کد مطلب: 18068
 
توافق برقی و گازی ایران با عراق
 
عراق با افزایش ۱۵۰ مگاواتی صادرات برق ایران به این کشور و واردات روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز از ایران موافقت کرد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۲۹
به گزارش پرس تی وی، ایران و عراق توافق کردند صادرات برق ایران به همسایه غربیش افزایش پیدا کند. انتظار می رود صادرات برق ایران به عراق یکصد و پنجاه مگاوات افزایش پیدا کند.

وزارت برق عراق همچنین تمایل خود را به واردات روزانه بیست و پنج میلیون متر مکعب گاز از ایران برای نیروگاههای این کشور اعلام کرد. این وزارتخانه اعلام کرد خط لوله گاز با هزینه سیصد میلیون دلار میان ایران و عراق تا پایان امسال تکمیل می شود. مصعب المدرس سخنگوی وزارت برق عراق گفت اجرای طرح خط لوله گاز به علت حملات مسلحانه به تاخیر افتاد. این وزارتخانه همچنین با مشکل خرید زمین برای نصب خط لوله روبروست. گاز طبیعی ایران برای پنج سال به عراق وارد خواهد شد.

این توافقنامه نشان دیگری از تقویت روابط میان دو کشور همسایه است. عراق نزدیکترین کشور به ایران است که گاز طبیعی ایران را خریداری می کند. قرار است خط لوله گاز از عسلویه به داخل عراق کشیده شود و سوخت مورد نیاز سه نیروگاه گازی را تامین کند. کریم محسن از مسئولان نیروگاه جنوب بغداد گفت تامین گاز مورد نیاز این نیروگاهها از ایران، بازدهی این واحدهای نیروگاهی را بیشتر می کند زیرا دیگر لازم نیست این نیروگاهها از سوخت سنگین که بازدهی پایینی دارد استفاده کنند. با وجود اینکه عراق خودش از بزرگترین صادرکنندگان نفت است، این کشور به کمک ایران برای رفع کمبود گاز طبیعی نیاز دارد. البته کارشناسان بر این باورند عراق خواهد توانست در چند سال آینده گاز طبیعی مورد نیاز خود را تولید کند.

ابراهیم بحرالعلوم وزیر سابق نفت عراق گفت گاز طبیعی از سوختهای پاک و سازگار با محیط زیست محسوب می شود به همین علت عراق برای رفع کمبود خود در این زمینه با ایران قرارداد امضا کرد تا گاز طبیعی مورد نیاز خود را برای پنج سال آینده تامین کند. همچنین ایران برق به عراق صادر می کند.
بسیاری بر این باورند عراق می تواند نقطه شروعی برای ایران باشد که برق خود را به کشورهای دیگر نظیر سوریه و لبنان نیز صادر کند. هم اکنون ایران روزانه هزار و سیصد مگاوات برق به عراق صادر می کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵