داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84317
 
توزیع بنزین یورو ۴ در ۴۰ شهر ایران
 
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر اینکه در سال ۹۵، ۱۵ خط تولید خودروی جدید را به دلیل عدم رعایت استانداردها اجازه شماره‌گذاری ندادیم، گفت: در حال حاضر در ایران موتورسیکلت‌ها با استاندارد یورو۳ و انژکتوری تولید می‌شوند همچنین ۹۰۰ هزار خودروی فرسوده را طی سه سال اخیر از رده خارج و با خودروهای استاندارد جایگزین کرده‌ایم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر اینکه در سال ۹۵، ۱۵ خط تولید خودروی جدید را به دلیل عدم رعایت استانداردها اجازه شماره‌گذاری ندادیم، گفت: در حال حاضر در ایران موتورسیکلت‌ها با استاندارد یورو۳ و انژکتوری تولید می‌شوند همچنین ۹۰۰ هزار خودروی فرسوده را طی سه سال اخیر از رده خارج و با خودروهای استاندارد جایگزین کرده‌ایم.


به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در بیستمین همایش روز جهانی آسم که در بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد با اشاره به شعار این روز جهانی (هوای بهتر، تنفس بهتر)گفت: عنوان این روز به معضل جدی جهانی آلودگی هوا اشاره می‌کند که تبعات گسترده‌ای مانند افزایش بیماری‌های تنفسی و قلبی عروقی دارد.

وی ضمن تاکید بر رابطه کودکان با محیط طبیعی اظهارکرد: از اقدامات موثر سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه ایجاد مدارس طبیعت بوده است. در حال حاضر ۴۰ مدرسه طبیعت در ایران داریم که سبب افزایش رابطه کودکان با طبیعت شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در ایران در سال ۵۵ اولین گزارش آلودگی هوا را دکتر تقی ابتکار به دولت وقت ارائه داد،گفت: برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در سال ۷۹ تصویب شد. متاسفانه در سال ۷۴ وقفه‌ای در این برنامه اتفاق افتاد و ما مجددا از سال ۹۲ رسیدگی به این طرح را در اولویت کار خود قرار دادیم.

ابتکار ضمن اظهار اینکه قرار بود بر اساس برنامه جامع کاهش آلودگی هوا از سال ۸۴ تا سال ۸۶ استاندارد سوخت به یورو۴ ارتقا یابد،اظهارکرد: متاسفانه در مقطعی به دلیل تحریم‌ها اقدام به تولید بنزین به منظورخودکفایی کردند که بنزن زیادی داشت و این میزان در هوای کلانشهرها بالاتر از حد استاندارد بود. از سال ۹۲ مجددا برنامه جامع کاهش آلودگی هوا را بازنگری کردیم و بر اساس این برنامه توانسته‌ایم حدود مجازمعاینه فنی را اصلاح کنیم و سن معاینه فنی را از پنج به چهارسال کاهش دهیم. پالایشگاه‌ها را به استفاده از سوخت یورو۴ ونیروگاه‌های کشور را به استفاده از گاز طبیعی ملزم کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه سال ۹۲، ۴۵ درصد از نیروگاه‌ها مازوت مصرف می‌کردند تصریح کرد: این میزان در سال ۹۵ به هشت درصد رسید و امیدواریم که در سال ۹۶ به صفر کاهش پیدا کند.

ابتکار با اشاره به اینکه در حال حاضر در ۴۰ شهر ایران بنزین یورو۴ توزیع می‌شود، تصریح کرد: امیدواریم با افتتاح پالایشگاه خلیج فارس توزیع بنزین یورو۴ به تدریج به همه شهرها گسترش پیدا کند. بعد از اجرای برنامه‌هایی مانند توزیع بنزین یورو۴ و حذف بنزین پتروشیمی، وزارت بهداشت مطالعاتی را انجام داد و مشخص شد که روند بیماری‌های منتسب به آلودگی هوا رو به کاهش است.

وی با اشاره به شرایط آلودگی هوا در اهواز گفت: به دلیل شرایط مختلف مانند تغییر اقلیم افزایش وقوع پدیده‌های گرد و غبار را شاهد هستیم. با پیگیری جمهوری اسلامی ایران سال ۲۰۱۵ اولین قطعنامه سازمان ملل در مورد مقابله با طوفان‌های گرد و غبار تصویب شد و امسال اولین اجلاس جهانی سازمان ملل در موضوع مقابله با گرد و غبار در تهران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سوخت مازوت را از دو نیروگاه اصفهان حذف کردیم گفت: در سال ۹۵ در اصفهان ۲۸۷ روز سالم داشتیم، همچنین در سال ۹۵ شیراز هیچ روز ناسالمی نداشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵