داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 98628
 
عوارض محدودیت شبکه های اجتماعی
 
محدودیت برخی شبکه های اجتماعی که از هفته گذشته اتفاق افتاده است علاوه بر خسارت هایی که متوجه برخی کسب و کارهای نو کرده است؛ موجب کاهش میزان ارتباطات خانواده ها با همدیگر شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۹
محدودیت برخی شبکه های اجتماعی که از هفته گذشته اتفاق افتاده است علاوه بر خسارت هایی که متوجه برخی کسب و کارهای نو کرده است؛ موجب کاهش میزان ارتباطات خانواده ها با همدیگر شده است.
به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، تعدادی از شبکه های اجتماعی پرطرفدار در کشور هفته گذشته به دلیل بروز برخی ناآرامی ها و به دنبال دستور مقام های امنیتی با محدودیت مواجه شده و کاربران آنها نمی توانند به راحتی به این شبکه ها دسترسی داشته باشند.
به دنبال این اعمال محدودیت ها بسیاری از مردم به خصوص جوانان به روش های غیر معمول روی آورده و استفاده از فیلترشکن ها که مدتی بود به دلیل سادگی دسترسی به شبکه های اجتماعی کمتر از آن استقبال می شد، مجدد مورد توجه بسیاری قرار گیرد.
اعمال محدودیت ها نه تنها بر روی مردم اثر منفی داشت بلکه به سبب استفاده گسترده عده ای از جوانان برای ایجاد کسب و کارهای نوپا از آنها این کسب و کارها نیز دچار کسادی و خسارت شد.
کسب و کارهایی که با استفاده از شبکه های اجتماعی شکل گرفته و به سرعت رو به گسترش نهادند عده زیادی را مشغول بکار کرده بود و منفعت های سرشاری هم نصیب این عده شد که به واسطه محدودیت ها متضرر شدند.
برخی خبرهای تایید نشده میزان خسارت ها را بیش از 500 میلیارد برآورد کرده اند، عددی که هنوز از سوی هیچ مرجعی تایید نشده است.
حسن روحانی رئیس جمهور هجدهم دیماه در دیداری که با وزیراقتصاد و دارایی و معاونان وی داشت در این باره گفت: مردم از صدا و سیما هم استفاده می‌کنند اما نباید عده‌ای بخواهند که شبکه‌های مجازی که به خاطر شرایط خاص چند روزی مسدود شده برای همیشه بسته باشد. با این کار بیش از صد هزار نفر شغل خود را در یک هفته اخیر از دست داده‌اند و ما باید به فکر زندگی و راحتی مردم باشیم.
روحانی با بیان اینکه با استفاده از فضای مجازی امور زندگی مردم تسهیل شده است، خاطر نشان کرد: البته هر چیز خوبی در کنار خود بدی هایی هم دارد اما نمی‌شود گفت که به طور مثال بخاطر خطراتی که اتومبیل و موتور سیکلت دارد کارخانه تولید این محصولات به طور کامل تعطیل شود و یا نمی شود گفت که اگر در کتابی یک خط علیه من نوشته اند بطور کل چاپ کتاب در کشور ممنوع شود.
رییس جمهوری افزود: فضای مجازی همانند فضای حقیقی است و باید در کنار آن در زمینه فرهنگ‌سازی و استحکام خانواده اندیشه کرد و نمی‌گوییم که دولت مسئولیتی در این زمینه ندارد اما پذیرفتنی هم نیست که بخاطر یک خطا کل یک مجموعه را به تعطیلی کشاند و ما باید به فکر منافع، زندگی و آینده مردم باشیم.
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم دوازدهم دی ماه در شبکه اجتماعی خود نوشت: از صدها هزار هموطنی که به دلیل شرایط اخیر متضرر شده اند عذرخواهی می کنم.
آذری جهرمی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: یکی از جهت گیری های دولت برای حل معضل بیکاری توسعه کسب و کارهای نوپا و تقویت فضای مجازی بوده و خواهد بود.
*روی دیگر محدودیت ها
اما محدودیت های اعمال شده بر روی شبکه های اجتماعی روی دیگری هم داشت و آن بی خبری خانواده ها از یک دیگر است.
شبکه های اجتماعی برخلاف نظر عده ای که اعتقاد داشتند ارتباط بین خانواده ها را کاهش داده، عامل افزایش ارتباط بین خانواده ها شده بود.
بسیاری از شهروندان با تشکیل گروه های فامیلی لحظه به لحظه می توانستند از احوال یکدیگر آگاه شوند و بدانند اعضای خانواده در چه حالی هستند.
برخی شهروندان با ارسال عکس های خود به دیگر اعضای خانواده آنان را درجریان زندگی روزمره خود قرار می دادند و این موضوع در کلان شهرها به دلیل بعد مسافت و گرفتاری بیش ازحد افراد نمود بیشتری داشت.
در همین زمینه یکی از شهروندان گفت: تلگرام که بود همه اعضای فامیل بیشتر در جریان اتفاق های زندگی یک دیگر قرار می گرفتیم زیرا ما با تشکیل گروه خانوادگی خبرها را به اطلاع یک دیگر می رساندیم.
مجتبی قهرمانی که ساکن محله مجیدیه تهران است، ادامه داد: تلگرام سبب شده بود اگر فردی از اعضای فامیل مشکلی داشت به اطلاع دیگران می رساند و همه به نوعی در فکر کمک به وی بودند.
وی افزود: اما در این مدت اطلاع خانواده ها از یک دیگر کمتر شده و به دلیل زندگی هر کدام از اعضای فامیل در نقطه ای از شهر، امکان حضور درکنار یکدیگر را هم کمتر داریم.
شبکه های اجتماعی یک فایده دیگر هم داشت و آن ایجاد سرگرمی برای پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها بود زیرا آنها می توانستند با متصل شدن به گروه های همسال و یا گروه های قرآنی ساعت ها برای خود سرگرمی ایجاد کنند که با محدودیت این شبکه ها اکنون آنها هم با مشکل مواجه شده اند.
اکنون پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم مانند جوانان به خیل افرادی پیوسته اند که از فیلترشکن برای دور زدن محدودیت ها استفاده می کنند.
علاوه براین تعدادی از خانواده ها هم هستند که فرزندان آنها یا برای تحصیل و یا برای کار از آنان جدا شده و در شهرهای دیگری سکونت دارند این گروه نیز با شبکه اجتماعی تلگرام مداوم می توانستند ازحال هم با خبر باشند اما اکنون این موضوع هم تحت تاثیر محدودیت ها قرار گرفته است.
دانشجویی که در مترو خط سه به سمت آزادگان در حرکت بود در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: از زمانی که تلگرام قطع شده نگرانی مادرم بیشتر شده است زیرا پیشتر مداوم با وی در ارتباط بودم اما الان باید زنگ بزنم که خیلی وقت ها یادم می رود.
وی که از اصفهان برای ادامه تحصیل به تهران آمده است، افزود: تلگرام که بود خیال مادرم راحت تر بود زیرا مدام عکس و پیام تبادل می کردیم اما الان نگرانی وی بیشتر شده زیرا بعضی مواقع که زنگ می زند سرکلاس هستم و نمی توانم جواب دهم و این موجب افزایش نگرانی ها شده است.
هر روز تعدادی از شبکه های اجتماعی در کشور با محدودیت مواجه شده اند اما به نظر می توانست این موضوع با درایت بیشتر دنبال کرد تا از عوارض بعدی آن کاسته شود.
دفتر بررسی های فنی اقتصادی معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تازه ترین گزارش خود تا آخر شهریورماه امسال تعداد سیم کارت واگذار شده تلفن همراه: 156،548،511 خط اعلام کرده است ونیز تعداد سیم‌کارت فعال تلفن همراه: 85،064،046 خط می باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵