کد مطلب: 77667
 
IPC تا آخر 95
رقابت‌ نفتی شرکت‌های داخلی، غربی‌ها و چینی‌ها
 
مذاکرات زیرمجموعه‌های وزارت نفت با شرکت‌های خارجی وارد دور تازه‌ای شده است و شرکت‌های غربی نیز برای مطالعه میادین مختلف نفت و گاز کشور و در نهایت انعقاد قرارداد وارد گود شده‌اند. با این حال، هنوز با قاطعیت نمی‌توان گفت که اولین قرارداد بزرگ نفتی ایران با شرکت‌های خارجی چه زمانی امضاء می‌شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۹
مذاکرات زیرمجموعه‌های وزارت نفت با شرکت‌های خارجی وارد دور تازه‌ای شده است و شرکت‌های غربی نیز برای مطالعه میادین مختلف نفت و گاز کشور و در نهایت انعقاد قرارداد وارد گود شده‌اند. با این حال، هنوز با قاطعیت نمی‌توان گفت که اولین قرارداد بزرگ نفتی ایران با شرکت‌های خارجی چه زمانی امضاء می‌شود.
به گزارش نکونیوز، پس از شرکت‌های توتال و شل، شرکت او ام وی اتریش نیز رایزنی‌های خود با مقامات ایرانی را افزایش داده است. این شرکت برای توسعه دو میدان نفتی «بند کرخه» و «چشمه خوش» ابراز تمایل کرده است.
خبرها حاکی از این است که مذاکرات شرکت او ام وی و شرکت نفت مناطق مرکزی در «مرحله فنی» قرار دارد. پیش از این تفاهم‌نامه همکاری بین
شرکت‌های داخلی نیز چند وقتی است که درست بر توسعه میدان آزادگان جنوبی دست گذاشته‌اند. امروز سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفته است: آمادگی داریم در آزادگان به صورت کنسرسیوم با خارجی‌ها وارد شویم و شرایط کنسرسیوم را ما تعریف کنیم.
کنسرسیومی به رهبری توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا شده بود و هفته پیش نیز شل با امضای یک تفاهم‌نامه برای مطالعه سه میدان مهم، همه توجه‌ها را به خود جلب کرد.
رایزنی‌های شرکت‌های غربی برای حضور در صنعت نفت و گاز کشور به وضوح افزایش یافته است. با این حال هنوز مشخص نیست که اولین قرارداد در چارچوب IPC چه زمانی امضاء می‌شود. علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت در شهریور گفته بود که اولین مناقصه در چارچوب IPC اواخر مهرماه برگزار می‌شود. منظور کاردر از این مناقصه، مناقصه توسعه میدان آزادگان جنوبی بود.
با این حال، امروز شهنازی زاده مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران، گفت که مناقصه توسعه میدان آزادگان جنوبی احتمالاً نیمه اول سال ۲۰۱۷ برگزار می‌شود. کاردر هفته پیش در مراسم امضای تفاهم‌نامه با شل گفته بود که مناقصه توسعه میدان آزادگان، اوایل سال ۲۰۱۷ برگزار می‌شود.
شرکت‌های داخلی نیز چند وقتی است که درست بر توسعه میدان آزادگان جنوبی دست گذاشته‌اند. امروز سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفته است: آمادگی داریم در آزادگان به صورت کنسرسیوم با خارجی‌ها وارد شویم و شرایط کنسرسیوم را ما تعریف کنیم. پیش‌تر نیز محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام طی اظهارات مشابهی از وزرات نفت خواسته بود که کار توسعه میدان آزادگان جنوبی را به کنسرسیومی از شرکت‌های داخلی واگذار کند.
علاوه بر شرکت‌های داخلی و شرکت‌های غربی، چینی‌ها نیز همچنان علاقه‌مندند که سطح حضور خود در صنعت نفت ایران را افزایش دهند.
باید دید با وجود ملاحظات داخلی و خارجی اولین قرارداد در چارچوب IPC چه زمانی امضاء می‌شود. مسئولان وزارت پیش از این گفته بودند که تا آخر سال ۹۵ سه قرارداد امضاء می‌شود تا آخر سال اما تنها یک سه‌ماهه تقریباً بیشتر نمانده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵