کد مطلب: 84272
 
بازار پتروشیمی در مسیر احیاء
جزئیات افزایش 80 درصدی سود سابیک
 
سابیک، بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی عربستان، گزارش داده که سود خالص‌اش در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، ۸۰ درصد نسبت به همین دوره در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است. پیش از این نیز بزرگ‌ترین شرکت‌های پتروشیمی دنیا، یعنی باسف آلمان و داو کمیکال آمریکا، از افزایش سود خود در سه ماهه نخست ۲۰۱۷ خبر داده بودند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۸
سابیک، بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی عربستان، گزارش داده که سود خالص‌اش در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، ۸۰ درصد نسبت به همین دوره در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است. پیش از این نیز بزرگ‌ترین شرکت‌های پتروشیمی دنیا، یعنی باسف آلمان و داو کمیکال آمریکا، از افزایش سود خود در سه ماهه نخست ۲۰۱۷ خبر داده بودند.
به گزارش نکونیوز، سابیک میزان سود خالص خود در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ (منتهی به ۳۱ مارس) را ۵.۲۴ میلیارد ریال سعودی (معادل ۱.۳۹ میلیارد دلار) اعلام کرده است. سود خالص بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی خاور میانه در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶، ۲.۹۱ میلیارد دلار بوده است.
افزایش قیمت نفت و به تبع آن افزایش قیمت محصولات پتروشیمی و همچنین افزایش تقاضا برای این محصولات از جمله دلایل افزایش سود شرکت سابیک بوده است.
میزان فروش شرکت سابیک نیز در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، ۱۰ درصد افزایش یافته و به ۳۶.۹۵ میلیارد ریال سعودی رسیده است.
به نظر می‌رسد بازار پتروشیمی مجددا رونق گرفته است. سابیک از میانه سال 2014 تا آخرین سه ماهه سال 2016، مرتباً با کاهش سود مواجه بود که حالا این روند تغییر کرده است.
سابیک، بزرگ‌ترین شرکت حاضر در بازار بورس عربستان سعودی و خارو میانه است. ۷۰ درصد سهام سابیک متعلق به دولت عربستان سعودی و ۳۰ درصد آن در اختیار بخش خصوصی است. این شرکت در حال حاضر دومین تولیدکننده اتیلن گلایکول و سومین تولیدکننده پلی اتیلن در دنیاست. در کنار این‌ها سابیک حجم قابل توجهی پلی پروپیلن تولید می‌کند و چهارمین تولیدکننده این محصول در دنیاست.
سابیک در حال حاضر در بیش از ۵۰ کشور دنیا فعال است و بیش از ۴۰ هزار نفر در نقاط مختلف دنیا برای آن کار می‌کنند.
پتروشیمی کیان عربستان نیز که سال گذشته ضرر ۱۹۵ میلیون ریالی بر جای گذاشته بود، در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ به مسیر سودآوری بازگشته و سود آن به ۲۶۵.۵ میلیون ریال سعودی رسیده است.
پیش از این نیز شرکت داو کمیکال، بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده مواد شیمیایی در آمریکا گزارش داده بود که سود خالص این شرکت در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، ۲۸ درصد نسبت به سه ماهه ۲۰۱۶ افزایش یافته و به ۱.۲۷ میلیارد دلار رسیده است. میزان فروش این شرکت نیز در سه ماهه نخست ۲۰۱۷، ۱۳.۲ میلیارد دلار عنوان شده است.
شرکت آلمانی باسف، بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد شیمیایی در جهان نیز گزارش داده بود که سود خالصش در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، ۲۳ درصد نسبت به همین دوره در سال ۲۰۱۶، افزایش یافته و به ۱.۸۶ میلیارد دلار رسیده است. میزان فروش شرکت باسف در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، ۱۶.۸۶ میلیارد یورو اعلام شده که افزایش ۱۹ درصدی را نسبت به سه ماهه نخست ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.
سابیک در سالیان گذشته توجه خود را به بازارهای خارج از عربستان نیز معطوف کرده و سرمایه‌گذاری خود در کشورهایی نظیر چین و آمریکا را افزایش داده است. سابیک سعی کرده در خارج از عربستان از طریق خرید و ادغام شرکت‌ها طیف متنوع‌تری از محصولات را تولید کند و از منابع ارزان خوراک در سایر کشورها بهره ببرد.
در آخرین تلاش‌ها برای افزایش کسب و کار در خارج از عربستان سعودی، سابیک و اکسان موبیل آمریکا ماه گذشته توافق کردند که در سن پاتریسیو در ایالت تگزاس آمریکا با سرمایه‌گذاری بیش از ۹ میلیارد دلاری یک مجتمع پتروشیمی احداث کنند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵