داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 76677
 
600 روز در اسارت دزدان دریایی
 
۶۰۰ روز گذشته و هنوز خبری از آزادی‌شان نیست. ۲۱ ملوان ایرانی که به خاطر خراب شدن لنج‌شان وارد منطقه‌ی ممنوعه‌ی دزدان دریایی شدند،‌ حالا بیست و یک ماه تمام است که در سومالی جا مانده‌اند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۷

۶۰۰ روز گذشته و هنوز خبری از آزادی‌شان نیست. ۲۱ ملوان ایرانی که به خاطر خراب شدن لنج‌شان وارد منطقه‌ی ممنوعه‌ی دزدان دریایی شدند،‌ حالا بیست و یک ماه تمام است که در سومالی جا مانده‌اند. 
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، قرار بود در ازای ۳۵۰ میلیون تومان آزاد شوند اما واسطه‌ای که رساندن پول به دست ملوانان را برعهده داشت، تمام پول‌ها را برای خودش برداشت. حالا وضع ملوان‌های ماهیگیر آن‌قدر بالا گرفته که یک پویش (: کمپین) مردمی برای نجات‌شان راه افتاده است. پویشی که موضوع این گزارش شده تا شاید بتواند راهی برای نجات ملوانان پیدا کند.
داستان از چه قرار بود؟
بیست و یک ملوان ایرانی، مثل خیلی دیگر از ملوان‌های همشهری‌شان، در بهمن ماه ۱۳۹۳ از شهر کنارک به سمت آبهای آزاد راه افتادند. این بیست و یک نفر اهل کنارک، با لنج ابراهیم فروزانمهر که یکی از اعضای شورای شهر بود دل به دریا زدند. قرار بود چند ماهی در دریا صیادی کنند و وقتی به اندازه‌ی کافی پول به دست آوردند، با دست پر به خانه برگردند. اما هیچ‌وقت این اتفاق نیفتاد. لنجی که ماهیگیران سوار آن بودند، در اولین روزهای فروردین‌ماه دچار مشکل شد. موتور لنج در روز ششم فروردین‌ خاموش شد و موج دریا آنها را به محدوده‌ی دزدان دریایی سومالیایی فرستاد، منطقه‌ای که کابوس خیلی از ماهیگیران آزاد است. ماهیگیران کنارکی که بعد از دو ماه ماهیگیری در راه بازگشت به خانه بودند، گرفتار دزدان دریایی شدند که آنها را دست و پا بسته، به کشور سومالی منتقل کردند و تا امروز عده‌ای از آنها هنوز در چنگال دزدان اسیر هستند.
سرنوشت ملوانان ایرانی به کجا می‌رسد؟
آنها در روز اولی که دزدیده شدند، یعنی در روز ششم فروردین‌ماه ۲۱ نفر بودند. هشت نفر از آنها به خاطر وضعیت نامناسب بهداشتی و خوراکی فوت کردند. ۴ نفرشان با کمک دولت سومالی موفق به فرار شدند. یک نفر دیگر هم به تنهایی پا به فرار گذاشته و بعد از چند روز پیاده‌روی ممتد، بعد از رسیدن به موگادیشو- پاتخت سومالی- با کمک دولت این کشور آفریقایی- به ایران منتقل شده است. حالا بعد از این همه مدت، ۴ نفر دیگر هنوز در چنگال دزدان دریایی اسیر مانده‌اند. دزدان سومالیایی برای آزادی چهار نفر از آنها درخواست ۱۵۰ هزار دلار و برای ۴ نفر دیگر ۳۰ هزار دلار درخواست کرده‌اند. این‌طور که پروین صباحی، همسر یکی از ملوانان به رسانه‌ها گفته، ۳۵۰ میلیون از این پول یک‌بار به حساب واسطه‌ای واریز شد تا آن را به دست دزدان برساند. اما واسطه تمام پول را برای خودش برداشت. حالا خانواده‌های نزدیکان دیگر پولی برایشان نمانده که بتوانند آن را برای دزدان بفرستند و آزادی شوهران‌شان را بخرند. خانم صباحی، دراین‌باره می‌گوید: «ما یک خانه داریم که ۴۰ میلیون تومان می‌ارزد. سه دختر هم دارم که خرج‌شان با من است. با این حساب، چطور می‌توانم پولی برای آزادی آنها پرداخت کنم؟»
آیا نجات پیدا می‌کنند؟
دزدان دریایی هرچند بسیار خطرناک هستند و دوز و کلک‌های فراوانی برای آزار و اذیت اسیران‌شان دارند اما تلاش‌های بین‌المللی توانسته در اکثر اوقات برضد آنها و به نفع اسیران رقم بخورد. این‌بار هم که چندین ماه از آن اتفاق گذشته، گروهی از مردم پویشی را راه‌ انداخته تا از جواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ی کشورمان بخواهند به این وضعیت توجه ویژه‌ای داشته باشد. در متنی که درباره‌ی این پویش منتشر شده، بعد از نوشتن خلاصه‌ای از وضعیت ملوان‌ها آمده است: «متاسفانه این موضوع از افکار عمومی کشور پنهان مانده است و نشانی هم از اقدامی از سوی وزارت امور خارجه تا کنون دیده نشده است، شاید هم اقدامی صورت نگرفته است.» در بخش دیگری از این نامه، نویسندگان، ظریف را خطاب قرار داده و از او درخواست کمک کرده‌اند:‌«شما که دیپلماتی سابقه‌دار و متخصص در حقوق بین‌الملل هستید اذعان می‌نمایید که یکی از وظایف وزارت خارجه هر کشوری دفاع از حق حیات و منافع شهروندان کشور در خارج از مرزها است. و شما نیز چون بسیاری از شهورندان شاهد تلاش وسیع دیپلمات‌های وزارت خارجه کشورهای مختلف در دفاع از آزادی شهروندان خود در خارج از مرزها بوده‌اید، تا حدی که مثلا آمریکایی‌ها لحظه‌ای از پیگیری سرنوشت ماموران جاسوس خود نیز غفلت نمی‌نمایند. حال چه شده است که دستگاه روابط خارجی جمهوری اسلامی، تاکنون اقدامی برای آزادی این صیادان زحمتکش که از اصیل‌ترین ایرانیان و مرزبانان دریاهای کشور هستند ننموده است و یا حداقل افکار عمومی را در جریان نگذاشته است و چگونه است که نیروی دریایی راهبردی ارتش که حافظ مرزهای ماست از نجات جان فرزندان ایران عاجز مانده است.»
درخواست نویسندگان پویش مردمی از وزارت امورخارجه‌ی ایران دو چیز است: «اول این‌که، گزارشی از وضعیت این صیادان زحمتکش و اسیر به افکار عمومی ارائه نمایید. دوم، ۲. تمام تلاش خود و توان دولت و حتی نیروهای مسلح مقتدر کشور را برای آزادی این شهروندان بلوچ ایرانی به کار بندید.»
آیا این نامه آن‌طور که نویسندگانش می‌خواهند ثمری خواهد داشت یا نه؟ نمایندگان شهرستان‌های محل زندگی ملوان‌ها هنوز به تلفن خبرنگاران پاسخ نمی‌دهند اما حالا وزیر امورخارجه احتمالا می‌تواند با رایزنی‌هایش حوادثی شادمان‌کننده‌ای را رقم بزند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵