می کند که امروز بر روی صفحه شطرنج پارسی معادلات زیادی دیده می شود که از کنار رفتن دلار گرفته تا جنگ انرژی و بازیگری فعال اروپا و قدرت نمایی روسیه و چین و پایان دوران چیرگی آمریکا بر جهان از جمله آنها است.
آسیا تایمز نوشت که امروز یورو و یوان می روند تا قدرت نمایی خود را در برابر دلار آمریکا بیش از هر زمانی به رخ بکشند و آن زمان شاید پایانی بر دورانی باشد که دلار بر عرصه تجارت جهان حکفرمایی می کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵