کد مطلب: 39209
 
نفت به زیر 30 دلار در هر بشکه می رسد؟
هشدار میلیاردر نفتی درباره سقوط قیمت نفت
 
قیمت نفت پس از پایان نشست اوپک همچنان در حال سقوط است و به زیر 70 دلار رسیده است. اکنون یک میلیاردر نفتی می‌گوید که بهای جهانی نفت می‌تواند با کاهشی 50 درصدی به کمتر از 30 دلار در هر بشکه برسد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۴
قیمت نفت پس از پایان نشست اوپک همچنان در حال سقوط است و به زیر 70 دلار رسیده است. اکنون یک میلیاردر نفتی می‌گوید که بهای جهانی نفت می‌تواند با کاهشی 50 درصدی به کمتر از 30 دلار در هر بشکه برسد.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از بیزینس اینسایدر، موری ادواردز، رئیس شرکت نفتی منابع طبیعی کانادا، با اشاره به کاهش شدید بهای نفت در بازارهای جهانی می‌گوید که با ادامه این روند قیمت نفت می‌تواند به زیر 40 یا حتی 30 دلار در هر بشکه برسد. اتفاقی که در سال 2008 میلادی نیز برای مدتی کوتاه روی داد.
در دسامبر سال 2008 قیمت نفت تا 35 دلار سقوط کرد، اما از آغاز سال 2009 به بعد قیمت‌ها در بازار حفظ شد و سپس افزایش یافت.
موری ادواردز، میلیاردر نفتی کانادایی، در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال پست گفته است که البته با وجود نوسانات شدید بازار انرژی انتظار ندارد که در صورت رسیدن نفت به بشکه‌ای کمتر از 30 دلار، این کاهش قیمت برای مدت طولانی باقی بماند. وی گفته است: «در شرایط فعلی پرسش مهم این است که بازار نفت کجا به ثبات می‌رسد. به نظر می‌رسد که محدوده 70 تا 75 دلار برای یک دوره محدود به‌منظور رسیدن بازار به ثبات بد نباشد؛ تا زمانی که بتوان تعادلی میان رشد تقاضا و عرضه نفت ایجاد کرد.»
این میلیاردر کانادایی همچنین به فایننشال پست گفته است که پروژه‌های حفاری که هم‌اکنون در دست اجرا هستند با توجه به کاهش شدید بهای نفت، زمان بیشتری برای رسیدن به بهره‌برداری نیاز دارند اما پروژه‌هایی که قرار است در آینده اجرا شوند قطعا تحت تاثیر این کاهش قیمت قرار گرفته و از تعدادآن‌ها کاسته خواهد شد.
ادواردز گفته است که شرکت نفتی منابع طبیعی کانادا (Canadian Natural Resource) هزینه‌های خود را برای سال آینده کاهش خواهد داد.
پیشتر ایگور سچین، مدیرعامل شرکت روس نفت، بزرگ‌ترین شرکت تولید نفت روسیه از احتمال سقوط قیمت نفت به پایین‌تر از ۶٠ دلار برای هر بشکه در سال آینده میلادی خبر داده و گفته بود کاهش قیمت نفت می‌تواند شرایط پروژه‌های نفتی روسیه را تغییر دهد اما شرکت‌های روسی، تولید نفت خود را در سال ٢٠١۵ تغییر نمی‌دهند. ایگور سچین گفته بود: «انتظار داریم که قیمت نفت به ۶٠ دلار و حتی پایین‌تر از آن کاهش یابد، اما این کاهش قیمت فقط در نیمه اول سال یا در پایان نیمه نخست سال آینده خواهد بود.» وی که رئیس بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نفت روسیه است پیش بینی کرد که تولید نفت آمریکا از سال ٢٠٢۵ روند رو به کاهش را طی کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵