کد مطلب: 99573
 
بازگشت تولید صنعت به سطح سال ۹۰
 
درصورت بازگشت به سطح تولید سال ۱۳۹۰ در واحدهای صنعتی (فعالِ زیر ظرفیت تولید)، رشد ارزش افزوده گروه صنعت به ۶درصد افزایش خواهد یافت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۰
درصورت بازگشت به سطح تولید سال ۱۳۹۰ در واحدهای صنعتی (فعالِ زیر ظرفیت تولید)، رشد ارزش افزوده گروه صنعت به ۶درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مقایسه شاخص مقدار تولید در بخش صنعت نشان می‌دهد این شاخص در پایان سال ۹۵ به رقم شاخص در سال ۱۳۹۰ رسیده است، به این ترتیب تولید بخش صنعتی بعد از پشت سر گذاشتن رکود ۵ساله به سطح سال ۹۰ بازگشته است، این در حالی است که با توجه به رشد منفی سرمایه گذاری در سالهای اخیر و با توجه به پر شدن ظرفیتهای خالی در بخش صنعت، رشد قابل توجهی از این بخش در سالهای آتی مورد انتظار نخواهد بود.

از طرفی مقایسه زیربخشهای حوزه صنعت نشان می‌دهد، تنها ۱۰ زیربخش از ۲۴ بخش این گروه به سطح تولید سال ۹۰ رسیده‌اند که بیشترین رشد مربوط به بخشهای دارو، تولید آشامیدنیها و مواد غذایی بوده است. از ۱۴ بخشی که رشد منفی داشته‌اند ۷ بخش بیش از ۲۰ درصد رشد منفی را شاهد بوده‌اند.

بیشترین تأثیر مثبت بر کارگاههای بزرگ صنعتی، مربوط به زیربخشهای محصولات شیمیایی، مواد غذایی و فلزات اساسی بوده است. بیشترین رشد منفی هم مربوط به وسائل نقلیه موتوری و کانیهای غیرفلزی (شیشه ــ سرامیک ــ کاشی) بوده است.

به‌عبارت دیگر تعدادی از زیربخشهای صنعت بیش از میانگین رشد کرده‌اند و عقب‌افتادگی ۱۴ گروه دیگر را که رشد منفی داشته‌اند برای رسیدن به سطح تولید سال ۹۰ جبران کرده‌اند.

برآوردهای مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد، درصورت بازگشت به سطح تولید سال ۱۳۹۰ در همه واحدهای صنعتی که زیر ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، رشد ارزش افزوده گروه صنعت به ۶ درصد افزایش خواهد یافت. با توجه به رشد اقتصادی اعلامی صنعت در ۶ماهه نخست سال جاری از سوی مرکز آمار با ۴ درصد و بانک مرکزی با ۴.۸ درصد؛ پیش‌بینی می‌شود در پایان سال جاری رشد اقتصادی بخش صنعت ۴.۶ درصد باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵