داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 88142
 
تاکیدبر توجه به ارائه خدمات عمومی
 
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با تاکید بر توجه به ارائه خدمات عمومی و تامین نیاز شهروندان توسط دولت، گفت: ١٢ وزارتخانه به طور مستقیم در عرصه ارائه خدمات عمومی فعالیت می کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۳
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با تاکید بر توجه به ارائه خدمات عمومی و تامین نیاز شهروندان توسط دولت، گفت: ١٢ وزارتخانه به طور مستقیم در عرصه ارائه خدمات عمومی فعالیت می کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، جمشید انصاری در همایش ملی تعالی خدمات عمومی، بدون اشاره به نام این وزارتخانه ها، افزود:ارائه خدمات عمومی مورد نیاز مردم، پس از حفظ سرزمین و تامین امنیت ملی ، مهمترین وظایف دولت هاست که در اسناد فرادستی و تکالیف قانونی کشور بیشترین توجه به ارائه خدمات عمومی شده است.
وی ادامه داد: بخش عمده ای از اصول متعدد قانون اساسی مربوط به ارائه خدمات عمومی است و جزو تکالیف حاکمیت محسوب می شود.
رئیس سازمان امور اداری و استخدامی اضافه کرد: آنچه به عنوان دانش در حقوق اداری تعریف می شود، فعالیت ها، شیوه ها، نوع اقداماتی است که توسط دولت ها برای ارائه خدمات عمومی انجام می گیرد.
انصاری با ارائه تعریف کلی از خدمات عمومی گفت: خدمات عمومی به معنای فعالیت های عام المنفعه ای است که توسط حاکمیت و از طریق نهادهای دولتی، عمومی و اشخاص حقیقی و حقوقی تحت نظر دولت به مردم ارائه می شود و ٢ ویژگی عام المنفعه بودن و تامین هزینه های خدمات عمومی توسط دولت همواره باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: تامین نیازهای عمومی جامعه توسط دولت ها و شیوه های ارائه خدمات، نوع وظایف و اقدامات دولت ها و دستگاه های وابسته به دولت برای ارائه خدمات عمومی همواره در حال تغییر و تحول است اما اصول حاکم بر ارائه این نوع خدمات تغییر نمی کند.
انصاری با تاکید بر اصل برابری و بی طرفی در ارائه خدمات عمومی افزود: همه افراد جامعه فارغ از قومیت، مذهب، اعتقادات و گرایشات سیاسی و فکری حق بهره مندی از خدمات عمومی را دارند و در اصول سوم، نوزدهم، بیستم، بیست و نهم، سی ام، سی و چهارم و چهل و سوم قانون اساسی بر این مهم تاکید شده است.
وی درباره اصل استمرار و تدوام ارائه خدمات عمومی گفت: اساسا این خدمات چون به نیازهای مردم مربوط است، مربوط به دولت و یا دوره تاریخی خاصی محدود نمی شود و همواره باید بدون وقفه و مستمر در اختیار مردم قرار گیرد.
انصاری اظهار کرد: اصل روز آمد بودن خدمات عمومی و ارائه خدمات باکیفیت، اصل تقدم خدمات عمومی به سایر خدمات، اصل رایگان بودن و مشارکت مردم در خدمات عمومی نیز از جمله اصولی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی یادآور شد: دولت ها برای اداره و اجرای امور باید تمهیدات و مقررات لازم را به گونه ای وضع کنند تا در جهت ارائه خدمات عمومی متعالی پیش برویم.
انصاری درباره مشارکت مردم در ارائه خدمات عمومی گفت: هرچه دولت ها به سوی دولت رفاه پیش بروند، سهم بیشتری از تامین خدمات عمومی دارند و طبعا دریافتی بیشتری در قالب مالیات، عوارض و صرف منابع ملی برای تامین خدمات عمومی خواهند داشت.
رئیس سازمان امور اداری و استخدامی درباره تامین هزینه های خدمات عمومی افزود: گاهی به دلیل بوروکراسی های حجیم نظام اداری، هزینه اداره خدمت رسانی عمومی بر ارائه خدمات عمومی می چربد که لزوم تحول نظام اداری در این زمینه احساس می شود و چالاک سازی نظام اداری، کاهش هزینه ها و ارتقای بهره وری در همین راستا انجام می شود.
همایش ملی تعالی خدمات عمومی با حضور دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، دبیرکل یونسکو در ایران، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و جمعی از صاحب نظران، استادان و دانشجویان حوزه مدیریت در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی در حال برگزاری است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵