داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 106396
 
شکایت ترکیه به WTO علیه آمریکا
 
ترکیه علیه تعرفه‌هایی که از سوی آمریکا روی واردات فولاد و آلومینیوم این کشور وضع شده است، به سازمان تجارت جهانی (WTO) شکایت کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۰

ترکیه علیه تعرفه‌هایی که از سوی آمریکا روی واردات فولاد و آلومینیوم این کشور وضع شده است، به سازمان تجارت جهانی (WTO) شکایت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، این اقدام که پیش از این از سوی مقامات ترکیه مطرح شده بود، در پی دو برابر شدن تعرفه‌های واردات فلزات ترکیه از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به تلافی امتناع ترکیه از آزادی یک کشیش آمریکایی انجام گرفت.

این کشیش که اهل کارولینای شمالی است، به مدت دو دهه در ترکیه زندگی کرده و اکنون در مرکز اختلاف دیپلماتیک میان آمریکا و ترکیه قرار گرفته است. اختلاف مذکور بحران بازارهای مالی ترکیه را شدت بخشیده است.

سازمان تجارت جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد ترکیه خواستار مشاوره‌های حل اختلاف WTO با آمریکا پیرامون تعرفه‌های اضافی برای واردات محصولات فولادی و آلومینیومی شده است.

تحت مشاوره‌های اختلاف، دو طرف ۶۰ روز برای یافتن راه‌کار فرصت دارند سپس می‌توانند به نهاد حل اختلاف WTO مراجعه کنند.

ترامپ در انتقاد ازوضعیت روابط آمریکا با آنکارا، ماه جاری با دو برابر کردن تعرفه‌های واردات محصولات فولادی و آلومینیومی از ترکیه موافقت کرد و آن‌ها را به ترتیب به ۲۰ و ۵۰ درصد افزایش داد. آمریکا بزرگترین واردکننده فولاد جهان و ترکیه ششمین صادرکننده بزرگ فولاد به آمریکا است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵