کد مطلب: 13892
 
سخنی با نامزدهای محترم ریاست جمهوری یازدهم
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۹
محمود خاقانی *
من رای دهنده مستقل از بازی ائتلاف شماره ها خسته واز شنیدن شعار ها و قول های خوش ظاهر بیزار شده ام. دولت نهم و دهم هرچه شعار من فریب دهنده بود را برای انتخاب شدن به کار گرفتند و در این روزها هم شعارهائی را مستقیم و غیرمستقیم مطرح می کنند که گویا در هشت سال گذشته اموراجرائی کشور در دست آنها نبوده است .
یکی از اعضای دولت نهم و دهم که برای انتخاب شدن آقای احمدی نژاد زحمت زیادی کشید در رابطه با وضع امروز کشورچنین گفته است : " رشوه در کشور بیداد می‌کند، در برخی ادارات و محاکم ما ابتدایی‌ترین کار مردم بدون پرداخت پول انجام نمی‌شود... مقدار نقدینگی در ابتدای دولت نهم ۶۰ هزار میلیارد تومان و اکنون پس از گذشت حدود هشت سال ۵۶۰ هزار میلیارد تومان است .این وضعیت سبب شده است به عوض اینکه پول ما در بورس سالم به سمت هدایت برای پشتیبانی از تولید برود به سمت اقتصاد زیرزمینی و دلالی گرایش پیدا کرده است... بنیاد پهلوی سابق که در جای جای این مملکت اموال دارد بعد از انقلاب اسلامی تبدیل به بنیاد علوی شد ولی اسما" شد، آیا رسما" هم شد؟ نظام علوی یعنی اگر مالی به ناحق وارد شود باید به‌جای اصلش برگردد، الان صدها هزار هکتار زمین‌های زراعی، باغات و واحدهای مسکونی و تجاری مردم در این بنیاد است، اموال این بنیاد زمان پهلوی به زور و کلاه‌برداری از مردم گرفته شده است، حال اگر مردم بخواهند مطالبه کنند، می‌گویند اگر سند می‌خواهید باید پولش را به قیمت روز بدهید..."
هشت سال پیش نظیرهمین حرفها را زدند و من و ما را برای گرفتن رای مان نگویم فریب دادند، بهتر است بگویم متقاعد کردند که به جناب آقای احمدی نژاد رای بدهیم. اینک دولت دهم برخلاف دولت نهم که مدعی بود تحریم ها جز کاغذ پاره ای بیش نیستند ،اخیرا" مدعی شده است که همه گرفتاریهای اقتصادی تقصیر تحریم های اقتصادی است. من فریب خورده و یا متقاعد شده برای رای دادن به دولت محترم نهم و دهم عرض می کنم چنانچه مطالعه و بررسی علمی شود خواهیم دید که اینطور نیست. در واقع تحریم های اقتصادی به نفع کشور شد.
چگونه؟ مثلا" قطع ارتباط بانکی کشور با نظام بانکی اروپا و آمریکا حدود پنج سال پیش (سال ۲۰۰۸ میلادی ) که اقتصاد و نظام بانکی غرب با بحران روبرو شد تاثیری روی نظام بانکی و اقتصاد کشورما نداشت. علاوه برآن مشکلات مرتبط با تحریم ها و درآمد های نفتی کشور در دوران جنگ تحمیلی و بعد از آن در مقام مقایسه با امروز صدها برابر بیشتر بود. آنچه در این چند سال اخیر به ما ضربه زد و می زند ضعف مدیریت دولتی ، فساد بانکی ، فساد اداری ، رشوه خواری و غیره بود و هست.
خطاب به نامزدهای محترم انتخابات ریاست جمهوری یازدهم توصیه می کنم که متوجه این واقعیت باشید که من رای دهنده این بار که فتنه و انحراف را تجربه کرده ام خیلی مراقب هستم که فریب نخورم و در رای دادن بسیار سبک وسنگین خواهم کرد و چنانچه قانع نشوم که کدامتان قابل اعتماد هستید ، راست می گوئید و برنامه برای رفع مشکلات کشوردارید ، شاید بعنوان رای عدم اعتماد به شما رای من در صندوق هیچ اسمی روی آن نوشته نشده باشد.
داوطلبان ریاست دولت یازدهم بطور مثال بفرمائید که برای مشکلات ذیل چه برنامه ای دارید:
۱- برای کمک به روی کارآمدن دولت نهم مجلس هفتم قیمت سوخت را به بهانه جلوگیری از رشد تورم لیتری هشتاد تومان تعیین کرد و اجازه نداد برنامه حذف تدریجی یارانه های سوخت دولت های قبلی اجرا شود. متعاقبا" مجلس های بعدی با دولت نهم همراهی کردند و اینک مجلسیان محترم پذیرفته اند که برنامه حذف یارانه های سوخت و به اصطلاح هدف مند کردن یارانه ها ی سوخت را دولت دهم بد مدیریت و اجرا کرده است. اینروزها طرح افزایش قیمت سوخت به تورم دامن می زند. بنابراین، دولت یازدهم باید از همین حالا بگوید که چه برنامه ای برای تقویت مدیریت در صنعت نفت و کاهش هزینه در تولید نفت وانرژی وقیمت سوخت برای مصرف کننده که موتور اقتصاد و تولید را به حرکت در می آورد دارد؟
۲- آیا می توان اقتصاد کشور را به وضعی باز گرداند که در اوائل دولت نهم بود؟
۳- یکی از نامزد های محترم انتخابات ریاست جمهوری یازدهم که تا همین یکی دوسال قبل در دولت محترم نهم و دهم عضویت و سمت مهمی داشت گفته است : "بررسی‌ها در علل موفقیت اقتصادی کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد که حداقل ۸۰ درصد اقتصاد آنها دست بخش خصوصی و ۲۰ درصد دولتی است درحالی که در ایران این نسبت برعکس است."
من رای دهنده عرض می کنم که علت مشکلات در کشور ما این نیست که اقتصاد دولتی است و یا اینکه بخش خصوصی فعال نداریم . مشکل دولت در کشورما به کار گماردن مدیران بدلیل وابستگی فامیلی و گروهی و نداشتن تجربه تخصصی در سمت های کلیدی اقتصادی و صنعتی است. قانون خصوصی سازی در دولت نهم و دهم تبدیل به قانون مسیر سازی برای انتقال مالکیت دولت در بنگاه ها و کارخانه های صنعتی و تجاری سود دهنده به افراد و گروهای خاص شد. نظیر اختلاس بزرگ ویا همان ۳۰۰ نفری که رئیس دولت محترم دهم نام آنها را بیان نمی کند ولی مشکلات افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت خرید ریال را به گردن آنها می اندازد.
۴- نامزد ریاست دولت یازدهم باید من رای دهنده را متقاعد کند که با صنایع پردرآمدی نظیر مخابرات که بدست گروه های خاص تحت عنوان خصوصی سازی افتاده است وبه جای اینکه مثلا" شرکت مخابرات استان تهران "سهامی عام" باشد "سهامی خاص" شده است و خدمات شان را گران می فروشند و کم فروشی می کنند نظیر سرعت اینترنت و یا اینکه با ترفند های مختلف تلاش دارند امتیاز خطوط تلفنی که دولت های قبلی با فروش آنها به مردم سرمایه لازم برای توسعه صنعت مخابرات را جلب و جذب کردند سلب نمایند وبه هیچ کس پاسخگو نیستند، چه خواهد کرد؟ حقوق مصرف کننده و مشتری بی پناه صنعت مخابرات و صنایع نظیر آن که انحصاری هستند را چگونه حفظ خواهد کرد؟
۵- نامزدهای محترم ریاست جمهوری یازدهم برای ارتقاء دیپلماسی و روابط خارجی کشور چه برنامه ای دارند؟ در دولت نهم شعارهائی دادند که همگان را در تحریم ها علیه کشورما متحد کردند. ریاست محترم دولت دهم دراین اواخر در مقام مقایسه با دولت نهم تحریم ها را در مشکلات اقتصادی کشور موثر می دانند. تحریم کنند گان هم اظهارات ایشان را بازتاب می دهند و در جنگ روانی تحریم مرتبا" از تشدید تحریم ها سخن می گویند. لحن دولت دهم در این اواخر بسیار لطیف وطوری شده است که من رای دهنده تصور می کنم این شعار ها و حرفها همان شعار ها و حرفهائی است که مخالفان دولت دهم می دادند. بطورکلی ملی گرا و خود را در محدوده مرزهای ایران تعریف می کند و شعار مدیریت جهانی دولت نهم را فراموش کرده است. دائما" از برگزاری انتخابات آزادو ...سخن می گوید و من رای دهنده را دچار تردید کرده است که نکند در انتخابات قبلی که این دولت محترم انتخاب شد من آزاد برای رای دادن نبودم ؟ خلاصه مطلب اینکه من رای دهنده نگران تاثیر و نفوذ عناصر انحراف در سیاست های اخیر دولت دهم هستم .زیرا، این عناصر هدف وسیله را برایشان توجیه می کندو دیانت شان عین سیاست شان برای بدست گرفتن ریاست دولت یازدهم می باشد. بنابراین ، من و ما رای دهنده باید خیلی مراقب باشیم که بار دیگر فریب نخوریم.
* یک رای دهنده مستقل
منبع مورد استفاده درباره سخنان یکی از نامزدهای محترم ریاست جمهوری یازدهم: سایت تابناک کد خبر ۳۱۳۰۵۱ تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۲
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵