کد مطلب: 35663
 
نتیجه همه‌پرسی بازارهای بورس اروپا را آرام کرد
استقبال چهره‌های نفتی و گازی از "نه" اسکاتلندی‌ها به استقلال
 
چهره‌های مطرح درگیر در صنعت نفت و گاز انگلیس از نتیجه همه‌پرسی پنجشنبه و "نه" اسکاتلندی‌ها به استقلال استقبال کردند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۴
چهره‌های مطرح درگیر در صنعت نفت و گاز انگلیس از نتیجه همه‌پرسی پنجشنبه و "نه" اسکاتلندی‌ها به استقلال استقبال کردند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از تلگراف، شرکت نفت و گاز بریتانیا و رویال داچ شل از جمله شرکت‌های نفت و گازی بودند که پس از اعلام نتیجه همه‌پرسی از پیروزی مخالفان استقلال اسکاتلند استقبال کردند.
ایان وود، یکی از تاجران معروف صنعت نفت و گاز شمال، نیز با انتشار بیانیه‌ای از آنچه وی بهترین انتخاب برای هر دو کشور نام برده، استقبال کرده است. شرکت بریتیش پترولیوم نیز پیش از برگزاری همه‌پرسی با انتشار بیانیه‌ای از کمپین مخالفان استقلال اسکاتلند حمایت کرده و اعلام کرده بود که اتحاد انگلیس و اسکاتلند برای نفت شمال بهتر است.
شکست استقلال طلبان در این همه‌پرسی بازارهای بورس را نیز خشنود و آرام کرد به‌طوری که شاخص سهام در اکثر بازارهای بورس اروپایی روز جمعه با رونق همراه بود. بدین ترتیب ارزش سهام در بازار بورس لندن بیست‌وهفت صدم درصد افزایش به خود دید. این افزایش ارزش سهام در بازار بورس فرانکفورت یک صدم درصد گزارش شده است.
ارزش پوند واحد پولی بریتانیا در پی این تحولات نیز به بالاترین حد خود در دو سال گذشته رسید. در بازار مبادلات ارزی هر پوند یک یورو و ۲۷ سنت مبادله شده است. ارزش پوند در برابر دلار آمریکا نیز یک درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین ارزش سهام بانک سلطنتی اسکاتلند آر بی اس یکی از مهمترین بانکهای اسکاتلند در بازار بورس لندن ۲.۵ درصد افزایش پیدا کرد.
کریس بوشامپ، کارشناس بازار بورس به یورونیوز، می‌گوید: «مهمترین مسئله از میان رفتن شک و ترید است. ما درباره واحد پولی پوند، سیاست پولی و نحوه تقسیم بدهی‌ها ۱۸ ماه مذاکره نخواهیم داشت. همچنین می‌توان افزایش نرخ بهره بانک مرکزی بریتانیا در سال ۲۰۱۵ را نیز پیش‌بینی کرد. این نهاد دیگر نگران مسئله استقلال اسکاتلند نخواهد بود.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵