داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 108583
 
تلاش برای راه اندازی بندر چابهار
 
هند و ایران تلاش‌های خود را برای عملیاتی کردن بندر چابهار از سر گرفته اند و قصد دارند بخشی از بندر چابهار را قبل از تحریم های آمریکا راه‌اندازی کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۱
هند و ایران تلاش‌های خود را برای عملیاتی کردن بندر چابهار از سر گرفته اند و قصد دارند بخشی از بندر چابهار را قبل از تحریم های آمریکا راه‌اندازی کنند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از تایمزآو ایندیا، هند و ایران تلاش‌های خود را برای عملیاتی کردن یکی از لنگرگاه های بندر چابهار از سر گرفته اند. این در حالیست که نگران تحریم های آمریکا علیه ایران در اوایل ماه آینده میلادی هستند. هفته گذشته یک هیئت نمایندگی از ایران به دهلی رفت که تصمیم گرفتند تلاش‌های خود را برای تکمیل بخشی از بندر چابهار دوبرابر کنند.

این پروژه به خاطر ترس از تحریم های آمریکا به تأخیر افتاده بود و تلاش شد یک مکانیزم پرداخت از طریق کانال های بانکی دو کشور برای معاملات این بندر مهم استراتژیکی پیدا کنند.

هند 500 میلیون دلار برای ساخت این بندر و راه ارتباطی چابهار به افغانستان هزینه کرده‌است. این راه ارتباطی دسترسی دهلی نو را به افغانستان از طریق یک مسیر آبی-خاکی که از پاکستان رد میشود ، میسر کرده است. بیش از 15 سال طول کشید تا ایران و هند این بندر را عملیاتی کنند. طرح آن در ابتدا در دوران تصدی بیهاری واجپایی ارائه شده بود.

فاز نخست بندر چابهار ایران در دسامبر 2017 با حضور رئیس جمهوری ایران به بهره‌برداری رسید و یک مسیر استراتژیک جدید میان ایران هند و افغانستان ایجاد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵