کد مطلب: 81806
 
موافقت شرکت هندی با کاهش هزینه‌های توسعه فرزاد
جزئیات پیشنهاد جدید هندی‌ها برای توسعه میدان گازی فرزاد ب
 
یک شرکت هندی برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، یک طرح توسعه ۳ میلیارد دلاری به ایران ارائه داده است و احتمالا تا سپتامبر (شهریور ۹۶) قرارداد توسعه این میدان به امضا برسد. احتمالاً میدان گازی فرزاد ب از نخستین میادینی باشد، که قرارداد توسعه آن‌ها در قالب قراردادهای جدید نفتی (IPC) امضا می‌شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۳
یک شرکت هندی برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، یک طرح توسعه ۳ میلیارد دلاری به ایران ارائه داده است و احتمالا تا سپتامبر (شهریور ۹۶) قرارداد توسعه این میدان به امضا برسد. احتمالاً میدان گازی فرزاد ب از نخستین میادینی باشد، که قرارداد توسعه آن‌ها در قالب قراردادهای جدید نفتی (IPC) امضا می‌شود.
به گزارش نکونیوز، رسانه‌های هندی به نقل از یک منبع آگاه خبر داده‌اند که شرکت هندی او ان جی سی ویدش برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، یک طرح توسعه جدید به شرکت نفت فلات قاره ایران پیشنهاد داده که ارزش آن در حد ۳ میلیارد دلار است.
این منبع آگاه که نام وی فاش نشده، گفته است که طرح توسعه این شرکت، تأسیسات مایع‌سازی گاز و تبدیل آن به ال ان جی را شامل نمی‌شود. پیشتر گفته می‌شد که طرح شرکت هندی علاوه بر توسعه میدان فرزاد ب، تبدیل گازی تولیدی در این میدان به ال ان جی را نیز شامل می‌شود.
شرکت او ان جی سی ویدش، قبل از ارائه طرح توسعه جدید، برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری پیشنهاد داده بود که ۵ میلیارد آن هزینه توسعه میدان و ۵ میلیارد دیگر هزینه تبدیل گاز تولید شده به ال ان جی بود.
رسانه‌های هندی در آذر ماه گزارش داده‌ بودند که ایران برآورد ۵ میلیارد دلار هزینه برای توسعه این میدان را بالا می‌داند و معتقد که توسعه این میدان به این میزان سرمایه‌گذاری نیاز ندارد. هندی‌ها در مقابل می‌گفتند که مقایسه میدان فرزاد ب با پارس جنوبی درست نیست، چرا که فرزاد ب پیچیده‌تر از پارس جنوبی است و سولفور بالاتری دارد.
این که ارزش پیشنهاد جدید هندی‌ها، ۳ میلیارد دلار عنوان شده است نشان می‌دهد که طرف هندی، ملاحظات ایران را مدنظر قرار داده و طرح اولیه خود را اصلاح کرده است.
این منبع آگاه گفته است که شرکت هندی در هزینه‌های طرح توسعه میدان تجدیدنظر کرده و با تغییر برخی از تأسیسات مورد استفاده در تولید، هزینه را کاهش داده است.
هندی‌ها پیشتر مرتب کار نهایی کردن قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب را به تعویق می‌انداختند، اما در ماه‌های گذشته اصرار داشتند که قرارداد توسعه میدان فرزاد ب نهایتاً تا فوریه ۲۰۱۷ امضا شود. با این حال، این قرارداد در چارچوب زمانی مورد انتظار هندی‌ها، امضا نشد و حالا این منبع آگاه به رسانه‌های هندی گفته که انتظار می‌رود قرارداد توسعه میدان فرزاد ب تا سپتامبر ۲۰۱۷ (شهریور ۹۶) نهایی شود.
کنسرسیومی به رهبری شرکت او ان جی سی ویدش که بازوی سرمایه گذاری خارجی شرکت نفت و گاز هند است، میدان گازی فرزاد ب را در سال ۲۰۰۸ در آب‌های ایران کشف کرد که ذخایر آن ۱۸.۷۵ تریلیون فوت مکعب برآورد می‌شود.
میدان گازی فرزاد در خلیج فارس و در بلوک فارسی، بین ایران و عربستان مشترک است. بلوک فارسی شامل میدان نفتی بینالود و میدان گازی فرزاد ب است که ۵۰۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ۲۱۲ میلیون بشکه میعانات گازی دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵