کد مطلب: 80537
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
توصیف سالی استثنایی برای صنعت پتروشیمی
 
هفته ای که گذشت، شاهد افتتاح دو پروژه صنعت پتروشیمی و موضع گیری های وزیر نفت و معاون وزیر در امور پتروشیمی درباره اینده صنعت پتروشیمی بودیم؛ به طوری که وزیر نفت، امسال را سالی اسثنایی برای صنعت پتروشیمی ذکر کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۱
هفته ای که گذشت، شاهد افتتاح دو پروژه صنعت پتروشیمی و موضع گیری های وزیر نفت و معاون وزیر در امور پتروشیمی درباره اینده صنعت پتروشیمی بودیم؛ به طوری که وزیر نفت، امسال را سالی اسثنایی برای صنعت پتروشیمی ذکر کرد.
به گزارش نکونیوز، فاز ۲ پتروشیمی کارون و طرح پتروشیمی تخت جمشید روز ۱۸ بهمن با حضور معاون اول رییس جمهور در ماهشهر افتتاح شد. کارخانه پتروشیمی کارون اولین تولید کننده ایزوسیانات‌ها در خاورمیانه است. هزینه ارزی این طرح حدود ۳۰ میلیون یورو است که اعتبارات این طرح از محل فاینانس و منابع داخلی تامین شده است. ظرفیت این فاز از پتروشیمی کارون ۱۱۰ هزار تن در سال است که از این میزان ۴۰ هزار تن آن مربوط به تولید mdi است که برای اولین بار در کشور انجام می گیرد.
مجتمع پتروشیمی تخت جمشید نیز با ظرفیت تولید ۱۵۰هزار تن در سال انواع الاستومر با میزان اشتغالزایی مستقیم برای ۵۰۰ نفر و غیر مستقیم برای ۳ هزار نفر و با سرمایه‌گذاری ۱۰۰میلیون دلار معادل ۴۰۰ میلیارد تومان در مدت زمان ۱۹ ماه احداث شده است. ارزش کالاهای تولیدی و صادراتی این مجتمع حدود ۱۵۰ میلیون دلار است و در ۲ فاز اجرایی می‌شود و کلیه مراحل مهندسی ساخت و نصب واحدهای تولیدی با اتکا به دانش فنی و بومی به انجام رسیده است.
بیژن زنگنه در آیین بهره برداری از فاز ٢ پتروشیمی کارون و پتروشیمی تخت جمشید، امسال را سال استثنایی صنعت پتروشیمی دانست و گفت: افزایش تولید محصولات پتروشیمی سبب ایجاد ارزش افزوده بالاتر شده و در نتیجه تاثیر مثبت بر زندگی مردم داشته است. او به طرح های صنعت پتروشیمی که در دولت یازدهم به بهره برداری رسیده اند، اشاره کرد و گفت: طرح های پلی اتیلن خطی لرستان با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن، اسید سولفوریک ارومیه با ظرفیت ٥٠ هزار تن، پلی اتیلن خطی مهاباد با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن و طرح اوره و آمونیاک شهدای مرودشت با ظرفیت ١,٨ میلیون تن از طرحهای صنعت پتروشیمی هستند که امسال به بهره برداری رسیدند.
وی با اشاره به بهره برداری طرح پلی استایرن تخت جمشید با ظرفیت ٨٠ هزار تن و فاز ٢ پتروشیمی کارون که امروز انجام شد، افزود: فاز ٢ کاویان با ظرفیت یک میلیون و ١٠٠ هزار تن اتیلن، پلی استایرن انتخاب با ظرفیت ٢٥٠ هزار تن، پلی اتیلن سبک کردستان با ظرفیت ٣٠٠ هزار تن که تا چند روز دیگر آماده آفتتاح است، فاز ٣ پتروشیمی پردیس با ظرفیت ١,٧ میلیون تن آمونیاک و اوره و متانول کاوه با ظرفیت ٢.٣ میلیون تن به عنوان بزرگترین طرح متانول جهان از طرح هایی هستند که به زودی به بهره برداری خواهند رسید. 

هدف ۱۰۰ میلیون تن تولید پتروشیمی
مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، روز چهارشنبه به مناسبت دهه فجر، در کنفرانسی خبری به تشریح دستاوردهای صنعت پتروشیمی پرداخت. در این کنفرانس خبری که همزمان با یک ساله شدن دوران مدیریت او بر شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد، شاهدایی به پرسش نکونیوز درباره دستاوردهای خود در یک سال مدیریت پاسخ داد و برنامه های آتی پتروشیمی را تشریح کرد که مهمترین آن رسیدن به تولید ۱۰۰ میلیون تن در سال تا ۵ سال اینده بود. 
سخنان شاهدایی در کنفرانس خبری را در لینک های ذیل بخوانید:
دستاوردهای یک سال مدیریت بر NPC
۲۰ محور گزارش عملکرد پتروشیمی از زبان شاهدایی

آمادگی ایران برای تحویل گاز به امارات
یک سخن از مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مبنی بر آمادگی ایران برای تحویل گاز به امارات، بار دیگر موضوع قرارداد کرسنت را در رسانه ها مطرح کرد. علی کاردر روز شنبه در جمع خبرنگاران، گفت : ۲ هفته پیش به طور رسمی به امارات آمادگی خود را برای تحویل گاز اعلام کردیم. طرف اماراتی پاسخ داده که در حال بررسی شرایط فنی این موضوع است. قرارداد صادرات گاز به شرکت اماراتی طبق رای دادگاه زنده و جاری است. وی تاکید کرد: ایران محدودیتی برای صادرات گاز به امارات ندارد و به هر خریدار جدیدی که متقاضی باشد گاز می فروشد. کاردر در ادامه با اشاره به قرارداد کرسنت اظهار کرد: حدود دو هفته پیش به شرکت الهلال امارات (کرسنت) درخواست رسمی داده شد و اعلام کردیم آماده تحویل گاز به آنها هستیم و این شرکت در حال بررسی این مساله است. 

تفاهمنامه صادرات گاز به عمان
همزمان با طرح موضوع کرسنت، صادرات گاز به عمان نیز با مذاکرات زنگنه با طرف عمانی دوباره مطرح شد. چارچوب توافق ایران و عمان سه شنبه، ١٩بهمن ماه با حضور وزرای نفت ٢ کشور میان شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت عمان به امضا رسید. علی اصغر هندی، مشاور وزیر نفت و مسئول پیگیری مطالبات وزارت از طرف هیئت ایرانی و سیف حمد السلمانی، مدیرکل اکتشاف و تولید نفت و گاز وزارت نفت عمان از طرف هیئت عمانی این چارچوب توافق را برای ادامه فعالیت‌های پروژه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان امضا کردند. نمایندگان شرکت‌های توتال، شل، کوگس، میتسویی و یونیپر آلمان نیزکه پیشتر برای حضور در پروژه صادرات گاز ایران به عمان اعلام آمادگی کرده بودند و آبان‌ماه امسال نیز با مسئولان ایرانی در این زمینه مذاکره داشتند در این نشست حضور داشتند. بر اساس توافق سال ٢٠١٣ میان ایران و عمان، قرار است برای ١٥ سال روزانه ١,٥ میلیارد فوت مکعب گاز ایران از طریق یک خط لوله از بستر خلیج فارس به عمان صادر شود که با توجه به اهمیت راهبردی این پروژه سبب تحکیم روابط دو کشور و مناسبات انرژی در منطقه خاورمیانه می شود. وزیر نفت نیز از نهایی شدن روش انجام کار احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان میان دو کشور تا پایان ماه فوریه – دهم اسفند ماه - خبرداد.
گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید: 
جذاب‌ترین بازار گاز اطراف ایران و فرصت‌سوزی طولانی‌مدت

مصرف بی‌سابقه گاز در کشور
روز یکشنبه سخنگوی شرکت ملی گاز ایران از وصل شدن CNG جایگاه‌های استان‌های شمالی خبر داد و گفت: با این حال باید گفت مصرف گاز در کشور روز شنبه از ۵۳۶ میلیون مترمکعب گذشت که این میزان از مصرف در کشور بی‌سابقه بوده است. مجید بوجارزاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت گازرسانی به استان‌های شمالی کشور اظهار کرد: با مدیریتی که انجام شد و همکاری مردم گاز از غرب و شرق مازندران به این استان ارسال شده و ساعت ۸ شب گذشته CNG جایگاه‌ها و گاز مراکز خدماتی و بخش‌هایی که گازرسانی به آنها با محدودیت مواجه شده بود، وصل و محدودیت‌ها برطرف شد. وی در مورد میزان مصرف گاز در کل کشور اظهار کرد: میزان مصرف گاز در روز گذشته نسبت به روز جمعه هم بیشتر بود به طوری که مصرف گاز در روز جمعه ۲۸.۵ میلیون مترمکعب بود که این میزان تا ساعت ۱۲ شب گذشته به ۵۳۶ میلیون مترمکعب افزایش پیدا کرد که این میزان از مصرف تاکنون در کشور سابقه نداشته است. 

پالایشگاه آبادان دیگر زیان ده نخواهد بود
بیژن زنگنه دوشنبه، ١٨ بهمن ماه در آستانه آیین کلنگ زنی طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه نفت آبادان گفت: هم اکنون محصولات پالایشگاه آبادان ارزش بسیار پایینی دارد و ٤٠ درصد نفت خام با ارزش در فرآیند پالایش به نفت کوره تبدیل می‌شود و با قیمتی پایین تر از نفت خام فروخته می‌شود. پالایشگاه آبادان از نظر عملیاتی سالانه ٦٠٠ تا ٧٠٠ میلیون دلار ضرر دهی دارد. وزیر نفت همچنین گفت: با تکمیل طرح توسعه و تثبیت پالایشگاه آبادان، این پالایشگاه از یک پالایشگاه زیان‌ده به یک پالایشگاه سودده با ظرفیت پالایش روزانه ٣٦٠ هزار بشکه تبدیل خواهد شد. بر اساس قرارداد فاز یک طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه نفت آبادان که میان شرکت ایرانی و طرف چینی به ارزش ٢ میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار امضا شده عملیات اجرایی ساخت یک واحد مدرن با ظرفیت پالایش روزانه ٢١٠ هزار بشکه‎‎ آغاز می‎شود.
 گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید:
آماده شدن بخش پالایش کشور برای جهشی بزرگ

افتتاح ۵ فاز پارس جنوبی توسط رییس جمهور
بیژن زنگنه در برنامه تیتر امشب چهارشنبه شب شبکه خبر، درباره توسعه پارس جنوبی و گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان مخصوصا زاهدان به عنوان اهداف تحقق یافته وزارت نفت توضیح داد. وی در مورد فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی گفت: این فازها در اسفندماه توسط ریاست جمهوری به صورت رسمی افتتاح می‌شوند و به طور عمده در مدار قرار می‌گیرند.
متن کامل سخنان زنگنه در برنامه تلویزیونی را در لینک ذیل بخوانید: 
زنگنه در برنامه تیتر امشب چه گفت؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵