کد مطلب: 83642
 
از فاز 11 پارس جنوبی تا میدان گازی فرزاد ب
قفل قراردادهای جدید نفتی گشوده می‌شود؟
 
در صورتی که توتال قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را (تا یک ماه آینده و یا حتی مدتی طولانی‌تر) امضاء کند، رویه ایران‌هراسی دولت ترامپ رسماً در میان اروپایی‌ها از کار خواهد افتاد و زمینه برای حضور سایر شرکت‌های اروپایی در بازار ایران نیز فراهم خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۷
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت امروز گفت که قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی تا یک ماه دیگر با توتال فرانسه امضاء می‌شود. پیش از این، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته بود قرارداد با توتال تا آخر فروردین امضاء می‌شود که چنین چیزی عملاً محقق نشد. باید دید بازی پیچیده امضای اولین قرارداد در قالب IPC همچنان می‌خواهد ادامه داشته باشد یا خیر.
به گزارش نکونیوز، از اواخر شهریور ۹۵ تاکنون مکرراً مدیران مختلف در شرکت ملی نفت ایران یا وزارت نفت می‌گفتند که اولین قرارداد در چارچوب IPC به زودی امضاء می‌شود. موعدهای مختلفی برای امضای قرارداد یا برگزاری مناقصه در چارچوب قراردادهای جدید نفتی عنوان می‌شد که همه این موعدها تاکنون بدون نتیجه سپری شده‌اند.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون بازرگانی و بین‌الملل وزیر نفت امروز در مصاحبه با ایسنا در مورد قرارداد با توتال گفته است: این شرکت منتظر تحولاتی در واشنگتن بود که این تحولات رخ داد و توتال مذاکرات خود را برای عقد قرارداد ادامه می دهد. وی گفته «زمان امضای قرارداد بستگی به این دارد که چقدر آماده باشیم و نوشتن متن قرارداد چقدر طول بکشد. فکر می‌کنم امضای قرارداد نباید بیشتر از یک ماه طول بکشد.»
پاتریک پویان مدیرعامل توتال در اواخر بهمن ماه ۹۵ در حالی که یک‌ماه از ریاست جمهوری ترامپ می‌گذشت، گفته بود: توتال در صورتی در فاز ۱۱ پارس جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند که رئیس جمهور جدید آمریکا همچنان به تعلیق تحریم‌ها ادامه دهد.
امیرحسین زمانی‌نیا واضحاً به تمدید تعلیق تحریم‌ها از سوی واشنگتن اشاره می‌کند. توتال پیش از این امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را به پایبندی ترامپ به تعهدات برجامی آمریکا منوط کرده بود.
بنا به قوانین آمریکا، دولت این کشور باید هر سه ماه طی گزارشی به کنگره تصدیق کند که ایران به تعهدات خود در برجام وفادار مانده است و به این ترتیب تعلیق تحریم‌های ایران را برای دوره سه ماهه پیش رو تمدید نماید. دولت ترامپ ارسال گواهی عمل ایران به تعهداتش را تا آخرین ساعات منقضی شدن این دوره سه ماهه، به تعویق انداخت اما در نهایت این گواهی را چهارشنبه ۳۰ فروردین به کنگره ارسال کرد. این اولین بار بود که دولت ترامپ، تعلیق تحریم‌ها را تمدید می‌کرد.
(تحلیل نکونیوز در این‌باره را در لینک زیر بخوانید: ترامپ تعلیق تحریم‌ها را تمدید کرد؛ حالا توتال قرارداد فاز ۱۱ را امضاء می‌کند؟)
دولت ترامپ علی‌رغم اینکه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را برای سه ماه دیگر ادامه داد، اما همزمان با لحنی خصمانه اعلام کرد که بازنگری در توافق هسته‌ای را در دستور کار قرار داده است. دولت ترامپ عامدانه با استفاده از لحنی تند، موضع آمریکا در قبال تحریم‌های ایران را مبهم و نامشخص جلوه می‌دهد تا شرکت‌های اروپایی نتوانند برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران تصمیم بگیرند.
در صورتی که توتال قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را (تا یک ماه آینده و یا حتی مدتی طولانی‌تر) امضاء کند، رویه ایران‌هراسی دولت ترامپ رسماً در میان اروپایی‌ها از کار خواهد افتاد و زمینه برای حضور سایر شرکت‌های اروپایی در بازار ایران نیز فراهم خواهد شد.
فاز ۱۱ پارس جنوبی تنها فاز این میدان عظیم گازی است که سرنوشت توسعه آن هنوز مشخص نیست. پیش از این یک بار در سال ۷۹ برای توسعه این فاز با شرکت توتال مذاکراتی صورت گرفت که در نهایت به عقد تفاهم‌نامه و قرارداد نیز منجر شد.
با این حال توتال در سال ۸۷ به دلیل تشدید تحریم‌ها و اختلاف بر سر قیمت قرارداد، فاز ۱۱ را رها کرد و از ایران خارج شد. پس توتال، توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به شرکت سی ان پی سی چین واگذارد شد که این شرکت نیز پس از ۵۰ ماه در سال ۹۱ خلع ید و از فاز ۱۱ اخراج شد.
(سیر تحولات فاز ۱۱ پارس جنوبی را در قالب اینفوگرافی از این‌جا ببینید: اینفوگرافی؛ حضور مجدد توتال در پارس جنوبی؟)

میدان گازی فرزاد ب
به جز فاز ۱۱ پارس جنوبی یک میدان گازی مشترک دیگر در خلیج فارس به نام میدان فرزاد ب وجود دارد که سرنوشت توسعه آن همچنان مشخص نیست.
پیش از این تصور همگانی این بود که یک شرکت هندی که در اکتشاف این میدان نیز مشارکت داشته است، توسعه این میدان را انجام خواهد داد. حتی گفته می‌شد که رئیس جمهور ایران قول واگذاری توسعه این میدان را به نخست وزیر هند داده است.
اما در یک ماه گذشته بود که اختلافات ایران و هند بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب علنی شد. هندی‌ها به قصد اعمال فشار بر ایران برای واگذاری توسعه میدان گازی فرزاد ب، اعلام کردند که واردات نفت از ایران را ۲۰ درصد کاهش می‌دهند. رویترز خبر داده که هندی‌ها در ماه آینده میلادی (ماه مه) واردات نفت از ایران را به پایین‌ترین حد در یک سال گذشته خواهند رساند.
مقامات هندی در جلسه با یکی از نمایندگان شرکت ملی نفت ایران گفته‌ بودند که هند قصد دارد واردات نفت خود از ایران را از ۲۴۰ هزار بشکه در روز به ۱۹۰ هزار بشکه در روز برساند.
ماجرای پیشنهادات هندی‌ها برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، سر دراز دارد. در آخرین تحولات، رسانه‌های هندی گزارش داده بودند که شرکت هندی او ان جی سی ویدش برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، یک طرح توسعه جدید به شرکت نفت فلات قاره ایران پیشنهاد داده که ارزش آن ۳ میلیارد دلار است. طرح توسعه این شرکت، تأسیسات مایع‌سازی گاز و تبدیل آن به ال ان جی را شامل نمی‌شود. با این حال، پیشتر گفته می‌شد که طرح شرکت هندی علاوه بر توسعه میدان فرزاد ب، تبدیل گازی تولیدی در این میدان به ال ان جی را نیز شامل می‌شود.
شرکت او ان جی سی ویدش، قبل از ارائه طرح توسعه ۳ میلیارد دلاری، برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری پیشنهاد داده بود که ۵ میلیارد آن هزینه توسعه میدان و ۵ میلیارد دیگر هزینه تبدیل گاز تولید شده به ال ان جی بود.
رسانه‌های هندی در پاییز سال گذشته گزارش داده‌ بودند که ایران برآورد ۵ میلیارد دلار هزینه برای توسعه این میدان را بالا می‌داند و معتقد که توسعه این میدان به این میزان سرمایه‌گذاری نیاز ندارد. هندی‌ها در مقابل می‌گفتند که مقایسه میدان فرزاد ب با پارس جنوبی درست نیست، چرا که فرزاد ب پیچیده‌تر از پارس جنوبی است و سولفور بالاتری دارد.
زنگنه در اواسط فروردین در واکنش به اعمال فشار هندی‌ها خود وارد گود شده بود و به صراحت گفته بود که پیشنهاد هندی‌ها قابل قبول نبوده و چیزی عاید ایران، نمی‌کرده است.
ایران در عمل نیز اقدامات هندی‌ها را تلافی کرد. شرکت ملی نفت ایران پیش از این به پالایشگاه‌های هندی ۹۰ روز مهلت می‌داد تا پول نفت خام خریداری شده از شرکت ملی نفت ایران را پرداخت کنند. اما دوره پرداخت پول نفت خریداری شده هم‌اکنون به ۶۰ روز کاهش یافته و پالایشگاه هندی باید زودتر با شرکت ملی نفت ایران بابت محموله‌های خریداری شده تسویه حساب کنند.
ایران همچنین تخفیف داده شده به مشتریان هندی خود را بابت حمل نقل نفت از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد کاهش داده و این امر نیز هزینه‌های پرداختی توسط پالایشگاه‌های هندی را افزایش می‌دهد.
وزیر نفت دیروز در مورد مذاکره با هندی‌ها برای توسعه میدان گازی فرزاد ب گفته بود: برای مذاکره با هندی‌ها زمان زیادی صرف کردیم اما چیزی از مذاکره با هندی‌ها عاید کشور نمی‌شود. البته هنوز نمی‌گوییم مذاکرات شکست خورده و نتیجه مذاکرات بستگی به نظر طرف مقابل دارد.
زنگنه از تمایل گاز پروم روسیه برای توسعه میدان گازی فرزاد ب خبر داده و گفته بود: گازپروم هم برای توسعه میدان فرزاد اعلام آمادگی کرده است. همچنین ممکن است در این میدان یک چاه اکتشافی حفر کنیم یا به روشی غیرمتعارف این میدان را توسعه دهیم؛ روشی مانند EPCF.
میدان گازی فرزاد ب در فهرست اولویت‌های IPC قرار داشت اما سرنوشت قرارداد این میدان همچنان نامشخص است.
باید دید چه زمان با امضای اولین قرارداد در قالب IPC، قفل این قراردادها گشوده می‌شود. مقامات شرکت ملی نفت و وزارت نفت مدتی است که چنین وعده‌ای را مطرح می‌کنند. باید دید این وعده چه زمان عملی می‌شود.
برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵